ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/4633/16
Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
за участю секретаря Сємак О.В.,
представника позивача Алєксєєвої К.О., представника відповідача Філіппової Е.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бессарабія - Агро» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Бессарабія - Агро» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14.09.2016р. Головне управління Держпраці в Одеській області звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Бессарабія - Агро» (надалі - ТОВ «Бессарабія -Агро») про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності шляхом зобов'язання товариства відсторонити від виконання посадових обов'язків працівників підприємства, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони раці у встановленому законодавством порядку, зокрема водіїв транспортних засобів та слюсарів ремонтників; повністю зупинити виконання робіт (виробництва): зі зберігання балонів із зрідженими вуглеводними (горючими) газами, зберігання балонів з киснем, зберігання балонів з аргоном, по експлуатації ТП-35 кв, експлуатації невипробуваних захисних засобів; заборонити допуск до роботи в діючих електроустановках електротехнічного персоналу без відповідної перевірки знань з технології робіт; зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечних робіт) у цеху масло екстракції; - по експлуатації об'єкта зберігання нафтопродуктів у складі трьох стальних резервуарів (двох вертикальних та одного горизонтального по 19куб.м.) для заправки автомобільного транспорту (АЗС), у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. позов задоволений.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом вимог закону, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.07.2016р. №873 у період з 25.08.2016р. по 31.08.2016р. позивачем проведено планову перевірку ТОВ «Бессарабія - Агро» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки.
Під час перевірки товариства було виявлено 166 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 66 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що підтверджується актом перевірки від 31.08.2016р. №830.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пункт 7 Положення передбачає, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби з питань праці від 30.04.2015 року №8 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.
Згідно з ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п.п.16 п.4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у т.ч. з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництво, зберігання, використання отруйних речовин у технологічних процесах, у т.ч. продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в т.ч. спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в т.ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Перевіркою товариства було виявлено 166 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 66 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що достовірно підтверджується актом перевірки від 31.08.2016р. №830, а також мировою угодою від 26.12.2016р. затвердженою сторонами у справі. /т.8 а.с.83-86/
Отже, у зв'язку з виникненням загрози життю та/ або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей є беззаперечні підстави для зупинення виконання робіт відповідачем.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Таким чином, судова колегія дійшла до висновку, що при вирішенні справи суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про задоволення позову щодо зупинення діяльності підприємства з метою охорони праці та промислової безпеки.
Разом з тим, суд першої інстанції допустив помилкове застосування до спірних правовідносин ст. 183-6 КАС України, якою врегульовано особливості провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, тобто норми права, що застосовуються до відмінних правовідносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
На підставі викладеного, в порядку ст. 201 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає зміни шляхом виключення з описової частини судового рішення посилання та ст. 183-6 КАС України.
Керуючись ст.ст. 183-2, 201, 205, 207 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бессарабія - Агро» задовольнити частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року змінити.
Виключити з описової частини постанови Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016р. абзац 22 та посилання на ст.183-6 КАС України в абзацах 28 та 30 описової частини судового рішення.
В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія