ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2017 року Житомир справа № 806/2781/16
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шимоновича Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області до Публічного акціонерного товариства "Лезниківський кар'єр" про стягнення 101351,80 грн.,-
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Лезниківський кар'єр". Просило стягнути з відповідача 101351,80 грн заборгованості із відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень-листопад 2016 року, мотивуючи тим, що кошти у добровільному порядку до Пенсійного фонду в установлений строк не надійшли.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду направив письмові заперечення проти позову, у яких акцентував увагу на пропуску позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та відсутності належного доказу наявності у відповідача заборгованості, а саме - вимоги про сплату недоїмки.
Згідно зі частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Лезниківський кар'єр" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Приписами частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 2, 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів 6.4, 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне страхування" з 2016 року, з липня 2016 року, з серпня 2016 року, з вересня 2016 року, з жовтня 2016 року, з листопада 2016 року (а.с. 9, 11, 13, 15, 17). Вказані розрахунки вручені відповідачу (а.с. 8, 10, 12, 14, 16).
Як свідчать матеріали справи, визначена у розрахунках сума за липень-листопад 2016 року, відповідачем у встановлений строк до Пенсійного фонду внесена не була, в результаті чого у останнього утворилась заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, перед позивачем у розмірі 101351,80 грн.
Доказів погашення боргу в сумі 101351,80 грн відповідачем у добровільному порядку суду надано не було.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, з огляду на те, що строки звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, передбачені статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовуються.
Правова позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 25.11.2015.
Також, помилковими є твердження відповідача, що на суму недоїмки з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, Управлінням повинна бути виставлена вимога.
У даному випадку є вирішальним, що Інструкція № 21-1 відносно спірних платежів визначає процедуру саме відшкодування витрат, яка призначена для платника.
Згідно Інструкції №21-1 орган Пенсійного фонду здійснює лише визначення розміру відшкодування витрат, а платник здійснює добровільну сплату фактичних витрат на підставі таких Розрахунків, у зв'язку із чим суд приходить висновку, що такі Розрахунки носять повідомлюючий та розрахунковий характер.
З огляду на викладене, Управління при складання спірних Розрахунків діяли як на виконання норм Закону №1058-IV, у тому числі в межах власної владної компетенції, так і в інтересах платника, забезпечивши баланс між правом платника мати відомості щодо розміру сум відшкодування за кожний період, та обов'язком суб'єкта владних повноважень довести до відома платника розмір сум, належних до відшкодування.
Законами України не виключається обов'язок платника здійснювати оплату спірних платежів, а вищенаведеними нормами права визначається порядок сплати спірних сум, законами України також не встановлені обмеження повноважень органу Пенсійного фонду щодо стягнення спірних сум у примусовому порядку, оскільки розрахунки витрат складені з метою виконання у добровільному порядку обов'язку по відшкодуванню витрат.
Як зазначено вище, на думку суду, розрахунки мають інформативний характер щодо сум які належать до добровільної сплати та їх направлення здійснюється для забезпечення добровільної сплати сум відшкодування витрат, та в подальшому можливості встановлення дати порушення обов'язку платника щодо сплати сум витрат, із чим в подальшому пов'язується виникнення у відповідача права на стягнення сум відшкодування витрат у судовому порядку.
При цьому, такі суми витрат не підлягають узгодженню та на такі суми вимога про сплату боргу не виставляється.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судові витрати, відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, не стягуються.
Керуючись статтями 86, 94, 128, 163-167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Лезниківський кар'єр" на користь управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області заборгованість із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за липень-листопад 2016 року у сумі 101351,80 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович