Справа № 628/4481/16-а
Провадження № 2-а/628/29/17р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2017 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Демченко І.М.
за участю секретаря Романової Н.П.
представника відповідача Грішного С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Куп'янську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Купянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Купянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, зобов'язання переглянути розрахунок нарахованої пенсії з моменту її призначення, тобто з 05 березня 2014 року та включити до середньомісячного заробітку, взятого для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексацій та інших виплат, які були отримані, на які нараховувалися і були сплачені страхові внески, виходячи з розрахунку 80 % заробітної плати державного службовця та здійснити відповідні виплати в розмірі різниці між фактично отриманими пенсійними виплатами і перерахованою пенсією з 05 березня 2014 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що з 05 березня 2014 року вона одержує пенсію як державний службовець, яка була призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» зі змінами , внесеними згідно ЗУ № 4050-VI від 17.11.2011 р. , яка була призначена в розмірі 80 % заробітної плати по стажу роботи 19 років 2 місяці 4 дні. Але, при нарахуванні пенсії за віком у довідку про складові заробітної плати, що додається для призначення пенсії , відповідачем не були враховані нараховані та виплачені інші виплати, а саме: суми матеріальних допомог на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових потреб , індексація грошових доходів і інших виплат, як складових заробітної плати, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 14 грудня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із заробітку з урахуванням інших виплат і надала довідку від 05.12.2016 року № 10343/42-04, які не було включено до розрахунку під час обчислення пенсії. 28.12.2016 р. рішенням № 111 від 21.12.2016 р. комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Купянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу відмовлено у перерахунку пенсійних виплат.
Таке рішення відповідача ОСОБА_2 вважає протиправним, тому за захистом своїх прав звернулась до суду.
У судовому засіданні позивач підтримала заявлені нею вимоги у повному обсязі і просила їх задовольнити, доповнивши, що про можливе порушення її прав на отримання пенсійних виплат у належному розмірі вона дізналася у грудні місяці 2016 року, а отримавши відповідну довідку, звернулась до Управління з заявою про перерахунок пенсії, а після відмови - до суду.
Представник відповідача Купянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області Грішний С.М., надавши письмові заперечення начальника Управління проти позову, у судовому засіданні пояснив, що пенсія позивачу була призначена згідно діючого на момент звернення законодавства у 2014 році відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати. На момент виникнення спірних правовідносин вказаний Закон втратив чинність. З 01.05.2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року за № 889-V-ХІІ. Згідно ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, позивачкою пропущений шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст. 99 КАС України та відсутні поважні причини для його поновлення у відповідності до ст. 100 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи та заслухавши сторони, вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Купянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, з 05 березня 2014 року отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% від заробітної плати.
ОСОБА_2 14 грудня 2016 року звернулася до відповідача із заявою № 268 та довідкою про заробітну плату № 10343/42-04 від 05.12.2016 року, виданою Купянським об'єднаним управлінням УПФУ Харківської області про проведення перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, включаючи матеріальні допомоги та індексацію на підставі наданої довідки.
Рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Купянського об'єднаного управління УПФУ Харківської області від21 грудня 2016 р. №111 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. за № 889-VІІІ, який набув чинності з 01 травня 2016 року, проведення перерахунку пенсій з зазначених ОСОБА_2 підстав не передбачено.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як передбачає ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
В обґрунтування необхідності причин поновлення строку звернення до суду ОСОБА_2 вказувала, що не була обізнана до звернення і отримання довідки Управлінням ПФУ у грудні місяці 2016 року про внесені до законодавства щодо пенсійного забезпечення зміни. Але враховуючи загальнодоступність та розповсюдженість нормативно-правових актів та змін і доповнень до них через засоби масової інформації і мережу Інтернет, що дає змогу бути обізнаними про них широкому колу осіб, суд вважає, що позивачкою без поважних причин був пропущений строк звернення до суду за захистом прав та не вбачає підстав для його поновлення.
За Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993р., який діяв на час призначення пенсії позивачу, заробітна плата державних службовців складалася з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в чинній редакції на час призначення позивачу пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій». До цих нормативних актів не вносилися зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховувалися при призначенні пенсії. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально -побутових питань, індексація, не включалися до заробітної плати державного службовця при призначенні (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993р.
Позивач надавала для призначення пенсії до Управління Пенсійного Фонду заяву від 05.03.2014р. та довідки про складові заробітної плати, в яких виплати матеріальної допомоги та індексація заробітної плати були відсутні. Їй було призначено пенсію на підставі наданих документів з 05.03.2014р. Змінену довідку про складові заробітної плати №10343/42-04 від 05.12.2016р. позивачем було надано до Управління лише 14.12.2016р.
У подальшому Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 р. №76-VIII, який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. №865. Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. №1013, яка застосовується з 01.12.2015 р. внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, зокрема виключено норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Також вказаною постановою №1013 з 01.12.2015 р. були встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Суд звертає увагу на те, що такою постановою регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 01.12.2015 р. на теперішній час діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Крім того, з 01.05.2016 р. у зв'язку з набуттям чинності новим Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, згідно ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 р. №292 з 01.05.2016 р. встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів. Згідно із п. 3 такої постанови, вона набирає чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII.
При цьому, відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ХІ вказаного Закону України від 10.12.2015 р. №889-VIII, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу, визнаний таким, що втратив чинність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії з урахуванням інших виплат.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
При вирішенні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена у рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р. Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 р. N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно Закону України "Про державну службу" відсутні. Отже, адміністративний позов ОСОБА_2 не підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 160-163, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Купянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі але не були присутні при оголошенні - у той же строк з дня отримання копії даної постанови.
Повний текст постанови суду виготовлений 27 січня 2017 року.
Головуючий Демченко І.М.