ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 р.м. ОдесаСправа № 508/757/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Парій І.О. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Вербицької Н.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 11 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі Довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/0127/1617 від 18.07.2016 року про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничним розміром пенсії з 01.07.2016 року; зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.07.2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців» від 06 квітня 2016 року №292 та Довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1617 від 18.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) з розрахунку заробітної плати на посаді начальника відділу апарату районної державної адміністрації, що становить 3 101 грн., розміру надбавки до посадового окладу за ранг 6 категорії, що встановлюється відповідно у сумі 500 грн., надбавки за вислугу років на державній службі, що встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожен календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу ( ст. 52 Закону України Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VІІІ), що складає 24,6х3%=73,8%, але не більше 50%від 3101 грн. = 1550,5 грн., загальна сума складає 3101 грн. + 500 грн. + 1550,5 грн. = 5151,5 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з січня 2001 року перебуває на обліку в Березівському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу». У зв'язку із збільшенням з 2016 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії. Проте, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Відмову Управління позивач вважає неправомірною, такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в судовому порядку.
Постановою Миколаївського районного суду Одеської області від 11 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Суд визнав неправомірними дії Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі Довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/0127/1617 від 18.07.2016 року про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничним розміром пенсії з 01.07.2016 року. Зобов'язав Березівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.07.2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців» від 06 квітня 2016 року №292 та Довідки Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області №04/01-27/1617 від 18.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) з розрахунку заробітна плата на посаді начальника відділу апарату районної державної адміністрації становить 3 101 грн., розмір надбавки до посадового окладу за ранг 6 категорії встановлюється відповідно у сумі 500 грн., надбавки за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожен календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу ( ст. 52 Закону України Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VІІІ), що складає 24,6х3%=73,8%, але не більше 50%від 3101 грн. = 1550,5 грн., загальна сума складає 3101 грн. + 500 грн. + 1550,5 грн. = 5151,5 грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Березівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання вони не з'явились, в апеляційній скарзі та в запереченнях на скаргу сторони зазначили про розгляд справи за їх відсутності, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 проходила службу на посаді начальника юридичного відділу Миколаївської районної державної адміністрації Одеської області.
З січня 2001 року позивач перебуває на обліку в Березівському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Одеській області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу».
За заявою ОСОБА_2 Миколаївська районна державна адміністрація Одеської області видала позивачу Довідку від 18.07.2017 року №04/01-27/1617 про заробітну плату державного службовця за відповідною посадою, встановлену відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ та Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року №292.
У зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця позивач звернувся в Березівське ОУПФУ Одеській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розміру заробітної плати, визначеної у Довідці від 18.07.2017 року №04/01-27/1617.
Однак Управління відмовило позивачу у заявленому перерахунку пенсії, про що прийняло рішення від 28.07.2016 року №4.
Як на підставу у відмові в заявленому перерахунку пенсії відповідач посилався на скасування правових норм, за якими пенсіонерам підлягав перерахунок призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Не погоджуючись із вказаними висновками Управління, посилаючись на їх безпідставність та невідповідність вимогам Закону, який гарантував право на перерахунок пенсії у разі збільшення заробітку державним службовцям, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки пенсія позивача призначалась спеціальним Законом, який визначав порядок соціального забезпечення державних службовців, а також передбачав право на перерахунок пенсії, призначеної за цим Законом, у разі підвищення заробітної плати працюючого державного службовця, враховуючи принцип незворотної дії Закону у часі, відмова Управління у застосуванні для вирішення питання щодо перерахунку позивачу пенсії правових норм, які діяли на час призначення йому пенсії, є протиправною, у зв'язку із чим суд вбачав всі підстави для зобов'язання Управління провести заявлений перерахунок пенсії в судовому порядку.
Колегія суддів не погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016 року та діяв на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, згідно із ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, яка діяла на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Аналіз наведених норм показав, що на момент звернення позивача із відповідною заявою перерахунок соціальних виплат державних службовців відбувається за правилами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, вказаним Законом перерахунок раніше призначеної пенсії пов'язаний із зростанням за минулий рік середньої заробітної плати (доходу) в Україні, і з якої сплачені страхові внески.
При цьому, такий перерахунок здійснюється із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Таким чином, з травня 2016 року соціальне забезпечення позивача, в тому числі і щодо перерахунку призначеної пенсії, має відбуватись у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Оскільки за правилами вказаного Закону підвищення доходу працюючого державного службовця на посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, колегія суддів вважає, що відмова Управління у задоволенні заяви позивача є обґрунтованою та у повній мірі відповідає законодавству, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, оскільки на законодавчому рівні не передбачено такої обставини для перерахунку раніше призначеної пенсії державному службовцю як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, наведені правові норми неконституційними не визнавались, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у проведенні заявленого перерахунку пенсії, діяв правомірно, а отже підстави для його зобов'язання провести позивачу перерахунок пенсії відсутні.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.
Постанову Миколаївського районного суду Одеської області від 11 жовтня 2016 року - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Березівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: О.В. Єщенко
судді: О.О. Димерлій
Н.В. Вербицька