ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
30 січня 2017 рокум. Ужгород№ 807/111/17
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Рейті С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до командування Закарпатського обласного військового комісаріату, про скасування дисциплінарного стягнення та стягнення моральної шкоди -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до командування Закарпатського обласного військового комісаріату, яким просить суд скасувати наказ № 258 від 02.11.2016 року військового комісара Закарпатського ОВК про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та відшкодувати частину грошового забезпечення за жовтень 2016 року, яку позивачу не було виплачено внаслідок накладення дисциплінарного стягнення; стягнути з Закарпатського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 10000 гривень.
У відповідності до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Поданий адміністративний позов не відповідає вимогам п.3 ст. 106 КАС України, а саме: до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позовною заявою позивач зазначає про те, що заявлені позовні вимоги випливають із трудових правовідносин, відтак позивач звільнений від сплати судового збору посилаючись на норми ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
З аналізу наведеної норми вбачається, що пільги щодо сплати судового збору, встановлені пунктом 1 ч. 1 ст. 5 Закону "Про судовий збір", поширюються лише на позивачів, які подають до адміністративних судів позовні заяви безпосередньо у спорах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Пільги зі сплати судового збору на інші вимоги, що випливають з трудових відносин, наразі законодавством не передбачено.
Як вбачається з позовної заяви (вимог прохальної частини), позивач просить: скасувати наказ № 258 від 02.11.2016 року військового комісара Закарпатського ОВК про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та відшкодувати частину грошового забезпечення за жовтень 2016 року, яку позивачу не було ви плачено внаслідок накладення дисциплінарного стягнення.
Дана позовна вимога за своєю суттю не підпадає під дію приписів ст. 5 Закону України "Про судовий збір", а отже, за неї справляється судовий збір.
Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VІ (набрав чинності з 01.11.2011 року, в редакції чинній на момент звернення із зазначеним позовом до суду, далі - Закон 3674) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Так, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року складає 1600,00 грн.
Позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, відтак для звернення до суду із вищевказаною позовною вимогою, позивачу слід сплатити 640,00 грн. та надати суду докази такої сплати.
Крім того, як вбачається із прохальної частини, позивачем заявлено вимогу про відшкодування моральної шкоди у розмірі 10 000,00 грн.
Відповідно до ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Частиною другою ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішенням діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, які вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Виходячи із конституційного положення про право громадянина на відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів держав влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, вимоги про відшкодування шкоди, про які йдеться в частині другій ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, включають вимоги про відшкодування шкоди як матеріальної, так і моральної.
Пункт 3 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» визначає ставки судового збору за критеріями розподілу позовів на майнового та немайнового характеру, не виділяючи окремо моральну шкоду.
Оскільки вимоги про відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди, завдано неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, можуть бути предметом розгляду в іншому судочинстві (цивільному господарському), якщо вони заявлені окремо від вимог, що стосуються публічно-правового спору, відповідно ставка судового збору при зверненні з такими вимогами повинні визначатися за одними критеріями.
Натомість, при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення моральної шкоди ставка судового збору визначається як за позов майнового характеру.
З урахуванням наведеного вище, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 640,00 грн. за позовну вимогу про відшкодування моральної шкоди та надати суду докази такої сплати.
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); Отримувач коштів УК у м. Ужгороді, 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38015610; Банк отримувача ГУ ДКСУ у Закарпатській області; Код банку отримувача (МФО) 812016; Рахунок отримувача: 31210206784002; Код класифікації доходів бюджету 22030101.
За наведених обставин, згідно ч.1 ст.108 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків (шляхом подання до суду доказів сплати судового збору для звернення із зазначеним позовом до суду у розмірі 1280,00 грн. (640,00 грн. за позовну вимогу немайнового характеру та 640,00 грн. за позовну вимогу майнового характеру)).
Керуючись ст.ст. 106, 108, 155, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до командування Закарпатського обласного військового комісаріату, про скасування дисциплінарного стягнення та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк до 10 лютого 2017 року для усунення вищезазначених недоліків.
3. Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення, а якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті