Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-823/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.04.2008 року по 01.05.2009 року та в період з 01.04.2007 року по 01.05.2009 року їй та її трьом неповнолітнім дітям не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення їхніх прав.
Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону ), позивачка визначила в розмірі 25202,00 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі 11656,00 грн.
Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 2,10 грн. кожному члену сім’ї , тобто на позивачку та трьох неповнолітніх дітей та щомісячну доплату в розмірі 10,50 грн. працюючій позивачці, тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з’явився, від неї надійшла письмова заява з проханням розглядати зазначений позов без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Встановлено, що позивачка та її неповнолітні діти : син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживали та проживають в ІНФОРМАЦІЯ_4, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення , а позивачка працює молодшою медсестрою в фельдшерському пункті с. Журжевичі Олевського району, що стверджується копіями посвідчень громадян потерпілих від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, довідками Журжевицької сільської ради, копіями свідоцтв про народження дітей, копією паспорту позивачки.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати щомісяця.
Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачці та її неповнолітнім дітям у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачці та її неповнолітніх дітей.
З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст.99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 01 липня 2008 року по 01 травня 2009 року.
Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню на користь працюючої позивачки відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення , тобто за період з 01 квітня 2007 року по 01 травня 2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці” є складовою структури заробітної плати.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить – 2513,00 грн. кожному, тобто позивачці та її трьом неповнолітнім дітям : (525х40%х3) + (545х40%х2) + (605х40%х4) + (625 х40%х1)= 2534,00 грн. - 21 грн. отриманих коштів =2513,00 грн., отже загальна сума заборгованості по ст. 37 зазначеного Закону становить - 10052,00 грн.
Також по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 25383,25 грн. працюючій позивачці, а саме: (420х3х2)+(440х3х2)+(460х3х2)+(515х3х2)+(525х6х2)+(545х2х2)+ (605х4х2)+ (625х1х2) = 25580,00грн. – 196,75 грн. отриманих коштів = 25383,25 грн.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ", ст. ст. 99, 158 – 163, 167, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати в неповному обсязі ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 коштів, передбачених ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 та її неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - 10052,00 грн . заборгованості за період з 01.07.2008 року по 01.05.2009 року, по допомозі як особам , які проживають на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 - 25383,25 грн. заборгованості за період з 01.04.2007 року по 01.05.2009 року по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 103,92 грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 253,83 грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: