Копія
Справа № 822/2421/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2017 року 11:05м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріГнидюк І.А. за участі:представників позивача та третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі до Ярмолинецької районної державної адміністрації, за участі третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 28020337 від 01 лютого 2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Енселко Агро", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Ярмолинецької районної державної адміністрації в особі відділу з питань реєстрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" (далі - "АІК-Ярмолинці"), ОСОБА_3, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки, яке прийняте відповідачем на підставі договору оренди землі, укладеного 01 грудня 2015 року між ТОВ "АІК-Ярмолинці" та ОСОБА_3.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в 2012 році між ТОВ "Енселко Агро" та спадкодавцем ОСОБА_3 - ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходяться на території Томашівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, строком на п'ять років. Даний договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у Ярмолинецькому районі, правонаступником якого є управління Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі. Наприкінці листопада 2016 року ТОВ "Енселко Агро" стало відомо, що реєстраційною службою Деражнянського районного управління юстиції, повноваження якої щодо вчинення реєстраційних дій передано відповідачу, було проведено державну реєстрацію договору оренди тієї самої земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_4 та ТОВ "Енселко Агро". Вказує на те, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, прийняте з порушенням чинного законодавства України, оскільки ним при вчиненні реєстрації не перевірено, чи були зареєстровані права на земельну ділянку за іншими особами, в зв'язку з чим відповідачем допущено порушення, за якого одну і ту ж земельну ділянку передано в оренду різним орендарям.
Ухвалою суду від 05 грудня 2016 року відкрите провадження у справі та витребувано у Ярмолинецької районної державної адміністрації копію реєстраційної справи щодо реєстрації іншого речового права (оренди земельної ділянки), вчиненої на підставі договору оренди земельної ділянки укладеного 01 грудня 2015 року між ТОВ "АІК-Ярмолинці" та ОСОБА_5.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити з підстав, що зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання по справі не з'явився, в попередньо поданих суду письмових поясненнях відповідач позов не визнав та вказав на те, що Ярмолинецька районна державна адміністрація не є належним відповідачем по справі, оскільки оскаржуване рішення нею не приймалось та вона не є правонаступником реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції.
Третя особа - ТОВ "АІК-Ярмолинці", яке належним чином повідомлене про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання по справі уповноваженого представника не направило з причин його участі в іншому судовому засіданні.
Третя особа - ОСОБА_5 в судове засідання по справі не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник управління Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі в судовому засіданні позов підтримав.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 02 липня 2012 року між позивачем, як орендарем, та ОСОБА_4, як орендодавцем, строком на п'ять років укладено договір оренди землі щодо земельної ділянки розміром 2,49 га, кадастровий НОМЕР_1, який зареєстрований в управлінні Держкомзему у Ярмолинецькому районі, про що у Державному реєстрі земель (далі - ДРЗ) вчинено запис від 19 жовтня 2012 року за №682580004003672, що підтверджується записом №000001 в Книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Також встановлено, що під час укладення вказаного договору в зазначенні кадастрового номеру земельної ділянки допущено помилку, а саме: замість "НОМЕР_1" вказано НОМЕР_2.
Однак, вищевказаний договір оренди землі є чинними на даний час, ніким не оскаржений та не визнаний в судовому порядку недійсним.
Крім того, згідно відомостей інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно., Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №52396133 від 01.02.2016 року також підтверджується, що ОСОБА_5 - спадкоємцем ОСОБА_4, 01 грудня 2015 року укладено новий договір оренди землі щодо вищевказаної земельної ділянки з ТОВ "АІК-Ярмолинці".
Суд встановив, що на підставі нового договору оренди №б/н від 01 грудня 2015, укладеного між зазначеною вище фізичною особою та ТОВ "АІК-Ярмолинці", Деражнянським районним управлінням юстиції повторно зареєстровано право оренди вищезазначеної земельної ділянки за ТОВ "АІК-Ярмолинці" терміном на сім років, що підтверджується рішеннями реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 28020337 від 01 лютого 2015 року, про державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,4917 га, зареєстрованого на підставі договору оренди, укладеного між ТОВ "АІК-Ярмолинці" та ОСОБА_5.
Суд враховує, що за ч.4 ст.31 Закону України "Про оренду землі", а та пунктом 12.4. вищевказаного укладеного з позивачем договору оренди землі визначено, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається. Також згідно з п.12.5 договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідачем та третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не доведено, а судом не встановлено інших підстав для припинення первинних договорів оренди, які визначені вимогами Закону України "Про оренду землі", а також пунктами 12.2-12.5. укладених з позивачем договорів, в тому числі шляхом розірвання їх в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, яка діяла на час укладення даних договорів оренди), такі договори оренди землі підлягали державній реєстрації і на підставі ч.1 ст.210 ЦК України, ст.125 ЗК України та ст.18 Закону України "Про оренду землі", набирають чинності після їх державної реєстрації.
Тобто, перебіг строку дії вказаного договору починається з моменту набрання ним чинності. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 18 січня 2017 року у справі №6-2777цс16.
Як зазначено вище, первинний договір, укладений з позивачем, пройшов державну реєстрацію, що також підтверджується наявними в таких договорах оренди відмітками управління Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області.
Відповідно до п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11.02.2010 року №1878-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Нерухоме майно, за цим законом визначається як - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
На підставі ч.2 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" (тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), держава повинна гарантувати достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
У ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.4 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Пунктом 1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також; відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Пунктом 8-1) ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Відповідно до п.п.4, 6 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують або заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
З аналізу наведеного вище можна дійти висновку, що додаткового зобов'язання позивача щодо перереєстрації права оренди землі в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинним законодавством України не передбачено.
Суд встановив, що державним реєстратором речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції 12 січня 2016 року здійснено запит за вих.№02.01.-05/25/8, в якому зазначено прохання чи не перебуває в оренді, зокрема земельна ділянка, яка перебуває у власності ОСОБА_3, кадастровий номер НОМЕР_1.
Водночас, державним реєстратором не враховано той факт, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОМЕР_3, вказана земельна ділянка успадкована третьою особою.
Таким чином, суд вважає, що не перевіривши вищевикладені обставини, та не отримавши інформацію про зареєстровані права оренди землі до 01 січня 2013 року, зокрема щодо існування договірних відносин між ТОВ "Енселко Агро" та правонаступником і спадкоємцем ОСОБА_4 - ОСОБА_3, реєстраційною службою Деражнянського районного управління юстиції протиправно прийнято рішення про державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, а саме: реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі, що укладений між землевласником та ТОВ "АІК-Ярмолинці".
Згідно із ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є законним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Згідно платіжного доручення №76060 від 25 листопада 2016 року, при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1378,00 грн., які підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Деражнянського районного управління юстиції Чемеса Богдана Анатолійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 28020337 від 01 лютого 2016 року.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", ідентифікаційний код 37083810, судовий збір в сумі 1378 (однієї тисячі триста сімдесят вісім) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 січня 2017 року 12:55.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук