Постанова № 6436236, 17.09.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2009
Номер справи
2а-4139/09/0870
Номер документу
6436236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

17 вересня 2009р. Справа № 2а-4139/09/0870

За позовом: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя, 69068, м. Запоріжжя, вул. Брюллова, 4

до: товариства з обмеженою відповідальністю «Карант», 69013, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, 20/6

пр о припинення юридичної особи,

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Ємельяновій Г.В.

за участю представників сторін:

від позивача Рожук Д.В. (довіреність № 27 від 27.03.2009р,)

від відповідача не прибув

СУТЬ СПОРУ:

17.07.2009 р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі по тексту ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя або позивач) про припинення державної реєстрації юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Карант» (далі по тексту ТОВ «Карант» або відповідач).

Ухвалою від 20.07.2009р. судом відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-4139/09/0870 та призначено до судового розгляду на 07.09.2009р.

У звязку з неявкою відповідача у засідання 07.09.2009р., на підставі ст. 128 КАС України, судом винесено ухвалу про відкладення розгляду справи до 17.09.2009р.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Камертон”.

Позивач підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позові, які обґрунтовує ст.ст. 19, 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу”, зокрема вказавши, що в Єдиному державному реєстрі є запис про відсутність юридичної особи за своїм місцезнаходженням. Просить позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув. Копії ухвали про відкриття провадження у справі та про відкладення розгляду справи та позовної заяви з доданими до неї документами, повернулись на адресу суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».

Місцезнаходження відповідача визначається відповідно до вимог ст.93 Цивільного кодексу України в редакції Закону №2452-IV від 03.03.2005 року.

Приймаючи рішення за відсутності відповідача, суд бере до уваги те, що відповідач не надав суду відомостей про зміну свого місця знаходження (перебування).

До повноважень судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

До того ж, надані позивачем матеріали свідчать про те, що неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору, отже справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.

На підставі ст. 160 КАС України в засіданні 17.09.2009р. судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Карант» (код ЄДРПОУ 35924278) зареєстроване розпорядженням Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради від 27.05.2008р. за № 1103102 0000 023042 як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа за адресою: 69013, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул.. Військбуд, буд. 20, кв. 6.

Згідно наданої Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.07.2009р. державним реєстратором внесено запис № 1103143 0001 023042 від 02.07.2009р. про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.

ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя повідомлено, що відповідачем постійно подається звітність до податкового органу та відсутня заборгованість перед бюджетом.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:

Відповідно до частини 1 статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 1 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” встановлено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, встановлений статтею 38 Закону України від 15.05.03 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.

Так, відповідно до ч.2 цієї статті підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Згідно ч.2 ст.20 Закону України від 15.05.03 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: “...довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується;...”

Позивачем зазначено, що згідно з довідкою державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.07.2009р. до реєстру внесено запис про відсутність за місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Карант».

Пунктами 7 та 8 ст. 19 зазначеного Закону встановлено:

7. Не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.

8. Якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Таким чином, Закон розрізняє обидві вказані реєстраційні дії та не ототожнює їх. Внесення запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням повязано з поверненням до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою, в той же час внесення запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу здійснюється у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Також, як свідчать матеріали справи а саме, довідка ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя № 11828/10/24-020 від 07.09.09р. та довідка № 12220/10/28 - 410 від 15.09.2009р. податкова звітність відповідачем подається регулярно, тобто підприємство звітує до податкового органу та сплачує відповідні податки та платежі.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 3 КАС України встановлено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Статтею 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні” встановлено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, в т.ч.:

1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);

2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів;

Пунктом 17 ст. 11 цього ж Закону передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Разом з тим, повноваження щодо забезпечення обліку платників податків має здійснюватися податковими органами в силу ст. 19 Конституції України у порядку та в спосіб, передбачений законодавством України.

Зокрема, Наказ Державної податкової адміністрації України 19.02.98 N 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.98 N 552) затверджено “Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)”, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N 172/2612, яким встановлено наступне:

2.1. Облік платників податків є однією з основних функцій органів державної податкової служби, яка створює передумови для здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів.

