Справа №265/7067/16-ц
Провадження №2/265/294/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2017 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненко О. В.,
за участю секретаря Тулянкіної М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги малозабезпеченим сімям та допомоги на дітей одиноким матерям, -
В С Т А Н О В И В:
23 листопада 2016 року позивач в особі начальника Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, яким просить стягнути з відповідача надмірно отримані нею кошти державної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 1460,56 гривень, та допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1460,52 гривень, а всього -2921,08 гривень, а також судові витрати в сумі 1378 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради як одержувач допомоги сімям з дітьми. На підставі наданих нею документів, з урахуванням доходів сімї, їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям з 01 лютого 2016 року по 31 липня 2016 року у розмірі 1851,94 гривень, та державна допомога на дітей одиноким матерям з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року у розмірі 1903,30 гривень. Проте, як зясувалось в ході перевірки даних, наданих відповідачем при зверненні за призначенням допомоги, нею була надана неповна інформація про доходи, та встановлено, що ОСОБА_1 з червня по серпень 2015 року працювала у ТОВ «УГХТ» та отримувала заробітну платню, яку не вказала при заповненні декларації. Згідно пояснювальної записки ОСОБА_1 від 08 червня 2016 року, вона дійсно не вказала отриманий дохід, що вплинуло на визначення розміру допомоги та право її отримання. Зазначені обставини призвели до виплати коштів державної допомоги надміру, а саме, допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 1460,56 гривень за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року та допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1460,52 гривень за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року.
Представник позивача ОСОБА_3, діюча на підставі довіреності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, про що зазначила у заяві, та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 до суду не прибула. Судові повітки надсилались рекомендованим листом із повідомленням за зареєстрованою адресою її проживання, однак адресат до поштового відділення для отримання кореспонденції не прибув, конверти були повернуті до суду за закінченням строків зберігання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість предявленого позову з наступних обставин.
Згідно ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (далі за текстом Закон № 2811-ХІІ), п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має. При реєстрації жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Згідно до ст. 18-2 Закону № 2811-ХІІ допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1ст. 135 СК України, або документу про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
За положеннями ст. 22 Закону № 2811-ХІІ та п.49 Порядку № 1751 на заявників покладається відповідальність за відомості або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченоїЗаконом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом Закон № 1768-III) визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250(Порядок № 250).
Згідност. 1 Закону №1768-IIIмалозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Статтею 7 Закону №1768-IIпередбачено, що якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Встановлено, що 11 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулась із письмовою заявою до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області про призначення усіх видів соціальної допомоги.
На підставі вказаної заяви, декларації про доходита майновий стан, а також довідки про склад сімї, відповідачці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року №1768-IIIз 01 лютого 2016 року по 31 липня 2016 року в розмірі 1851,94 гривень, та державна соціальна допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів), відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 28 листопада 1992 року № 2811-ХІІ з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року у розмірі 1903,30 гривень.
З копії трудової книжки ОСОБА_1, серія АА № 511730 вбачається, що остання з 01 червня 2015 року по 06 серпня 2015 року працювала у ТОВ «Управління громадського харчування та торгівлі».
Заробітна плата ОСОБА_4 за вказаний період склала 2190,87 гривень, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 17, зворот, а.с. 26, зворот).
Наведені відомості ОСОБА_1 у деклараціях про доходи та майновий стан, доданих до заяви про надання державної соціальної допомоги, не зазначила, що вплинуло на розрахунок середньомісячного сукупного доходу сімї відповідачки, та, відповідно, розмір допомоги.
У письмових поясненнях на імя заступника начальника Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 08 червня 2016 року ОСОБА_1 зазначила, що при заповненні декларації не зазначила дохід, отриманий у ТОВ «УГХТ», оскільки працювала у вказаному підприємстві лише півтора місяці та не знала про необхідність повідомлення про це. З серпня 2015 року вона вже працювала у КПШХ «Восток» на постійній основі. Для перерахунку допомоги просить взяти дані податкової інспекції, адже довідку про доходи надати не може.
З урахуванням нових даних про сукупний дохід сімї ОСОБА_1 останній рішенням від 20 травня 2016 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї у розмірі: з 01 лютого 2016 року по 30 квітня 2016 року 1486,80 гривень, з 01 травня 2016 року по 31 липня 2016 року 1656,96 гривень; та рішенням від 08 червня 2016 року допомогу одиноким матерям у розмірі: з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2016 року 1659,88 гривень, з 01 травня 2016 року по 30 червня 2016 року 1811,88 гривень.
Рішенням від 08 червня 2016 року виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям припинено з 01 червня 2016 року на підставі ст. 7 Закону № 1768-III та п. 28 Порядку № 250 у звязку з поданням недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Таким чином, сума надміру отриманої ОСОБА_1 допомоги одинокій матері за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року становить 1460,52 гривень (замість належної до отримання за вказаний період допомоги в сумі 10263,28 гривень ОСОБА_1 отримала 11723,80 гривень), сума надміру отриманої відповідачкою допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року становить 1460,56 гривень (замість належної до отримання за вказаний період допомоги в сумі 6117,36 гривень ОСОБА_1 отримала 7577,92 гривень) Наведене підтверджується доданими до позову розрахунками (а.с. 31,32).
В матеріалах справи містяться заяви ОСОБА_1, в яких вона зобовязалась повертати надміру отримані кошти допомоги одинокій матері щомісяця, по 486,85 гривень, до повного погашення, та допомоги малозабезпеченим сімям щомісяця, по 486,85 гривень, до повного погашення. У заявах відповідач також зазначила, що переплата сталась через, що вона зазначила недостовірні дані про доходи.
Позивач стверджує, що на даний час суму переплати відповідач не повернула, будь-яких даних на спростування наведених обставин суду не надано.
Відповідач, не прибувши у судове засідання, не побажав реалізувати своє процесуальне право на спростування доводів позову.
Таким чином, суд вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 79, 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають також стягненню витрати з оплати судового збору в сумі 1378,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60,79, 80, 169, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги малозабезпеченим сімям та допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області, ЄДРПОУ 25968748 надмірно виплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01 лютого 2016 року по 31 травня 2016 року в сумі 1460,56 гривень, та допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року в сумі 1460,52 гривень, а всього 2921 (дві тисячі девятсот двадцять одна) гривня 08 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради Донецької області витрати з оплати судового збору у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя ______