Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/892/16-а
Провадження № 2-а/391/12/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2017 р. селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Червонописького В.С. за участю секретаря Степанової Л.Г. розглянувши в селищі Компаніївка в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бобринецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що перебуває на обліку в Бобринецькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 2008 їй призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 85 % від суми заробітної плати.
03.11.2016 позивач звернулась до голови Компаніївської РДА про видачу їй довідки про заробітну плату, як пенсіонеру який пішов на пенсію з Компаніївської РДА з посади начальник відділу кадрової роботи апарату райдержадміністрації, однак отримала відмову мотивовану тим, що постановою правління ПФУ від 04.07.2016 скасовано форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям.
18.11.2016 позивач звернулася до відповідача з заявою, яка містила вимоги про витребування з Компаніївської РДА довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям для послідуючого перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2016.
Однак Бобринецьке обєднане управління ПФУ надіслало на її адресу лист розяснення від 18 листопада 2016 № 4/П-9, згідно якого їй було відмовлено у видачі довідки та перерахунку пенсії з причини того, що нею не надано необхідного для перерахунку пенсії пакету документів та, що раніш призначені пенсії не перераховуються, посилаючись на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 (надалі Закон про держслужбу) Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (надалі Постанова КМУ № 1013) та Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016, позивач вважає, що відсутність затверджених КМУ порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене позивач просить суд визнати:
- протиправними дії Компаніївської РДА Кіровоградської області та Бобринецького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй в видачі довідки про заробітну плату перерахунку пенсії державним службовцям та в перерахунку пенсії в зв'язку зі збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям;
- зобов'язати Компаніївську РДА Кіровоградської області видати їй місце реєстрації: АДРЕСА_1, довідку про заробітну плату дляперерахунку пенсії державним службовцям, Бобринецькому об'єднаному Управлінню Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії з1 травня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням 85% для розрахунку пенсії від заробітку та виплати, з урахуванням отриманих вже сум за період з 1 травня 2016 року.
В судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі документами.
Представник відповідача в судове засідання не зявився надав суду письмові заперечення проти позову. В письмових запереченнях проти позову представник відповідача зазначив, 18.11.2016 ними була надана відповідь ОСОБА_1 та їй було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ № 1013, якою виключено п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 щодо порядку перерахунку пенсії згідно із надалі Законом про держслужбу у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до вказаного Закону в звязку з викладеним раніше призначені пенсії не перераховуються..
Враховуючи, що 15.12.2015 набрала чинності постанова КМУ № 1013 якою передбачено підвищення, зокрема окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено деякими постановами та розпорядженнями, зазначеними у постанові у межах затверджених видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат пов'язаних з індексацією надбавок, доплат, премій та виключено п. 4 постанови КМУ від 31.05.200 № 865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.А отже, в сукупності підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України розглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступні обставини та визначив відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1А перебуває на обліку в Бобринецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області з 27.10.2008, отримує пенсію по віку, яку їй на підставі ст. 37 Закону про держслужбу нарахована в розмірі 85% від заробітної плати.
03.11.2016 позивач звернулась з заявою до голови Компаніївської РДА про видачу їй довідки про заробітну плату, як пенсіонеру який пішов на пенсію з Компаніївської РДА з посади начальник відділу кадрової роботи апарату райдержадміністрації, однак отримала відмову мотивовану тим, що постановою правління ПФУ від 04.07.2016 скасовано форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям.
18.11.2016 позивач звернулася до відповідача з заявою, яка містила вимоги про витребування з Компаніївської РДА довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям для послідуючого перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2016 зазначивши.
З повідомлення Бобринецького обєднаного управління від 18 листопада 2016 року №4/П-9, вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у видачі довідки та перерахунку пенсії з причини того, що раніш призначені пенсії не перераховуються, посилаючись на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 (надалі Закон про держслужбу) Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (надалі Постанова КМУ № 1013) та Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016, позивач вважає, що відсутність затверджених КМУ порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір в межах якого позивач, вважає, що відповідач своїм рішенням про відмову у перерахунку пенсії, порушив його право на соціальний захист, а тому оспорює таку відмову.
Суд, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону про держслужбу в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закон про держслужбу (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закон про держслужбу (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений. Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 пункт змінений.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною до часу набрання чинності Постанови № 1013 від 09.12.2015.
Крім цього суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону про держслужбу, стосуються тільки тих пенсій, які призначаються після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.
Отже, суд приходить до висновку, що дії Бобринецького обєднаного управління ПФУ в Кіровоградській області з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закон про держслужбу, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2016 є протиправними.
Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 27.10.2008 як одержувач пенсії по віку, яку їй на підставі ст. 37 Закону про держслужбу нарахована в розмірі 85% від заробітної плати та як вбачається з заяви позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 18.11.2016. При цьому з прохальної частини адміністративного позову вбачається, що позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплатуз 01.05.2016.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок його пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям підлягає відновленню з 01.12.2016, а не з 01.05.2016.
Також, судом критично оцінюється заперечення представника відповідача, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом про держслужбу не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015, який набрав чинності 28.03.2015, окремі положення 01.04.2015.У п. 5Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 слід задовольнити частково. Визнати протиправними дії Бобринецького обєднаного управління ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати Бобринецьке обєднане управління ПФУ здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям з 01.12.2016.
Вимога про визнання дій протиправними та зобовязання Компаніївську РДА Кіровоградської області видати позивачу довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям не підлягає задоволенню, оскільки згідно ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень. Відповідачем по справі зазначено Бобринецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, позовні вимоги предявлені одночасно до Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області, яка не є стороною по справі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень частини 3 статті 94 КАС України, якою передбачено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
З огляду на часткове задоволення позову суд стягує зі сторін судовий збір у розмірі відповідно до задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст.10-11,71,86,94,160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Бобринецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати дії Бобринецького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в зв'язку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державнимслужбовцям протиправними.
Зобов'язати Бобринецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 провести перерахунок пенсії з01 грудня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням 85% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснити поточні виплати та виплати, з урахуванням отриманих вже сум за період з 01 грудня 2016 року.
Присудити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 275,50 грн. (двісті сімдесят пять гривень 50 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Бобринецького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 40385483).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.С.Червонописький