Постанова № 64367749, 25.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
820/2522/16-а
Номер документу
64367749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 р. Справа № 820/2522/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старосуда М.І.

Суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

за участю представника Міністерства оборони України - Пономаренка В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Харківського районного суду Харківської області від 30.11.2016р. по справі № 820/2522/16-а

за позовом ОСОБА_2

до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату

про визнання дій та бездіяльності відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у неприйнятті в місячний строк після надходження документів рішення щодо призначення або відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги; зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві"; визнати протиправними дії Міністерства оборони України, які полягають в наданні йому відповіді, що дія постанови КМУ №975 від 25.12.2013 року поширюється на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 01.01.2014 року; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно надіслати висновок з документами про призначення йому одноразової грошової допомоги на адресу Департамента фінансів Міністерства оборони України; зобов'язати відповідачів у 15 денний термін після набрання чинності судового рішення подати звіт про його виконання.

Постановою Харківського районного суду Харківської області від 30.11.2016р. в задоволенні зазначеного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів невірного застосування норм матеріального права та винести рішення про задоволення його позовної заяви. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що він має право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовця, якому встановлено інвалідність внаслідок виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Міністерство оборони України подало заперечення на апеляційну скаргу, в яких, вважаючи постанову суду першої інстанції законною, обґрунтованою та такою, що винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Колегія суддів заслухавши, доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 22.10.1988 року по 06.02.1989 року проходив строкову військову службу у Збройних Силах СРСР, в тому числі у складі діючої армії в Республіці Афганістан з 22.10.1988 року по 06.02.1989 року.

Під час проходження строкової військової служби у Демократичній Республіці Афганістан ОСОБА_2 15.12.1988 року отримав травму, пов'язану з виконанням обов'язків військової служби, внаслідок чого йому з 25.06.2012 року по 01.07.2014 року була встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де проходили бойові дії та така ж група інвалідності йому встановлена повторно з 24.06.2014 року до 01.07.2016 року.

ОСОБА_2 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності і 21 липня 2015 року Харківський обласний військовий комісаріат за №81 ОГД надіслав на адресу Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи ОСОБА_2 для вирішення питання щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги, у відповідності з вимогами постанови КМУ №975 від 25.12.2013 року.

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/3/6/3102 від 27 жовтня 2015 року та листом Харківського обласного військового комісаріату №152/ВСЗ від 09.11.2015 року позивач був повідомлений про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ №975 від 25.12.2013 року.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності внаслідок виконання військового обов'язку, оскільки інвалідність йому встановлена 25.06.2012 року, тому до спірних правовідносин повинно застосовуватися законодавство, яке діяло на час встановлення йому групи інвалідності.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

У відповідності до ч.9 ст.16-3 вищезазначеного Закону порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пунктом 11 вказаного Порядку визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.

Згідно пункту 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Пунктом 15 Порядку № 975 передбачено, що рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Отже, рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги приймається у місячний строк після надходження зазначених документів і таке рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Міністерство оборони України, в порушення пункту 13 Порядку № 975, у місячний строк після надходження документів позивача не прийняло рішення про призначення або відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття після надходження документів в місячний строк рішення щодо призначення або відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги та зобов'язання Міністерство оборони України розглянути документи щодо призначення позивачу відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та прийняти відповідне рішення.

Оскільки рішення щодо призначення або відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги можливо прийняти на підставі наданих позивачем документів, які Департаментом фінансів Міністерства оборони України повернуті Харківському обласному військовому комісаріату, тому колегія суддів приходить до висновку щодо наявності підстав для зобов'язання Харківський обласний військовий комісаріат повторно надіслати висновок з документами про призначення позивачу одноразової грошової допомоги на адресу Департамента фінансів Міністерства оборони України.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Міністерства оборони України, які полягають в наданні позивачу відповіді, що дія постанови КМУ №975 від 25.12.2013 року поширюється на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 01.01.2014 року, колегія суддів вважає вказану позовну вимогу необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки зазначена відповідь Департаменту фінансів Міністерства оборони України не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Вимога позивача щодо зобов'язання відповідачів у 15 денний термін після набрання чинності судового рішення подати звіт про його виконання задоволенню не підлягає, оскільки, в даному випадку, Міністерство оборони України ще не прийняло рішення щодо відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги і зобов'язання відповідачів подати звіт не є обов'язком, а правом суду.

Таким чином, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково .

Постанову Харківського районного суду Харківської області від 30.11.2016р. по справі № 820/2522/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття після надходження документів в місячний строк рішення щодо призначення або відмови у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути документи щодо призначення ОСОБА_2 відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Порядку призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та прийняти відповідне рішення.

Зобов"язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно надіслати висновок з документами про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги на адресу Департамента фінансів Міністерства оборони України.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України судовий збір у розмірі 551 грн. 20 копійок до спеціального фонду Державного бюджету України - отримувач - УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі - з 30.01.2017 року.

Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Яковенко М.М. Лях О.П.