ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2017 року справа № 823/1060/16
м. Черкаси
15 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
за участю секретаря Дудки Г.О.,
представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, в якому просить: підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси, код ЄДРПОУ 39362913, м. Черкаси, вул. Смілянська, 118, офіс 210.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що посадовими особами ДПІ у м. Черкасах, на підставі направлень та наказу про проведення перевірки, здійснено вихід за адресою субєкта господарської діяльності ТОВ Регіон Черкаси: м. Черкаси, проспект Хіміків, 47/1. Відповідач відмовився від проведення перевірки та від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, про що було складено відповідний акт. Рішенням начальника ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 27.07.2016 №2419/23-01-40-00 застосовано умовний адміністративний арешт майна (всього рухомого та нерухомого) платника податків ТОВ Регіон Черкаси, код ЄДРПОУ 39362913, юридична адреса: м.Черкаси, вул. Смілянська, 118, оф. 210.
Оцінка правомірності наказу про проведення фактичної перевірки ТОВ Регіон Черкаси та рішення від 27.07.2016 №2419/23-01-40-00 про застосування адміністративного арешту майна платника податків, вже надана судом при розгляді справи №823/1012/16.
Представник позивача також зазначає, що згідно з п. 2 ч. 1 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, 28 липня 2016 року ДПІ у м. Черкасах звернулася до суду з поданням про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна ТОВ Регіон Черкаси. Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 у справі №823/993/16 провадження у справі було закрито з підстав наявності між сторонами спору про право.
За вказаних обставин, на підставі ч. 6 ст. 183-3 КАС України, позивач звернувся до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження та просить суд підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна ТОВ Регіон Черкаси.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси зареєстроване як юридична особа 23.08.2014, ідентифікаційний код 39362913.
14.07.2016 до першого заступника начальника ГУ ДФС у Черкаській області із заявою звернувся ОСОБА_2, в якій повідомив, що в м. Черкаси за адресою пр. Хіміків 47/1 здійснює незаконну діяльність автозаправна станція, на якій проводиться реалізація бензину та дизельного палива за готівкові кошти без реєстратора розрахункових операцій.
Листом начальника ГУ ДФС у Черкаській області від 21.07.2016 №14593/23-00-21-06-09 скаргу громадянина ОСОБА_2В направлено за належністю до ДПІ у м. Черкасах.
На підставі пп. пп. 80.2.3, 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, 25 липня 2016 року начальником державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області прийнято наказ № 1527 про проведення фактичної перевірки ТОВ Регіон Черкаси.
На підставі наказу від 25.07.2015 № 1527, начальником державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області на посадових осіб цієї інспекції виписані направлення на перевірку ТОВ Регіон Черкаси від 26.07.2016.
Відповідно до п. 80.4 статті 80 Податкового кодексу України, перед початком фактичної перевірки посадовою особою державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області проведена контрольна розрахункова операція, а саме за місцем знаходження АЗС: м. Черкаси, пр-т. Хіміків, 47/1, здійснено придбання пального марки А-92 в кількості 20 л, шляхом предявлення оператору АЗС скетч-картки (номіналом 20л А-92) як засобу платежу, випущеної ТОВ Регіон Черкаси для відпуску пального. Оператор АЗС здійснив відпуск пального через паливо-роздавальну колонку та не видав чек.
Після здійснення контрольної розрахункової операції, особі, що фактично провела розрахункову операцію предявлено копію наказу № 1527 від 25.07.2016 та надано для підпису направлення на проведення фактичної перевірки, однак, вказана особа відмовилася від отримання наказу та підпису у направленнях, а також відмовила у допуску до проведення перевірки.
Відповідно до п. 81.2 статті 81 Податкового кодексу України, посадовими особами державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області складено акт № 737/23-01-40-00 від 26.07.2016 про відмову від підпису у направленнях на перевірку, отримання копії наказу та відмови у допуску до проведення перевірки.
27.07.2016 начальником відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області складено звернення № 92/23-01-40-031 про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
27.07.2016 начальником державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області винесено рішення № 2419/23-01-40-00, відповідно до якого застосовано умовний адміністративний арешт майна (всього рухомого та нерухомого) платника податків товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси, код ЄДРПОУ 39362913, м. Черкаси, вул. Смілянська, 118, офіс 210.
Вищевикладені обставини встановлені постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.12.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2016, у справі №823/1012/16, якою відмовлено у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси про визнання протиправними та скасування наказу ДПІ у м. Черкасах Про проведення фактичної перевірки ТОВ Регіон Черкаси від 25.07.2016 №1527, рішення ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 27.07.2016 №24/9/23-01-40-00 про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ Регіон Черкаси. Судове рішення у справі №823/1012/16 набрало законної сили 22 листопада 2016 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 94.1 статті 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України) адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту передбачено пунктом 94.10 статті 94 ПК України. Згідно із зазначеною нормою арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Згідно із підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
На підставі пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України, 27 липня 2016 року начальником ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області прийнято рішення застосувати умовний адміністративний арешт майна платника податків ТОВ Регіон Черкаси (код за ЄДРПОУ 39362913), що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 118, оф. 210.
