ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
23 січня 2017 року № 826/17510/16
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу №826/17510/16 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» про застосування заходів реагування.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - позивач/ГУ ДСНС України у м. Києві) до Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» (надалі - відповідач/ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач»), в якому просить суд:
1. Прийняти адміністративний позов ГУ ДСНС України у м. Києві до розгляду у скороченому провадженні;
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» (код ЄДРПОУ 23524007) за адресою: вул. Васильківська, 16 у м. Києві;
3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства за адресою: вул. Васильківська, 16 у м. Києві;
4. В разі задоволення даного адміністративного позову про застосування заходів реагування, обов'язок, щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на - ГУ ДСНС України у м. Києві;
5. Судові витрати покласти на ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» (код ЄДРПОУ 23524007).
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.12.2016 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/17510/16.
Позовні вимоги мотивовані тим, що виявлені під час проведення планової перевірки порушення законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, допущені ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач», станом на дату звернення до суду відповідачем не усунуті та продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей, а тому застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків.
Водночас, 23.01.2017 р. через відділ документального обігу та контролю суду до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Качура І.А. від відповідача надійшли заперечення проти адміністративного позову до яких були додані документи, які на думку останнього підтверджують усунення порушень виявлених ГУ ДСНС України у м. Києві під час проведення планової перевірки додержання ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
Розглянувши наявні в матеріалах докази, пояснення позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позов, оцінивши докази які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, в межах заявлених позивачем вимог та підстав звернення до суду, суд дійшов висновку про наступне.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
В той же час, ч.4 ст.5 Закону №877 визначено що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Разом з тим, в ч.1 ст.7 Закону №877 зафіксовано, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу ГУ ДСНС України у м. Києві №421 від 15.09.2016 р., посвідчення на проведення перевірки №946 від 03.10.2016 р. та повідомлення про проведення планової перевірки №24/2580 від 21.09.2016 р., головним інспектором відділу з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві майором служби цивільного захисту Пелепцем О.А. було проведено планову перевірку щодо додержання ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 16.
Так, за результатами проведеної перевірки, позивачем було складено Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки №548 (надалі - Акт №548), в якому було зафіксовано перелік виявлених Голосіївським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві порушень допущених ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач», зокрема:
- розділ III п.1.4 ППБУ - протипожежні відстані між будинками, спорудами, використовується для складування матеріалів, устаткування, стоянок транспорту;
- розділ III п.2.3, п.2.12, п.2.14 ППБУ, ДБН В.1.1-7-2002 - двері електрощитової не виконані протипожежними з межею вогнестійкості не менше ЕІ30;
- розділ III, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ППБУ, ДБН В.1.1-7-2002 - двері складських (підсобних) приміщень не виконані протипожежними межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності систем УкрСЕПРО;
- розділ III п.2.5 ППБУ - дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів;
- розділ III п.2.16 ППБУ - у разі встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, грати не розкриваються, не розсуваються або не знімаються. Під час перебування в цих приміщеннях людей грати зачинені (зняті);
- розділ III п.2.23, п.10.2.4 ППБУ, ДБН В.2.5-56:2014 - коридори адміністративної будівлі, які не мають природного освітлення та довжиною більше 15 м не обладнані спеціальною системою димовидалення;
- розділ III п.2.30 ППБУ - на сходових клітинах (за винятком незадимлюваних) встановлені прилади опалення на висоті менше 2,2 м від поверхні проступів та сходових площадок;
- розділ III п.2.37 ППБУ - допускається улаштування на шляхах евакуації порогів;
- розділ III п.2.37 ППБУ - відсутні двері, які відокремлюють сходові клітини від коридорів;
- розділ IV, п.1.3 ППБУ - у складських та виробничих приміщеннях рівень вибухозахисту (ступень захисту оболонки) електрообладнання в т.ч. розподільчих електрощитів не відповідає класу зони відповідно до ПУЕ;
- розділ IV, п.1.16 ППБУ, п.8.1.13 (СОУ-Н-43.9-38148386-001:2014) ДБН В.2.5-56:2014 - електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння;
