Постанова № 64312633, 24.01.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
809/1862/16
Номер документу
64312633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" січня 2017 р. Справа № 809/1862/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лучко О.О.,

за участю секретаря Королевич О.В.

за участю сторін:

представника позивача: не з'явився

представника відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Надвірнянської об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтернатива-Інвест"

про стягнення податкового боргу в розмірі 65588,40 грн,-

ВСТАНОВИВ:

16.12.2016 року Надвірнянська об"єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС в Івано-Франківській області (далі - Надвірнянська ОДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтернатива-Інвест" (далі - ТОВ "Альтернатива-Інвест") про стягнення податкового боргу в розмірі 65588,40 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебуваючи на податковому обліку в Надвірнянській ОДПІ, порушив вимоги Податкового кодексу України, а саме: не сплатив грошові зобов'язання з єдиного податку в загальному розмірі 51281,01 грн., самостійно ним задекларовані в податкових деклараціях від 06.07.2016 року за півріччя 2016 року та від 13.10.2016 року за три квартали 2016 року. Крім того, станом на 01.12.2016 року за ТОВ "Альтернатива-Інвест" рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 12631,10 грн., з військового збору в розмірі 1166,29 грн., штрафні (фінансові санкції) в розмірі 510,00 грн., що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями від 24.10.2016 року №0002801406, №0002811406, №0002821406, винесеними на підставі акту перевірки №577/09-19-14-06/37156506 від 07.10.2016 року про результати проведення позапланової виїзної документальної перевірки відповідача. Відтак, загальна сума податкового боргу станом на 01.12.2016 року становить 65588,40 грн., а тому підлягає стягненню в судовому порядку. На підставі наведеного позов просив задовольнити повністю.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення судової повістки. Правом на подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Альтернатива-Інвест" зареєстроване як юридична особа 05.11.2010 року Надвірнянською районною державною адміністрацією, з 08.11.2010 року перебуває на податковому обліку в Надвірнянській ОДПІ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (а.с. 23-25).

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, 06.07.2016 року відповідач подав до Надвірнянської ОДПІ податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за півріччя 2016 року №91130002497, в якій самостійно визначив суму єдиного податку, яка підлягає до сплати за податковий (звітний) квартал в розмірі 43778,08 грн. (а.с. 19). У зв'язку із частковою сплатою сума боргу становить 43746,04 грн.

Поряд з цим, 13.10.2016 року відповідач подав до Надвірнянської ОДПІ податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за три квартали 2016 року №9191966244, в якій самостійно визначив суму єдиного податку, яка підлягає до сплати за податковий (звітний) квартал в розмірі 7534,97 грн. (а.с. 20).

Крім того, у період з 26.09.2016 року по 30.09.2016 року податковим органом проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Альтернатива-Інвест" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 26.09.2016, за результатами якої складено акт перевірки №577/09-19-14-06/37156506 від 07.10.2016 року (а.с. 37-55).

Даним актом встановлено наступні порушення товариством вимог законодавства:

- п.66.4 ст.66 ПК України: не подання відомостей контролюючому органу стосовно посадових осіб - головного бухгалтера ОСОБА_1 та ОСОБА_2, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи у зв'язку із виникненням таких змін у облікових даних платника податків;

- п.168.1 ст.168, п.171.2 ст.171, п.176.2 ст.176 та п.п.1.2, п.п.1.6 п.16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, в результаті чого сума податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб за даними перевірки складає 9143,4 грн.; сума податкового боргу з військового збору за даними перевірки складає 844,64 грн.

На підставі даного акта перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0002801406 від 24.10.2016 року, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в загальному розмірі 12631,10 грн., з яких 9143,4 грн. за податковими зобов'язаннями та 3487,7 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; податкове повідомлення-рішення №0002811406 від 24.10.2016 року, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в загальному розмірі 1166,29 грн., з яких 844,64 грн. за податковими зобов'язаннями та 321,65 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та податкове повідомлення-рішення №0002821406 від 24.10.2016 року, згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції в розмірі 510 грн. (а.с. 13, 15, 17).

02.09.2016 року Надвірнянська ОДПІ виставила відповідачу податкову вимогу про сплату податкового боргу за №158-17, яка отримана уповноваженою особою відповідача 06.09.2016 року, а тому нова податкова вимога не виставлялась (а.с. 21).

Враховуючи наведене, станом на за ТОВ "Альтернатива-Інвест" рахується податковий борг в загальному розмірі 65588,40 грн.

Вказане підтверджується довідкою про суму податкового боргу, податковими деклараціями платника єдиного податку, актом перевірки №577/09-19-14-06/37156506 від 07.10.2016 року, податковими повідомленнями-рішеннями №0002801406, №0002811406, №0002821406 від 24.10.2016 року та розрахунками штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 7, 19-20, 37-55, 13-18).

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із п.6.1 ст.6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ст.8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п.8.3 ст.8 ПК України).

Згідно із п.п.10.1.2 п.10.1 ст.10 ПК України до місцевих податків належить єдиний податок.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1 розділу ХІV ПК України.

Так, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 ст.297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

В п.291.3 ст.291 ПК України передбачено, що юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Згідно із п.291.4 ст.291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності поділяються на першу, другу, третю, четверту, п'яту та шосту групи платників єдиного податку.

