Ухвала суду № 64367857, 24.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
820/3122/16
Номер документу
64367857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 р.Справа № 820/3122/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Любчич Л.В.

Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Вельми І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2016 по справі № 820/3122/16

за позовом ОСОБА_3

до Міністерства оборони України третя особа: Харківський обласний військовий комісаріат

про визнання протиправним протоколу, зобов'язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2016 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3) до Міністерства оборони України (далі - відповідач) третя особа: Харківський обласний військовий комісаріат (далі - Харківський ОВК).

Визнано протиправними дії Міністерства оборони України, які полягають в недотриманні вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України Комісією Міністерства оборони України при вирішенні питання про призначення і виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги.

Визнано протиправним та скасовано п. 11 протоколу від 13 .05. 2016 № 35 Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.

Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути повторно питання щодо призначення та виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату - 11.07.2014 встановлення ІІ групи інвалідності внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії відповідно до "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за № 975 та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та прийняти відповідне рішення.

В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2016 та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що судом першої інстанції при вирішенні даної справи порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема вважає, що судом не вірно встановлено дату виникнення права у позивача на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки повторний огляд особи для підтвердження групи інвалідності , підтвердження групи інвалідності не являється моментом виникнення у особи права на отримання одноразової грошової допомоги. Враховуючи те, що позивачу первинно було встановлено третю групу інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби 12.07.2013, то чинним законодавством України на момент встановлення ОСОБА_3 інвалідності не було передбачено виплати одноразової грошової допомоги звільненим військовослужбовцям строкової військової служби у разі встановлення інвалідності після спливу трьохмісячного строку після звільнення зі служби. Крім того, позивач не надав жодного документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), як того вимагає п. 3 Порядку № 499 та п.11 Порядку № 975. За відсутності повного пакету документів неможливо визначити право позивача на отримання одноразової грошової допомоги. У військовому квитку позивача відсутні будь-які дані про поранення, контузії, травми, каліцтва, захворювання, засвідчених підписами військового комісара або командира військової частини та гербовою печаткою. Також відповідач зазначив, що резолютивна частина оскаржуваної постанови містить одночасно вимоги про визнання протиправним та скасування акта суб'єкта владних повноважень, що є порушенням норм процесуального права.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог в цій частині.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_3 з 30.09.1984 по 27. 07. 1986 приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_2, виданого 17.04.1984 Чугуївським міським військовим комісаріатом Харківської області, та архівною довідкою від 02.09.2011 за № 2/89405 ( а.с. 10-12,77).

Медико-соціальною комісією відповідно до довідки серії № ААА № 269354 ОСОБА_3 первинно встановлено третю групу інвалідності внаслідок загального захворювання 20.07.2010.

Згідно витягу із протоколу № 1098 від 30.04.2013 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, встановлено множинне вогнепальне осколкове поранення голови, обличчя та правої руки (контузія головного мозку 1985р.) колишнього військовослужбовця ОСОБА_3, наслідки яких у вигляді шкіряних рубців у зазначених анатомічних областях підтверджені висновком спеціаліста у галузі судово - медичної експертизи № 234-2013 від 27.03.2013 Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи і які в подальшому призвели до розвитку захворювань, як наслідок перенесеної контузії, що підтверджено медичними документами. Отримані позивачем поранення,( контузія) і захворювання ОСОБА_3, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії ( а.с. 13).

Згідно довідки МСЕК серії 10 ААВ № 631122 від 12.07.2013 під час огляду позивача визнано інвалідом третьої групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.

Під час повторного огляду позивача визнано інвалідом другої групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, і інвалідність встановлена на строк до 01 серпня 2017 року, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААБ № 187864 від 11.07.2014 ( а.с.9).

Позивач має посвідчення Управління праці соціального захисту населення серії НОМЕР_3, виданого 21 липня 2014 року, відповідно до якого ОСОБА_3 встановлено статус інваліда другої групи і він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, дія якого до 01.08.2017 ( а.с.15).

ОСОБА_3 04.02.2016 звернувся до Харківського ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, подавши відповідні документи.

Харківським ОВК було надано відповідь за вих. № 279/ВСЗ від 16.02.2016, згідно якої позивачу було відмовлено у складанні висновку та направлення з документами до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, у зв'язку з відсутністю передбачених законом підстав.

ОСОБА_3 за захистом своїх прав звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність відповідача протиправною щодо неподання розпорядникові бюджетних коштів висновку стосовно виплати одноразової грошової допомоги з визначених законом підстав та зобов'язати вчинити певні дії.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2016 позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено та визнано протиправною бездіяльність Харківського ОВК, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги" та зобов'язано подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України висновок та передбачені до цього документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги". Постанова суду набрала законної сили 25.04.2016.

На виконання рішення суду, Харківський ОВК направив висновок та пакет документів для призначення позивачу одноразової грошової допомоги на адресу Міністерства Оборони України, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги".

Листом від 01.06.2016 за вих. № 1134 ВСЗ Харківський ОВК повідомив, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби від 13.05.2016 протокол № 35 п. 11 було відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що ним не подано документ про встановлення інвалідності, яка пов'язана з проходженням ( виконанням обов'язків) військової служби протягом трьох місяців з часу звільнення зі служби.

Перевіряючи правомірність доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до ч. 2 ст. 16 вищенаведеного Закону ( в редакції, чинній на час встановлення позивачу третьої групи інвалідності - 12.07.2013) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).

Пунктом 11 Порядку № 975 зазначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.

Згідно пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Судовим розглядом встановлено, що позивач після встановлення йому інвалідності 12.07.2013 з заявою до відповідача про виплату йому одноразової грошової допомоги не звертався, одноразова грошова допомога йому призначена та виплачена не була, а тому позивач має право на отримання зазначеної допомоги, яка призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги, тобто на день встановлення третьої групи інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби - 12.07.2013.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки позивач отримав інвалідність внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, в складі військ Збройних сил колишнього СРСР позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що позивач втратив право на отримання зазначеної допомоги через сплив трьохмісячного строку колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки з аналізу наведених норм закону вбачається, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.

Колегія суддів вважає необгрунтованими доводи апеляційної скарги відповідача про порушення при встановленні причинного зв'язку наявних у позивача поранень і захворювань з виконанням обов'язків військової служби під час перебування в країнах, де велись бойові дії, оскільки позивач, має статус інваліда війни 2 групи - учасника бойових дій, який підтверджений рішенням військово - лікарської комісії Міністерства оборони України. Крім того, на вказаний факт, як на підставу для відмови в призначенні одноразової допомоги в оскаржуваному рішенні відповідач не посилався.

Інші доводи апеляційної скарги є необґрунтованими та не є підставами для скасування постанови суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.

Постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 10 жовтня 2016 року по справі № 820/3122/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Л.В. ЛюбчичСудді(підпис) (підпис) О.І. Сіренко О.А. СпаскінПовний текст ухвали виготовлений 27.01.2017