Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2017 р. Справа №805/4522/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Козаченка А. В.
при секретарі Широбокові І. В.
за участю:
представника позивача - не з*явився
представника відповідача - Бусел В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинною вимогу про скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 09.08.2016 ТОВ "Сади Донбасу" поштою отримав з Костянтинівської ОДПІ вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-218-23 від 02.08.2016, в якій є посилання про наявність станом на 31.07.2016 у ТОВ "Сади Донбасу" боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 399 606, 90 грн. та вимога сплатити цей борг. Позивач зазначає, що за липень 2016 року сплатив в якості ЄСВ 54000,00 грн., про що свідчить платіжне доручення від 10.08.2016 року.
Однак позивач зазначає, що вказана сума не була врахована відповідачем, і як наслідок - відображена у спірній вимозі. Також позивач зазначає, що вказана вимога в різних частках сум вже скасована в судовому порядку, але Костянтинівська ОДПІ на порушення ст.255 КАС України знову їх зазначила у якості богру, наявного у інформаційній системі податкової служби без урахування облставин, встановлених попередніми судовими рішеннями у справах № 805/90/16-а, № 233/6572/15-а, № 233/7045/15-а, № 233/7049/15-а, №805/358/16-а.
Таким чином позивач вважає спірну вимогу нечинною та такою, що порушує права та його законні інтереси, оскільки з урахуванням п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 позивач вважає на теперішній час звільненим себе від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу", зареєстроване встановленому порядку у якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 30736395, адреса: вул. Юбілейна, 38, с. Полтавка, Костянтинівський район, Донецька область, 85172.
Відповідач - Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
02.08.2016 Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області сформувала та прийняла вимогу № Ю-218-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску станом на 31.07.2016 в розмірі 399 606, 90 грн.
З розрахунку боргу (недоїмки) по вимозі від 02.08.2016 № Ю-218-23 з єдиного соціального внеску, сформованої станом на 31.07.2016 року, вбачається, що борг по єдиному внеску в сумі 399606,90 грн. складається з нарахувань за вересень 2015 року -77495, 96 грн. (сплачено - 77495, 96 грн.), жовтень 2015 року - 104342, 21 грн. (сплачено - 33221, 96 грн.), листопад 2015 року - 45093, 44 грн., грудень 2015 року - 48828, 54 грн., січень 2016 року - 30004, 78 грн., лютий 2016 року -38361, 19 грн., березень 2016 року - 36408, 75 грн., квітень 2016 року- 38644, 68 грн., травень - 37776, червень 2017 року- 52868, 63 грн. Зазначене також підтверджується даними інформаційної картки платника податків.
Рішеннями Головного управління ДФС у Донецькій області б/н та ДФС України від 08.09.2016 року № 5014/10/05-99-10-01-12-1 та від 25.10.2016 № 22983-16199-99-11-02-02-25 відповідно до скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" на вимогу № Ю-218-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску станом на 31.07.2016 в розмірі 399 606, 90 грн. залишені без задоволення, а вимогу - без змін.
Разом з цим, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2016 року у справі №805/2139/16-а задоволено частково адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги.
Вказаною постановою вимогу Костянтинівської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 01 березня 2016 року № Ю-218-23 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 403 661,62 грн. - скасовано частково, на суму 373 656,84 грн. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
За наслідками апеляційного оскарження вказана постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року.
З наведених судових рішень вбачається, що вимогу Костянтинівської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 01 березня 2016 року № Ю-218-23 скасовано в частині стягнення єдиного внеску за звітні періоди - квітень 2015р. (залишок несплаченої суми), травень 2015р., червень 2015р., липень 2015р., серпень 2015р., вересень 2015р., жовтень 2015р., листопад 2015р., грудень 2015р., та відмовлено в стягненні частини єдиного внеску за звітний період січень 2016р.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016р. у справі №805/2341/16-а задоволено частково адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області про визнання нечинною податкової вимоги про сплату єдиного внеску від 04 квітня 2016 року № Ю-218-23 на суму 401 582,84 грн., скасовано вимогу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області від 04 квітня 2016 року № Ю-218-23 про сплату єдиного внеску на суму 333 216,87 грн. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
У вказаній постанові зазначено, що у відповідача витребувано розрахунок сум, що входили до спірної вимоги № Ю-218-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, до якої станом на 31 березня 2016 року входить несплата єдиного внеску за період з вересня 2015 року по лютий 2016 року, з урахуванням того, що норма в частині звільнення від сплати зобов'язань проіснувала з 15 жовтня 2014 року до 01 січня 2016 року (внаслідок її виключення згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII), а тому спірна вимога підлягає скасуванню в частині нарахування позивачу недоїмки зі сплати єдиного внеску по 31 грудня 2015 року.
