Постанова № 64333185, 27.01.2017, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.01.2017
Номер справи
591/1318/16-а
Номер документу
64333185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/1318/16-а

Провадження № 2-а/591/10/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2017 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді -Прокудіної Н.Г.

при секретарі - Різниченко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа : ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа : ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії, та остаточно уточнивши позовні вимоги просив суд зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради розглянути проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1, розроблений ФОП ОСОБА_4 на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 року № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1», та надати висновок про його погодження або про відмову в такому погодженні протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту набрання законної сили постановою суду (а.с.121-122).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона разом з чоловіком ОСОБА_2 та 6 дітьми мають статус багатодітної родини. У зв'язку з цим вона звернулась до Сумської міської ради з заявою про надання їм у власність земельної ділянки для будівництва житлового будинку. Рішенням Сумської міської ради від 29.04.2010 р. № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу ) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1» їй було надано згоду (дозвіл) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд. Також вказаним рішенням було надано дозвіл на розробку проекту й іншим особам. Вказаний проект за її замовленням та інших вказаних в цьому рішенні осіб для отримання у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1 був розроблений ФОП ОСОБА_4 . ФОП ОСОБА_4 подав до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради розроблений на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 р. № 3656-МР проект землеустрою. Однак до цього часу проект землеустрою не погоджений . На звернення її чоловіка Департамент надав відповідь від 19.10.2015 року № 2946/03.01.01-04 про те, що департамент не має можливості погодити або відмовити у погодженні наданого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, оскільки п.2.1 рішення Сумської міської ради від 27.03.2013 р. № 2224-МР «Про заходи щодо

впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період розробки детальних планів територій житлових районів , мікрорайонів та кварталів» нової забудови міста Суми» управлінню містобудування та земельних відносин до моменту затвердження даних детальних планів територій призупинено погодження питань передачі (надання) вільних від забудови земельних ділянок комунальної власності у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а також видачу заявникам будь-яких висновків про відповідність /невідповідність містобудівній документації місцевого значення намірів отримати вільну від забудови земельну ділянку у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків , господарських будівель і споруд. Вважає вказані дії відповідача незаконними та протиправними. Просить зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради розглянути проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1, розроблений ФОП ОСОБА_4 на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 року № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1», та надати висновок про його погодження або про відмову в такому погодженні протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту набрання законної сили постановою суду.

В письмовій заяві позивач, представник позивача просить справу розглядати у їх відсутність, позов підтримують.

Представники відповідача в судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Третя особа ОСОБА_2 в письмовій заяві проти позову не заперечує, просить справу розглядати у його відсутність.

Інші учасники процесу, будучи належно повідомленими про час і місце розгляду справи до суду не з'явились.

В зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, в межах заявлених позовних вимог (статті 11 КАС України) суд установив наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тощо.

Згідно ст.ст. 104, 105 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, вимагати зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада України, Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини 8 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Статтею 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що для передачі земельної ділянки у власність, зацікавлена особа звертається до відповідного органу із заявою для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 Земельного кодексу України органи приймають одне з відповідних рішень.

Слід зазначити, що на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою діє принцип мовчазної згоди, оскільки у випадку бездіяльності суб'єкта владних повноважень, внаслідок якої протягом місяця не розглянута заява про надання дозволу на виготовлення проектної документації, тобто не надано дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні, заявник має право здійснити замовлення проекту відведення земельної ділянки без такого дозволу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 та 6 дітьми мають статус багатодітної родини, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 24.09.2010 року (а.с.7).

У зв'язку з цим вона звернулась до Сумської міської ради з заявою про надання їм у власність земельної ділянки для будівництва житлового будинку.

27.05.2009 року через Сумську міську раду, позивач звернувся із заявою (вх. № Т3131/05) щодо погодження вибору місця розташування земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку будівель та споруд за адресою : АДРЕСА_1, розмір земельної ділянки 0,10 га. (а.с.50).

Рішенням Сумської міської ради від 29.04.2010 р. № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу ) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1» їй було надано згоду (дозвіл) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1000 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (а.с.9). Також вказаним рішенням було надано дозвіл на розробку проекту й іншим особам.

Вказаний проект за її замовленням та інших вказаних в цьому рішенні осіб для отримання у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1 був розроблений ФОП ОСОБА_4.

Відповідно до частини 4 статті 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно вимог частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Частиною 2 статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або

планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до органу містобудування та архітектури.

На виконання вищенаведених вимог закону ФОП ОСОБА_4.01.04.2014 р. подав до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради розроблений на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 р. № 3656-МР проект землеустрою (а.с.11).

Так, згідно вимог частини 5 статті 186-1 Земельного кодексу України орган містобудування та архітектури, зокрема, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (копії такого проекту) безоплатно надати свої висновки про його погодження або відмову в такому погодженні.

Однак до цього часу проект землеустрою не погоджений .

На звернення ОСОБА_2 департамент надав відповідь від 19.10.2015 року № 2946/03.01.01-04 про те, що департамент не має можливості погодити або відмовити у погодженні наданого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, оскільки п.2.1 рішення Сумської міської ради від 27.03.2013 р. № 2224-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період розробки детальних планів територій житлових районів , мікрорайонів та кварталів» нової забудови міста Суми» управлінню містобудування та земельних відносин до моменту затвердження даних детальних планів територій призупинено погодження питань передачі (надання) вільних від забудови земельних ділянок комунальної власності у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а також видачу заявникам будь-яких висновків про відповідність /невідповідність містобудівній документації місцевого значення намірів отримати вільну від забудови земельну ділянку у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків , господарських будівель і споруд.

Суд погоджується із доводами позивача наведеними в позовній заяві та приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Відповідно до частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відмовляючи в погодженні проекту землеустрою, відповідач в якості підстави відмови зазначає, що п.2.1 рішення Сумської міської ради від 27.03.2013 р. № 2224-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період розробки детальних планів територій житлових районів , мікрорайонів та кварталів» нової забудови міста Суми» управлінню містобудування та земельних відносин до моменту затвердження даних детальних планів територій призупинено погодження питань передачі (надання) вільних від забудови земельних ділянок комунальної власності у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а також видачу заявникам будь-яких висновків про відповідність /невідповідність містобудівній документації місцевого значення намірів отримати вільну від забудови земельну ділянку у власність (оренду) для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд.

Така заборона визначена частиною 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою, у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

В той же час, у вказаному висновку позивачем не наведено підстав передбачених статтею 186-1 Земельного кодексу України. Відмова відповідача не містить жодних посилань на норми чинного законодавства, та обґрунтувань такої відмови, що з урахуванням вимог ч.3

ст.2 КАС України, дає підстави суду для формування висновків про протиправність вказаної відмови.

Слід також, зазначити, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано належних доказів правомірності його дій та рішення.

У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд на підставі ч.3 ст.11.КАС України, приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов щодо зобов'язання Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради розглянути проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1, розроблений ФОП ОСОБА_4 на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 року № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1», та надати висновок про його погодження або про відмову в такому погодженні протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту набрання законної сили постановою суду підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради розглянути проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1, розроблений ФОП ОСОБА_4 на підставі рішення Сумської міської ради від 29.04.2010 року № 3656-МР «Про затвердження матеріалів вибору та надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1», та надати висновок про його погодження або про відмову в такому погодженні протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту набрання законної сили постановою суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Н.Г.Прокудіна