Пунктом 94.3 статті 94 ПК України передбачено, що арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Відповідно до пункту 94.5 статті 94 ПК України арешт майна може бути повним або умовним. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном.
Адміністративний арешт майна платника податків припиняється у випадках, передбачених пунктом 94.19 статті 19 ПК України, зокрема, у зв'язку з: відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10, рішення суду про визнання арешту обґрунтованим (підпункт 94.19.1); усуненням платником податків причин застосування адміністративного арешту (підпункт 94.19.3).
Відповідно до частини першої статті 183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Згідно із частиною восьмою статті 183 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Відмова у прийнятті подання, зокрема у зв'язку із наявністю між сторонами спору про право, унеможливлює повторне звернення заявника з таким самим поданням. Заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами до суду в загальному порядку (частина шоста статті 183-3 КАС України).
Суд звертає увагу на те, що при прийнятті норми про можливість застосування адміністративного арешту майна платника податків, зокрема, в разі не допуску такою особою працівників податкових органів до проведення перевірки, законодавець виходив з того, що застосування арешту є особливим видом забезпечення повноти та об'єктивності проведення податкової перевірки, оскільки ухилення платника податків від проведення перевірки може вказувати на його бажання приховати певні докази, що вказують на його недобросовісність.
В свою чергу, запровадження судової перевірки обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків вказує на необхідність контролю за діями податкового органу та захист прав платника податків від можливих зловживань з боку податкового органу.
Специфіка виконання податковими органами своїх повноважень та особливості ведення господарської діяльності окремих платників податків викликають необхідність у оперативності застосування адміністративного арешту майна та перевірки його обґрунтованості. Отже, саме з метою оперативної перевірки наявності підстав для застосування адміністративного арешту і гарантування як прав та інтересів платника податків, так і належного здійснення повноважень податковими органами законодавцем передбачено право податкових органів звертатись до суду із поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків. Саме тому стаття 183-3 КАС України встановлює особливий, оперативний, порядок розгляду такого подання та імперативно приписує необхідність негайного виконання судового рішення за результатами такого розгляду.
Слід зауважити, що суд при розгляді вказаного подання здійснює функцію контролю за правомірністю дій податкового органу щодо застосування арешту, в той час як розглядаючи позовні вимоги податкового органу щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, суд розглядає публічно-правовий спір в загальному порядку.
Отже, логічним є висновок про існування двох способів перевірки обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, а саме: в особливому терміновому порядку, передбаченому статтею 183-3 КАС України за поданням контролюючого органу та в загальному порядку, визначеному КАС України, на підставі позовної заяви.
Виходячи з наведеного, положення статті 94 ПК України та частини восьмої статті 183-3 КАС України щодо необхідності перевірки обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків протягом 96 годин стосуються виключно особливого провадження за поданням податкового органу, в той час як перевірка обґрунтованості адміністративного арешту майна в порядку позовного провадження здійснюється в загальному порядку без обмеження вказаним строком та без можливості негайного виконання рішення суду у разі підтвердження обґрунтованості арешту до набрання рішенням законної сили у встановленому нормами КАС України порядку.
Суд зазначає, що у межах спірних правовідносин норми процесуального закону (КАС України) превалюють над приписами норм матеріального права (Податкового кодексу України) з огляду на необхідність завершення процедури підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту у загальному порядку розгляду справи у зв'язку з неможливістю завершення такої процедури у порядку ст.183-3 КАС України через наявність спору про право.
Таким чином, позовні вимоги податкового органу про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна підлягають розгляду судом незалежно від факту припинення такого арешту у зв'язку із відсутністю судового рішення про визнання арешту обґрунтованим протягом строку розгляду подання податкового органу.
При цьому перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених пунктом 94.2 статті 94 ПК України.
Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено. Враховуючи положення пункту 94.10 статті 94 ПК України, така перевірка повинна завершуватися відповідним висновком суду, на підставі якого суд приймає рішення по суті порушеного питання щодо наявності або відсутності підстав для застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Матеріалами справи підтверджено, що ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області зверталася до суду з поданням про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна ТОВ Регіон Черкаси, застосованого на підставі рішення заступника начальника державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області №2419/23-01-40-00 від 27.07.2016.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.08.2016 у справі №823/993/16 провадження в адміністративній справі за поданням державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, - закрито, з підстав наявності спору про право.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.09.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2016 у справі №823/1012/16, відмовлено у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси про визнання протиправними та скасування наказу ДПІ у м. Черкасах Про проведення фактичної перевірки ТОВ Регіон Черкаси від 25.07.2016 №1527, рішення ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 27.07.2016 №2419/23-01-40-00 про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ Регіон Черкаси.
У даному випадку оцінка правомірності наказу про проведення фактичної перевірки та рішення про застосування адміністративного арешту, вже надана судом при розгляді справи №823/1012/16.
Статтею 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, судовим рішенням у справі №823/1012/16, що має преюдиційне значення у межах спірних правовідносин, судами встановлено правомірність рішення ДПІ у м.Черкасах від 27.07.2016 про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Відповідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
З урахуванням вищевикладених обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків товариства з обмеженою відповідальністю Регіон Черкаси (18008, Черкаська область, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд. 118, офіс 210; ідентифікаційний код 39362913).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 23.01.2017.