ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2017 року справа № 823/1723/16
15 год. 55 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд колегіально у складі: головуючого судді Бабич А.М., суддів - Мишенка В.В., Рідзеля О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
16.11.2016 у Черкаський окружний адміністративний суд звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі-відповідач) з адміністративним позовом про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку йому пенсії;
зобов'язання відповідача надіслати Пенсійному фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку йому пенсії з 01.01.2016.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно не надіслав Пенсійному фонду інформації про зміну у грошовому утриманні для перерахунку позивачу пенсії, право на що він має за законом. Тому просив задовольнити позов.
Від відповідача суду надійшли письмові заперечення проти задоволення позовних вимог, в яких зазначено, що станом на час звернення позивача та розгляду справи в суді відсутні підстави для вчинення дій, направлених на перерахунок йому пенсії. Тому просив відмовити у задоволенні позову.
Від третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору письмові пояснення (заперечення) суду не надходили.
Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у зв'язку з прибуттям не всіх осіб, що беруть участь у справі, суд дійшов висновку продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та на підставі ч.1 ст.41 КАС України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з таких підстав.
Суд встановив, що позивач з 29.09.2011 є пенсіонером МВС України за вислугою років. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).
01.06.2016 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку йому пенсії. Листом від 27.09.2016 позивачу роз'яснено щодо неможливості проведення такого перерахунку з підстав відсутності повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ.
23.09.2016 позивач звернувся з листом до Міністра МВС України з вимогою вжиття заходів для перерахунку йому пенсії у зв'язку зі встановленням грошового забезпечення поліцейських.
Листом від 13.10.2016 №22/6-С-1223 відповідач повідомив позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу.
Надавши оцінку встановленим обставинам, суд врахував таке.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою, що не підлягає оскарженню, скасував у цій справі з направленням для продовження розгляду ухвалу про повернення із-за непідвідомчості окружному адміністративному суду позовної заяви, зазначивши, що цей спір не стосується обчислення чи перерахунку пенсії.
Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами Закону №2262-XII, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) та підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - ЗУ №580-VIII) (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Ст.102 ЗУ №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим. Тому суд дійшов висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Безпідставними є доводи відповідача про те, що Закон України від 23.12.2015 №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 та не має зворотної дії в часі.
Так, зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто на день набрання чинності Законом N900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2 Порядку №45 постанова Кабінету Міністрів України №988 зобов'язувала відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб, звільнених зі служби.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону №2262-XII, та зобов'язання надіслати інформацію про зміни у такому грошовому утриманні.
Тому суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог на виконання ст.94 КАС України наявні підстави присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений в розмірі 551,20 грн. позивачем судовий збір.
Керуючись ст.ст.2, 11, 94, 160-165, 254-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати Пенсійному фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.
2. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) судові витрати у формі сплаченого судового збору за подання позовної заяви в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20коп.).
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
4. Копії постанови направити сторонам.
Головуючий суддя А.М. Бабич
Суддя В.В. Мишенко
Суддя О.А. Рідзель