Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-697/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі: головуючої-судді ОСОБА_1
секретар Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування, доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь 31280,40 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 4077,60 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв’язку з тим, що він та його неповнолітня дитина є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживають та позивач працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги. Крім того, просить постанову суду в частині стягнення заборгованості звернути до негайного виконання.
Позивач, згідно поданої письмової заяви просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА згідно поданої заяви просить справу розглядати без його участі, стосовно позову заперечує.
Відповідач УПСЗН Овруцької РДА в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, не повідомив про причину неявки в судове засідання.
В судовому засіданні встановлено, що позивач та його неповнолітня дитина є потерпілими 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають та працює позивач, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується довідками Олевської міської ради, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою з місця роботи позивача.
Позивач працює в Овруцькій дистанції колії ДТГО «ПЗЗ», яка обслуговується по виплаті коштів її працівникам УПСЗН Овруцької РДА і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується довідкою з місця роботи.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці та її неповнолітній дитині виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1.60 грн. кожному , доплата в розмірі 5.20 грн. працюючому позивачу , відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
З 01.06.2008 року по 01.06.2009 року позивачу не доплачена допомога, як особі, який проживає разом з неповнолітньою дитиною на території радіоактивного забруднення в сумі 4077,60 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 12 місяців та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
Крім того, з 01.01.2000 року по 31.05.2009 року позивачу не доплачена доплата до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 31280,40 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежував позивача та його неповнолітню дитину у їх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача УПСЗН Олевської РДА з приводу правомірності виплат допомоги по постанові КМУ.
Суд вважає, що позивачем не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата коштів про стягнення яких просить позивач передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата доплати як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
Враховуючи те, що статтею 99 КАС України передбачено річний строк на звернення з адміністративним позовом до суду, суд вважає, що позивачем зазначений строк не пропущений, тому вимога про стягнення заборгованості по щомісячній грошовій допомозі підлягає задоволенню за останні 12 місяців, що передували зверненню до суду, в сумі 4077,60 грн.
Відповідно до ст. 256 КАС України слідує, що суд який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову суду до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету, а тому постанову суду слід звернути до негайного виконання в частині стягнення заборгованості з відповідачів з метою захисту права позивача та його неповнолітньої дитини на соціальний захист як потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, по не виплаті ОСОБА_2 та його неповнолітній дитини ОСОБА_3 допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 4077,60 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на його неповнолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54.40 грн. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА Житомирської області з рахунку призначеному для виплат коштів особам, які працюють на території радіоактивного забруднення, розміщеному в УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 31280,40 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА Житомирської області з рахунку призначеному для виплат коштів особам, які працюють на території радіоактивного забруднення, розміщеному в УДК в Житомирській області на користь держави 312,80 грн. судового збору.
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 18 червня 2009 року в частині стягнення з УПСЗН Олевської РДА на користь ОСОБА_2 4077,60 грн. допомоги, як особі, яка разом з неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 проживають на території радіоактивного забруднення.
Допустити негайне виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 18 червня 2009 року в частині стягнення з УПСЗН Овруцької РДА на користь ОСОБА_2 31280,40 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Постанова суду в частині негайного виконання постанови набирає законної сили з моменту її винесення.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :