Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 р. № 820/6742/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління національної поліції в Харківській області щодо ненадання інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивача та зобов'язати Головне управління національної поліції в Харківській області надати інформацію Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно підстав для перерахунку пенсійного забезпечення позивача відповідно до Довідки, виданої на ім'я позивача ОСОБА_3 національним університетом внутрішніх справ (від 16.09.2016 р. № 2/1065) на основі наступних показників: оклад поліцейських зі спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн. (починаючи з 02.12.2015 р.); розмір посадового окладу доцента ХНУВС - 4053,00 грн. (починаючи з 01.05 2016 р.).
У судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити, пославшись на те, що він 10.10.2006 року був звільнений зі служби з органів внутрішніх прав відповідно до наказу від 02.10.2006 року №345 о/с посади «доцент кафедри історії державності України та українознавства» Харківського національного університету внутрішніх справ, на час звільнення мав спеціальне звання підполковник, стаж науково-педагогичної роботи понад 20 років, науковий ступінь кандидата історичних наук та вчене звання доцента. Після проведення реорганізації органів внутрішніх справ, збільшено розмір грошового забезпечення працівникам поліції на підставі чого позивач звернувся до ГУ Національної поліції в Харківській області про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у зв'язку зі змінами розміру грошового забезпечення. Відповідачем було відмовлено з підстав не прийняття КМ України рішень щодо зміни розмірів грошового забезпечення. Вказане рішення відповідача позивач вважає таким, що не відповідає діючому законодавству, порушує його права, оскільки постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» збільшено розмір грошового забезпечення, що відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є підставою для проведення перерахунку пенсії.
Представник відповідача, ГУ НП в Харківській області, адміністративний позов не визнала, просила у задоволенні вимог відмовити, пославшись на те, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону доповнено новою частиною, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Оскільки після набрання чинності Законом від 23.12.2015 № 900 рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінет Міністрів України не приймав, повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ до головного управління в області не надходило, підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерів органів внутрішніх справ на разі немає.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач, ОСОБА_3, 10.10.2006 року був звільнений зі служби з органів внутрішніх прав відповідно до наказу від 02.10.2006 року №345 о/с посади "доцент кафедри історії державності України та українознавства" Харківського національного університету внутрішніх справ, на час звільнення мав спеціальне звання підполковник, стаж науково-педагогічної роботи понад 20 років, науковий ступінь кандидата історичних наук та вчене звання доцента.
Листом від 20.10.2016 року № 22/2-Д-36 позивачу була надана відповідь на його запит та зазначено про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Крім того, відповідно до п. 2 зазначеного Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства, в т.ч. МВС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, відповідно до наведених норм законодавець передбачив наступний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій:
- МВС України повідомляє ПФ України про наявність рішення КМУ про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року)
- ПФ України повідомляє відповідні структурні підрозділи ПФ про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУ ПФУ (абз. 2 п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року)
- ГУ ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року)
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, покладено на МВС України, а не на територіальні підрозділи Національної поліції.
Таким чином, під час судового розгляду було встановлено відсутність обов'язку відповідача надавати інформацію Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно підстав для перерахунку пенсійного забезпечення позивача.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про те, що пред'явлені вимоги позивача є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-4, 9, 11, 69-71, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 січня 2017 року.
Суддя О.М. Тітов