До третьої групи платників єдиного податку відносяться - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 грн. (п.п.3 п.291.4 ст.291 ПК України).

Згідно із абз.2 п.294.1 ст.294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Відповідно до п.295.3 ст.295 ПК України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Відповідно до п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно із п.296.3 ст.296 ПК України платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву (п.п.298.1.1 п.298 ст.298 ПК України).

Судом встановлено, що ТОВ "Альтернатива-Інвест" протягом 2016 року було платником єдиного податку третьої групи за ставкою оподаткування 5 відсотків із включенням податку на додану вартість до складу єдиного податку, про що зроблено запис в реєстрі під №909002476 від 07.04.2016 року.

Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно із п.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що ТОВ "Альтернатива-Інвест", перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група), зобов'язаний сплачувати єдиний податок, визначений ним самостійно у податкових деклараціях, зокрема, за півріччя 2016 року та три квартали 2016 року у строки, передбачені п.295.3 ст.295 ПК України.

Однак, визначений Законом обов'язок щодо сплати єдиного податку відповідач виконував неналежним чином, внаслідок чого допустив заборгованість в розмірі 51281,01 грн.

Крім того, судом встановлено, що ТОВ "Альтернатива-Інвест" здійснює утримання та перерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб відповідно до ПК України.

Однак, за даними перевірки відповідача залишок несплаченого податку на доходи фізичних осіб (кредитовий залишок по рахунку 6411) за даними перевірки станом на 31.08.2016 року складає 9143,4 грн., в тому числі податковий борг 9143,4 грн., а саме: за липень 2016 року - 4336,01 грн., за серпень 2016 року - 4807,39 грн.

Відповідно до п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України).

Згідно із п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Оскільки товариством не сплачено податок на доходи фізичних осіб в загальному розмірі 9143,4 грн., а саме: за липень 2016 року в розмірі 4336,01 грн. останньому нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 25% від суми несплаченого податку в розмірі 1084,0 грн. та за серпень 2016 року в розмірі 4807,39 грн. останньому нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 50% від суми несплаченого податку в розмірі 2403,7 грн.

Згідно із п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №0002801406 від 24.10.2016 року, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в загальному розмірі 12631,10 грн., з яких 9143,4 грн. за податковими зобов'язаннями та 3487,7 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, є законним.

Поряд з цим, суд зазначає, що станом на 01.09.2016 року за ТОВ "Альтернатива-Інвест" рахується податковий борг з військового збору в загальному розмірі 844,64 грн., а саме: за липень 2016 року - 402,69 грн. та за серпень 2016 року - 441,95 грн.

Нормами п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до п.1.1 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України платниками збору є особи, визначені п.162.1 ст.162 цього Кодексу.

В п.п.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст.163 цього Кодексу.

Згідно п.п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту

Відповідно до п.п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.68 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Приписами п.п.1.5 коментованого пункту визначено, що відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у ст.171 цього Кодексу.

Відповідно до п.171.2 ст.171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст.176 цього Кодексу (п.п.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України).

Оскільки товариством не сплачено суму військового збору в загальному розмірі 1166,29 грн., а саме: за липень 2016 року в розмірі 402,69 грн. останньому нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 25% від суми несплаченого військового збору в розмірі 100,67 грн. та за серпень 2016 року в розмірі 441,95 грн. останньому нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 50% від суми несплаченого військового збору в розмірі 220,98 грн.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №0002811406 від 24.10.2016 року, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в загальному розмірі 1166,29 грн., з яких 844,64 грн. за податковими зобов'язаннями та 321,65 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, є законним.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п.66.4 ст.66 ПК України платники податків - юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов'язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відповідальність за неподання такої інформації визначається цим Кодексом.

Згідно бази даних ДФС України станом на 26.09.2016 року в картці платника податків ТОВ "Альтернатива-Інвест" «реєстраційні дані» зазначено посадові особи: керівник - ОСОБА_3, головний бухгалтер - ОСОБА_2.

Однак, перевіркою встановлено, що відповідач в порушення п.66.4 ст.66 ПК України не подав в 10-денний строк, відомості шляхом подання заяви контролюючому органу стосовно головного бухгалтера ОСОБА_1, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, прийнятої 01.03.2016 року на посаду головного бухгалтера ТОВ "Альтернатива-Інвест" згідно наказу на призначення від 29.02.2016 року №4, та відомості про звільнення головного бухгалтера ОСОБА_2 (наказ про звільнення від 29.05.2016 року №25).

Відповідно до п.117.1 ст.117 ПК України неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 510 гривень.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №0002821406 від 24.10.2016 року, згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції в розмірі 510 грн., є законним.

Контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) (п.58.1 ст.58 ПК України).

Згідно із п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.1 ч.2 ст.59 ПК України).

Згідно із п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 ПК України).

Наявність податкового боргу відповідача підтверджується дослідженими матеріалами справи, доказів сплати заборгованості суду відповідачем не представлено.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтернатива-Інвест" (код ЄДРПОУ 37156506) з розрахункових рахунків в банках, які обслуговують платника, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, в дохід бюджету податковий борг в розмірі 65588,40 грн. (шістдесят п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят вісім гривень сорок копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 27.01.2017.