3.2. Узяття на облік платників податків органами державної податкової служби здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що провадяться державними реєстраторами, та процедур узяття на облік платників податків, що забезпечуються органами державної податкової служби.

7.8. Для забезпечення достовірності, повноти та актуальності реєстраційних частин облікових справ платників податків та відомостей про платників податків у реєстрах платників податків, а також для приведення у відповідність до вимог нормативно-правових актів документів із облікових справ платників податків може проводитись інвентаризація реєстраційних частин облікових справ платників податків.

З'ясування причин розбіжностей, невідповідностей, що були виявлені за результатами інвентаризації, їх усунення, актуалізація банку даних про платників податків чи реєстрів платників податків, їх наповнення чи внесення змін, а також доукомплектування реєстраційних частин облікових справ платників податків відповідними документами може проводитись із залученням платників податків шляхом звірки.

7.9. Відомості про відповідальних за податковий облік осіб юридичної особи чи відокремленого підрозділу - керівника та головного бухгалтера (бухгалтера, якщо для забезпечення ведення бухгалтерського обліку за штатом платника податків передбачена лише одна посада бухгалтера без створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером) вносяться чи змінюються органом державної податкової служби в Єдиному банку даних юридичних осіб на підставі:

реєстраційної заяви платника податків з поміткою "Зміни";

даних про таких осіб, що вказуються платником податків у податкових деклараціях, розрахунках, звітах, якщо таких даних достатньо для однозначної ідентифікації відповідальних осіб платника податків.

11.1. З метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби з обліку платників податків повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи статутних документів.

11.2. Підрозділи органу державної податкової служби:

- стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи;

- стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

11.3. Якщо підрозділом з оподаткування юридичних/фізичних осіб, підрозділом примусового стягнення податків, підрозділом податкового аудиту або іншим підрозділом органу державної податкової служби встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, всі отримані відомості про платника податків (у тому числі й про фактичне місцезнаходження) та про допущені порушення податкового законодавства й суму податкового боргу передаються цим підрозділом до підрозділів з обліку платників податків.

11.4. Щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місце розташування (місцезнаходження), підрозділи з обліку платників податків або інші підрозділи органу державної податкової служби готують та передають підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. Щодо кожного встановлюваного платника податків оформляється один окремий запит незалежно від кількості порушень та несплачених видів податків. До Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб відповідного рівня вносяться дані про подання запиту.

До матеріалів, що передаються підрозділу податкової міліції, включаються акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, усі отримані відомості про платника податків (у тому числі і про фактичне місцезнаходження), про допущені порушення податкового законодавства, суму податкового боргу, анкетні дані відповідальних, афілійованих осіб, розширені реєстраційні відомості про платника податків (код, назва, дата реєстрації (перереєстрації), відомі адресні дані, відомості про відкриті/закриті банківські рахунки, види діяльності та всі інші наявні реквізити із відповідного рівня Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб).

11.5. Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) за формою №18-ОПП (додаток 17). Копія такого повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків.

Згідно довідки ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя останню податкову звітність ТОВ «Карант» надавало за липень 2009 року. Заборгованість перед бюджетом у відповідача відсутня.

Крім того, у п.7 ст. 19 Закону України від 15.05.03 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” зазначено: «не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Карант» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа 27.05.2009 року а позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 20.07.2009 року. На підставі чого можна зробити висновок, що відповідно до зазначеного закону термін 13 місяців, для надання інформації державному реєстратору, щодо місцезнаходження відповідача, ще не сплив.

Також, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя надано Акт перевірки місцезнаходження ТОВ «Карант» № 70 від 08.05.2009р. але не надано доказів вжиття інших заходів, передбачених вищенаведеним Порядком, для зясування фактичного місцезнаходження відповідача.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя про припинення юридичної особи ТОВ «Карант» є нормативно не обґрунтованими, документально не підтверджинними та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з позивача, який звільнений від їх сплати, не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163 , 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У позові Державної податкової інспекції у Шеченківському районі м. Запоріжжя про припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Карант», відмовити.

П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 30.09.2009р.

Суддя О.М. Нечипуренко