Ухвала суду № 64315110, 18.01.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.01.2017
Номер справи
826/10789/15
Номер документу
64315110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

18 січня 2017 року м. Київ № 826/10789/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Федорчука А.Б., Кузьменка В.А., розглянув у письмовому провадженні клопотання про встановлення способу та порядку виконання судового рішення по справі

за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, Державної казначейської служби України, Господарського суду Донецької області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу за рахунок коштів Державного бюджету України заробітну плату за період перебування на посаді помічника судді господарського суду Донецької області з 01 листопада 2014 року по 08 грудня 2014 року, в тому числі за весь час простою, з індексацією нарахованої суми.

Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу за рахунок коштів Державного бюджету України середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з 09 грудня 2014 року по день винесення постанови суду, з індексацією нарахованої суми. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання судового рішення видано виконавчий лист який перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

02.07.2016 року поштовими засобами зв'язку до суду надійшла заява представника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Заява мотивована тим, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року зобов'язано територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу за рахунок коштів Державного бюджету України заробітну плату за період перебування на посаді помічника судді, однак, ТУ ДСА України в Донецькій області здійснює нарахування та виплату заробітної плати працівникам апарату виключно місцевих загальних судів Донецької області, до яких господарський суд Донецької області не належить.

Відтак заявник вважає, що виконання судового рішення у даній справі має здійснюватись за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених в державному бюджеті на утримання господарського суду Донецької області у встановленому порядку, що унеможливлює виконання судового рішення способом, встановленим постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2015 у даній справі.

Представники сторін у судове засідання 26.10.2016 року не з'явилися, що не перешкоджає судовому розгляду згідно з ч. 2 ст. 263 КАС України.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши доводи заявника та оцінивши інші докази у їх сукупності суд зазначає наступне.

Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 № 846/12/13-13 "Щодо виконання судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами" зазначено, що суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

У відповідності до ч.2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22 жовтня 2010 року № 12 (зі змінами) та Закону України «Про джерела фінансування органів державної влади», Бюджетного кодексу України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ДСА України є бюджетною установою, яка фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету України в межах, передбачених Законом України про державний бюджет на відповідний рік.

Згідно з ч.1,2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників від 03.08.2011 № 845.

Відповідно до статті 3 Закону №4901-VI, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Частиною 3 статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI ( в редакції чинній на момент звернення заявника до суду) встановлено, що видатки кожного місцевого та апеляційного суду всіх видів та спеціалізації визначаються у Державному бюджеті України в окремому додатку.

ДСА України, керуючись нормами бюджетного законодавства, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснює лише за наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Здійснення платежів з бюджету за задоволеними позовами до ДСА України без наявності відповідного бюджетного призначення та не в межах бюджетних асигнувань законодавством не передбачено. Будь-які виплати можливі лише в межах розподілу видатків, передбачених кошторисом відповідного суду згідно із Законом України про державний бюджет на відповідний рік.

Так, видатки окружних та господарських судів визначаються в Державному бюджеті України в окремому додатку та окружні і господарські суди визначені розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня. Фінансування господарського суду Донецької області здійснюється відповідно до Закону України про державний бюджет України на відповідний рік. Видатки на утримання господарського суду Донецької області визначені окремим рядком.

Відповідно до частини 8 статті 152 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI в апаратах судів загальної юрисдикції можуть створюватися управління, відділи, що здійснюють свої функції на підставі положень, які затверджуються керівником апарату відповідного суду.

Як встановлено судом, у господарському суді Донецької області утворено та діє відділ фінансово - економічної діяльності, бухгалтерського обліку і звітності, який забезпечує нарахування та виплату заробітної плати працівникам апарату даного суду.

Відтак, фінансування господарського суду Донецької області здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а нарахування та виплата заробітної плати його працівникам проводиться спеціально утвореним відділом вказаного суду.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України N 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів". Частиною 4 статті 148 названого Закону встановлено, що функції розпорядника бюджетних коштів щодо всіх місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Однак, станом на час розгляду даної заяви механізм передачі місцевими спеціалізованими судами функцій розпорядника бюджетних коштів до Державної судової адміністрації України не розроблено.

Тому, виконання рішення суду в частині зобов'язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу за рахунок коштів Державного бюджету України заробітну плату за період перебування на посаді помічника судді господарського суду Донецької області є ускладненим.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи рішення Ради суддів України від 02.12.2016, № 85 "Щодо збереження функцій розпорядника бюджетних коштів за місцевими адміністративними та господарськими судами", суд дійшов висновку, що необхідним способом виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року у справі № 826/10789/15 є зобов'язання нарахувати та стягнення коштів на користь ОСОБА_2 з рахунку господарського суду Донецької області у порядку встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України" від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".

Заява про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, не спрямована на зміну судового рішення по суті в межах позовних вимог, а орієнтована на зміну способу виконання судового рішення, необхідну для захисту порушеного права Позивача, та запобігання порушення бюджетного законодавства.

Оскільки, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року у справі № 826/10789/15 до теперішнього часу не виконана, встановлені судом обставини дають підстави для висновку про неможливість виконання судового рішення в повному обсязі.

З огляду на зазначене заява Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про встановлення способу та порядку виконання рішення по адміністративній справі № 826/10789/15 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 263 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву Державної судової адміністрації України в Донецькій області про встановлення способу і порядку виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року у справі № 826/10789/15 - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.10.2015 року у справі № 826/10789/15 шляхом нарахування та стягнення коштів на користь ОСОБА_1 заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з рахунку господарського суду Донецької області у порядку встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України" від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".

Дана ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України. та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддя Р.О. Арсірій

Судді А.Б. Федорчук

В. А. Кузьменко