- розділ IV, п.1.16 ППБУ - допускається використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено;
- розділ V, п.1.2, п.5.2 ППБУ, ДБН В.2.5-56:2014 - будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту (не проведено технічне переоснащення) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
- розділ V, п.1.2 ППБУ, додаток Б ДБН В.2.5-56:2014 - приміщення будівлі та територія не обладнані системою оповіщення про пожежу та гучномовним зв'язком;
- розділ V, п.1.2, п.5.8, п.12.1.1 ППБУ, ДБН В.2.5-56:2014 - відсутнє централізоване пожежне спостерігання для забезпечення віддаленого цілодобового нагляду за станом систем протипожежного захисту об'єкта (тривожне сповіщення від приймально-контрольного приладу систем протипожежного захисту не виведено на пульт пожежного спостереження);
- розділ V, п.2.1, п/п. 5 ППБУ - для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування на тиск та витрату води оформленням акта (1 раз на рік). Випробування водопроводу не проведено після ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;
- розділ V, п.2.2, п/п.1, п.8.1 ППБУ, ДБН В.2.5-64:2012 - не всі складські приміщення обладнані внутрішнім протипожежним водогоном;
- розділ V, п.2.2, п/п.10, п.2.7 ППБУ, Наказ №1037 - пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на шість місяців не пройшли технічне обслуговування та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;
- розділ V, п.3.10 ППБУ - переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей достатній для її повного відчинення; установлювання в пожежні шафи поруч з пожежними кранами, спеціальні тумби, підставки або на пожежні щити (стенди);
- розділ VI, п.9.1, п/п. 7 ППБУ - відстань між стінами та штабелями в складських приміщеннях менше 0,8м;
- розділ VI, п.9.1, п/п.12 ППБУ - дерев'яні конструкції навісів складів не оброблені вогнезахисними засобами, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
- ст.40, п.6 №5403- VI - допускаються до роботи особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту.
Зокрема, як вбачається зі змісту Акту №548 під час здійснення перевірки додержання ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки було встановлено, що експлуатація приміщень підприємства, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 16 здійснюється відповідачем з порушенням правил та норм пожежної та техногенної безпеки, що створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, суд звертає увагу, що відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Водночас, відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
Відповідно до ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із пп.1, 2, 4, 10 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Факт допущення відповідачем встановлених порушень підтверджується наявними у матеріалах справи актами та фотознімками.
Більше того, суд вважає за необхідне зазнчаити, що Акт перевірки №548 було підписано головним інженером ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» Верещакою А.В. без жодних зауважень.
В той же час, суд вважає за необхідне звернути увагу, що жодних належних доказів, які б спростовували доводи позивача викладені в позовній заяві та які підтверджували повне усунення виявлених ГУ ДСНС України у м. Києві під час проведеної планової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, порушень ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» до суду подано не було.
Так, суд критично ставиться до поданих відповідачем, в якості належних доказів усунення порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, фотокарток, оскільки останні не підтверджують повне та належне усунення зафіксованих в Акті №548 порушень.
Відповідно до п.6.2 та п.6.4 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.
Таким чином, враховуючи вищевикладені положення та обставини, а також приймаючи до уваги, що належних доказів, які б підтверджували повне усунення ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач» порушень зафіксованих позивачем в Акті №548, відповідачем до суду надано не було, суд приходить до висновку про доцільність та необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач», за адресою:м. Київ, вул. Васильківська, 16.
Крім того, зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи документами, зокрема: копією наказу ГУ ДСНС України у м. Києві №421 від 15.09.2016 р.; копією посвідчення на проведення перевірки №946 від 03.10.2016 р.; копією повідомлення про проведення перевірки №24/2580 від 21.09.2016 р.; копією акта перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки №548; фотознімками.
Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 158-163, 167, 1832, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» - задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» (код ЄДРПОУ 23524007) за адресою: вул. Васильківська, 16 у м. Києві.
3. Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства за адресою: вул. Васильківська, 16 у м. Києві;
4. Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
5. Постанова підлягає негайному виконанню.
6. Роз'яснити, що згідно з ч.12 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя І.А. Качур