Справа № 161/15715/16-а
Провадження № 2-а/161/58/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі : головуючого - судді Гриня О.М.,
при секретарі Муригіній А.І.,
розглянувши у відритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію.
Зазначає, що до виходу на пенсію вона працювала у відділі соціального забезпечення Луцької міської ради спеціалістом першої категорії. З 30.10.2006 року вона вийшла на пенсію та перебуває на пенсійному обліку як пенсіонер-державний службовець за вислугою років. Загальний відсоток розрахунку її пенсії на момент виходу на пенсію становить 87% від суми заробітку. Відповідно до змісту довідки заробітна плата за посадою спеціаліста першої категорії, з якої їй призначення пенсію для перерахунку з 01.12.2015 становить 8 853,19 грн.
Зазначає, що 08.08.2016 року вона звернулась до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про державну службу», відомчих нормативних документів в зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців. Однак, відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року органами пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року пенсії - не перераховуються.
Просить суд визнати протиправною відмову Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести, починаючи з 08 серпня 2016 року, перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, призначеної в розмірі 87 % від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки. Стягнути з відповідача кошти сплаченого нею судового збору при зверненні до суду.
В судове засідання позивач не з'явилася, представник позивача подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, проте подала суду письмові заперечення та заяву про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами справи.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та представника відповідача по наявних матеріалах справи, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.10.2006 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Пенсія позивачу була призначена у розмірі 87 % від заробітної плати.
07 листопада 2016 року позивач звернулася із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області.
Однак, рішенням від 08.11.2016 року № 175 Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду йому було відмовлено в проведенні перерахунку. (а.с.6).
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 30.10.2006 року в розмірі 87 % середньої заробітної плати за займаною посадою на час виходу на пенсію.
Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст.37, 37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено їй право на отримання пенсії у розмірі 87 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд приходить до висновку, що зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 07.11.2016 року.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року ст.37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року.
Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності 15 грудня 2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону України "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому суд вважає необхідним застосування норм Закону України "Про державну службу"в редакції чинній на момент призначення пенсії державного службовця при здійсненні позивачу перерахунку такої, оскільки ст.22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом враховується практика Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України "Про Державну службу" і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій.
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року №5-pn/2005, роз'яснено розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання перерахунку пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 1 грудня 2015 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому підлягає до задоволення позовна вимога про протиправність відмови позивачу в такому перерахунку.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що предметом спору у цій справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу». У свою чергу, предметом доказування є обставини, які мають значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Враховуючи те, що відмова відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі її звернення від 07.11.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалася раніше призначена ОСОБА_1 пенсія, та не змінював базового місяця індексації, тому доказуванню підлягають виключно обставини, з якими пов'язана відмова позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Крім того, суд звертає увагу на те, що ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Зважаючи на те, що заява до відповідача подана позивачем 07 листопада 2016 року, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 листопада 2016 року.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин суд дійшов висновку, про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Волинської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки, виданої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради №32 від 08.08.2016 року.
Стягнути з Луцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області за рахунок бюджетних асигнуваньна користь ОСОБА_1 522 (п'ятсот двадцять дві) гривні 20 копійок сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.