З наведеної постанови випливає, що вимогу Костянтинівської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 04 квітня 2016 року № Ю-218-23 скасовано в частині єдиного внеску за звітні періоди вересень 2015р., жовтень 2015р., листопад 2015р., грудень 2015р.
Також ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.05.2016р. залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2016 року у справі №805/358/16-а, якою скасовано вимогу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 04 листопада 2015 року Ю-218-23 про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" сплатити заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, яка станом на 31 жовтня 2015 становить 413 782,86 грн.
Судовими рішеннями у вказаних справах встановлено, що недоїмка у сумі 413782,86 грн., визначена у вимозі, зазначена у зв'язку із невнесенням/несвоєчасним внесенням позивачем платежів з ЄСВ за період з жовтня 2014 року по вересень 2015 року.
Також в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.05.2016р. зазначено, що до переміщення на підконтрольну Україні територію (до 23 вересня 2015 року) товариство було зареєстровано за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 74.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2016р. у справі №805/840/16-а, яка за наслідками апеляційного оскарження залишена без змін, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання нечинною і такою, що не відповідає закону та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 01 грудня 2015 року № Ю-218-23 в сумі 403 782,87 гривень. При цьому, в цій постанові зазначено, що станом на момент винесення оскаржуваної вимоги позивач не звертався до податкового органу ані з заявою про звільнення його від виконання своїх обов'язків зі сплати єдиного внеску, ані із заявою про списання безнадійного податкового боргу.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Суд зазначає, що позивач є платником єдиного внеску згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
За приписами абзаців першого та другого ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Пунктом 28 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2016р., виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", але положення пп.8 п.4 ст.11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а змін безпосередньо до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону - не було внесено.
При цьому суд зазначає, що у спірній вимозі включена недоїмка з єдиного внеску за звітні періоди до 01.01.2016р.
Статтею другою Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк, м. Костянтинівка та с. Полтавка Костянтинівського району Донецької області.
Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України". Також цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк, м. Костянтинівка та с. Полтавка Костянтинівського району Донецької області.
Таким чином, позивач є платником єдиного внеску, визначений статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Судовими рішеннями у справах №805/2139/16-а, №805/358/16-а, №805/2341/16-а, які набрали законної сили, підтверджено протиправність формування позивачу вимог зі сплати недоїмки з єдиного внеску за звітні періоди до 01.01.2016р., у тому числі березень 2015р., квітень 2015р., травень 2015р., червень 2015р., липень 2015р., серпень 2015р., вересень 2015р., жовтень 2015р., листопад 2015р., грудень 2015р.
Недоїмка за вказані звітні періоди включена до спірної в цій справі вимоги.
Таким чином, враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає що вимога № Ю-218-23 від 02.08.2016 підлягає скасуванню у повному обсязі в зв'язку із включенням у зазначений у вимозі період сум, які вже були скасовані в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що скасуванню підлягає вся вимога, враховуючи, що при розрахунку було включено також суми, які вже були визнані та скасовані в судовому порядку як протиправні та у зв'язку з цим не можуть бути зазначені в новій вимозі як такі, що підлягають стягненню.
Скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта. Визнання ж акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Згідно з п.5 та п.6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015р. за №508/26953, випливає, що позовні вимоги щодо оскарження спірної вимоги підлягають задоволенню шляхом її скасування.
На підставі наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом скасування спірної вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинною вимогу про скасування вимоги - задовольнити.
Скасувати вимогу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ю-218-23 від 02.08.2016 року про сплату боргу (недоїмки) на суму 399 106 (триста дев'яносто девять тисяч сто шість) гривень 90 (дев'яносто) копійок.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Донбасу" (ідентифікаційний код: 30736395; місцезнаходження: 85172, Донецька область, Костянтинівський район, село Полтавка, вулиця Юбілейна, будинок 38) за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39883581; місцезнаходження: 85110, Донецька область, місто Костянтинівка, проспект Ломоносова, будинок 125) суму судових витрат у розмірі 5986 (п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят шість) гривень 61 (шістдесят одна) копійки.
Вступна та резолютивна частини постанови складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 17.01.2017 року.
Повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.