Постанова № 64346734, 22.02.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
2а-1823/10/2570
Номер документу
64346734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-1823/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2011 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді – Бородавкіної С.В.

при секретарі – Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Публічного акціонерного товариства "Ритм" про стягнення податкового боргу ,-

В С Т А Н О В И В :

13.04.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Ритм" і просить стягнути з відповідача суму податку на додану вартість для виплати дотацій підприємствам за січень 2010 року в розмірі 271343,00 грн., як такої, що використана не за цільовим призначенням. Свої вимоги обґрунтовують тим, що відповідач є переробним підприємством, який у своїй діяльності використовує норми п. 11.21 ст. 11 Закону України “Про податок на додану вартість” та Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 р. № 291 “Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України “Про податок на додану вартість”, з п. 7 якого випливає, що не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням. ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну перевірку обліку та використання відповідачем коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м’яса в живій вазі станом на 02.03.2010 року по поданій податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки № 492/15-243 від 17.03.2010 року, в якому зафіксовано, що станом на 17.03.2010 року в картці особового рахунку товариства відповідача з податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам рахувався борг в розмірі 271343,00 грн., платником не погашено дану суму боргу, що свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, і як наслідок, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 року № 291 “Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України “Про податку на додану вартість”, сума 271343,00 грн. є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.

В судовому засіданні 07.06.2010 р. за клопотанням представників позивача акціонерне товариство закритого типу “Ритм”, в зв’язку зі зміною найменування останнього, замінено на публічне акціонерне товариство “Ритм”, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи А00 № 582788.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі та пояснив, що оскільки предметом спору є несвоєчасно сплачені ПАТ «Ритм» дотаційні кошти за січень 2010 року, який є звітним податковим місяцем, то для об’єктивного вирішення спору позивач повинен надати дані щодо боргу, який виник в результаті несвоєчасного перерахування дотаційних коштів товаровиробникам, які постачали відповідачу сільгоспсировину протягом січня 2010 року, тобто обґрунтований розрахунок. Дані по картці особового рахунку, які стали підставою для оформлення відповідного акту камеральної перевірки та позовної заяви, не можуть бути прийняті судом як докази наявності заборгованості відповідача по дотаційним коштам 271343,00 грн. за січень 2010 р., оскільки акт перевірки і позовна заява через неправильний облік позивачем сплачених ПАТ «Ритм» дотаційних коштів містять недостовірну інформацію про наявність відповідної заборгованості. Позивач повинен був зарахувати кошти в сумі 300000,00 грн., перераховані ПАТ «Ритм» у передбачені податковим законодавством строки для перерахування дотаційних коштів сільгоспвиробниками, які сплачені в період з 01.02.2010 р. по 04.02.2010 р., які постачали відповідачу сільгоспсировину протягом січня 2010 року як дотаційні кошти за звітний січень місяць 2010 року. Дії позивача щодо погашення попередніх заборгованостей по дотаційним коштам за рахунок поточних платежів ПАТ «Ритм» у звітному періоді є таким, що не відповідають чинному законодавству.

Представник третьої особи – Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області в судове засідання не з’явився.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Публічне акціонерне товариство “Ритм” зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 286-р від 30.12.1994 року та взято на податковий облік в ДПІ у м. Чернігові 29.06.1999 року.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії свідоцтва платника податку на додану вартість, відповідач є платником вказаного податку та згідно Статуту товариства відповідач є переробним підприємством, що підтверджується копією Статуту та не заперечується сторонами.

Згідно п. 11.21 ст. 11 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009р. № 291 “Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України “Про податок на додану вартість” затверджено Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, який встановлює механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 17 березня 2009р. переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Так, відповідно до п. 5 Порядку перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду. Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість проводиться щомісяця відповідно до окремої податкової декларації. Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації. Не перераховані на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з небюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Пункт 7 Порядку передбачає, що не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Згідно абзацу “а”п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Підпункт 5.3.1. пункту 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.14 Наказу Державної податкової адміністрації України “Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання” від 30.05.1997р. № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в р.20 такої податкової декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.

Відповідачем до ДПІ у м.Чернігові було подано декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства) за січень 2010 року, відповідно до якої ПАТ «Ритм» було визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарськими товаровиробниками в розмірі 271343,00 грн. (а.с.16-17).

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Чернігові 10.03.2010 року на адресу відповідача було направлено листа № 4494/10/15-213 з проханням надати мотивовані пояснення щодо неперерахування коштів на спецрахунки сум дотацій, належних до сплати сільськогосподарським товаровиробникам. (а.с.20)

17.03.2010 року працівниками ДПІ у м. Чернігові проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку обліку та використання ПАТ “Ритм” коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м’яса в живій вазі станом на 02.03.2010 року за податковою декларацією з податку на додану вартість за січень 2010 року.

За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки 492/15-243 від 17.03.2010 року, в якому зафіксовано, що станом на 17.03.2010 року в картці особового рахунку ПАТ “Ритм” з податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам рахувався борг в розмірі 271343,00 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року (а.с.22).

Вищевказане свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, а тому, відповідно до Порядку, дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.

Відповідно до п.5.3 глави 5 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.03.2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх перерахуванням за платіжними дорученнями на не бюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.

Відповідно до постанови Чернігівського окружного адміністративного суду № 2а-3066/10/2570 від 24.06.2010 р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2011 р., в задоволенні позовних вимог публічному акціонерному товариству “Ритм” до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання дій відповідача протиправними щодо стягнення у безспірному порядку до бюджету суми податку на додану вартість для виплати дотацій за січень 2010 року в розмірі 271343,00 грн. - відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Щодо наданих представником відповідача копій платіжних доручень про перерахування коштів для сплати дотацій сільгоспвиробникам за період з 01.02.2010 р. по 04.02.2010 р., суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем правомірно зараховано ці кошти в рахунок погашення попередньої заборгованості по дотаційним коштам, оскільки в платіжних дорученнях в графі «призначення платежу» платником податків не надано повної інформації про платіж та документи на підставі яких здійснювалось перерахування коштів отримувачу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Чернігові до публічного акціонерного товариства “Ритм” підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Ритм" та перерахувати суму податку на додану вартість для виплати дотацій переробним підприємствам в розмірі 271343,00 грн. за січень 2010 року як таку, що використана не за цільовим призначенням до Державного бюджету на р/р 31110029700002, код 14010100, отримувач: Державний бюджет, код 22825965. Банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бородавкіна С.В.