Постанова № 64366352, 24.01.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
812/1490/16
Номер документу
64366352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 січня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1490/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді: Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання: Олійник О.А.,

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкової заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області (далі - Позивач) до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (далі - Відповідач, ПАТ «Лисичанськвугілля») про стягнення податкової заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у Відповідача за період з 19.11.2016 по теперішній час утворився податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі 1564112,49 грн, який є основним боргом, що складається з самостійно узгоджених Відповідачем сум податкового боргу відповідно до наданих до ДПІ в м. Лисичанську ДФС в Луганській області розрахунків податкових зобов'язань. 06.06.2009 Позивачем виставлена перша податкова вимога №1/54/4491/24-06, яка була направлена Відповідачу 09.06.2013 та отримана уповноваженим представником 11.06.2003. Друга податкова вимога №2/79/6808 від 05.08.2009, яка направлена Відповідачу 08.08.2003 та отримана уповноваженим представником 11.08.2003. Дані податкові вимоги контролюючим органом не відкликались та судом не скасовувались. На підставі викладеного, Позивач просив суд стягнути з Відповідача заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі 1564112,49 грн за рахунок коштів, які перебувають у його власності.

В судове засідання сторони не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позовача нада заяву суду про розгляд справи за його відсутністю. Представник відповідача правом надати заперечення не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд прийшов до наступного.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. 3 КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Судом встановлено, що Відповідач - Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» код ЄДРПОУ 32359108, є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відомості про юридичну особу (а.с.6).

ПАТ «Лисичанськвугілля» в своїй структурі має відокремлені підрозділи без права юридичної особи, а саме: ВП «Шахта Новодружеська»; ВП «Шахта Капустіна»; ВП Шахта ім. Д.Ф.Мельникова.

Відповідач перебуває на обліку у Спеціалізованій Державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби як платника податків з 03.02.2003 за № 651

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до підпункту 252.1.1. пункту 252.1 статі 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Згідно з пунктом 257.2 статті 257 ПК України, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Згідно з п. 252.5 ст. 257 ПКУ подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено 257 і 258 цього Кодексу.

Так, п. 257.5 ст. 257 ПК України зазначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Сума основного боргу складається з самостійно узгоджених сум податкового боргу відповідно до наданих до ДПІ у м.Лисичанську Відповідачем розрахунків податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в загальному розмірі 1335053,85 грн, а саме:

- ВП Шахта ім.Г.Г.Капустіна ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 02.11.2016 № 3 на суму 360808,15 грн. (а.с.9-10);

- ВП Шахта ім. Д.Ф.Мельникова ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 02.11.2016 № 1 на суму 974245,70 грн (а.с.11-12).

Розрахунок на суму 229058,64 грн. по ВП "Шахта "Новодружеська" ПАТ "Лисичанськвугілля" позивачем до матеріалів справи не надано, тому у суду не має підстав для визнання самостійного узгодженої суми боргу по зазначеному відокремленому підрозділу.

Узгоджене грошове зобов'язання у сумі 1 335 053,85 грн. відповідачем у встановлений законом строк сплачено не було, у зв'язку з чим утворився податковий борг з плати за користування надрами, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с.16-90).

Згідно п. 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.6.2.1, 6.2.3 п.6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181), який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгоджено суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вимог Закону № 2181 ДПІ в м. Лисичанську виставлена відповідачеві перша податкова вимога № 1/54/4491/24-06 від 06.06.2003 року, яка була направлена 09.06.2003 листом з повідомленням та вручена посадовій особі відповідача 11.06.2003 (а.с. 14). Друга податкова вимога № 2/79/6808 від 05.08.2003, яка була направлена 08.08.2003 листом з повідомленням та вручена посадовій особі відповідача 11.08.2003 (а.с.15).

Зазначені вимоги у встановленому чинним законодавством порядку Відповідачем не оскаржені.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Внаслідок того, що Відповідачем на дату розгляду адміністративного позову податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з рентної плати за користування надрами у загальній сумі 1 335 053,85 грн. не сплачено, вимоги Позивача про стягнення заборгованості суд вважає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 16, 59, 95, 252, 257, 258 Податкового кодексу України, статтями 2, 3, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкової заборгованості задовольнити частково.

Стягнути кошти з Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Малиновського, 1) з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі 1 335 053,85 гривень (один мільйон триста тридцять п`ять тисяч пятдесят три грн. 85 коп.) (код бюджетної класифікації 13030100) за рахунок коштів, які перебувають у його власності.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 30 січня 2017 року.

Суддя В.С. Шембелян