ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/913/16
Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Котьо І.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Шепель О.В.,
за участю: представника Міністерства оборони України - Дідуха Степана Петровича, представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Херсонського обласного військового комісаріату на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 20 вересня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи: Херсонського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги по інвалідності ІІІ групи, що настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової та зобов'язання розглянути питання щодо призначення та виплати такої одноразової грошової допомоги у розмірі встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності ІІІ групи внаслідок виконання обов'язків військової служби в розмірі 150- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 20 вересня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Суд визнав протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу по інвалідності ІІІ групи, що настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні ( або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Також суд зобов'язав Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги по інвалідності ІІІ групи, що настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання, повязаних з виконанням обов'язків військової служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та ст.16-16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності".
Не погоджуючись з постановою суду, представником Херсонського обласного військового комісаріату подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходячи військову службу у Збройних Силах СРСР у період з листопада 1980 року по травень 1982 року приймав участь в бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан, що підтверджується довідкою Херсонського місткового військового комісаріату та військовим квитком.
Виписками з актів огляду МСЕК № 990388 від 12.12.2012 та № 379667 від 04.12.2013 позивачу була встановлена третя група інвалідності по загальному захворюванню.
У зв'язку з отриманим пораненням під час проходження військової служби стан здоров'я позивача згодом почав погіршуватись. Висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 21.03.2014 № 538/Ж встановлено, що позивач під час проходження служби в республіці Афганістан отримав осколкові поранення голови, черевної стінки, лівої руки та обох ніг. При огляді встановлено рубці, які є наслідком загоєння вказаного поранення.
На підставі вказаного Висновку, Центральною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України 27 березня 2014 року встановлено, що поранення (контузія) позивача, пов'язані з виконанням служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Випискою з акту огляду МСЕК № 383111 від 23.04.2014, довідками МСЕК №020909 від 15.04.2015 та № 281855 від 06.04.2016 позивачу встановлено III групу інвалідності у зв'язку з пораненням (контузія), пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
23 квітня 2014 року позивачу видано відповідне посвідчення із правом на пільги, встановленими законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
З метою отримання одноразової грошової допомоги позивач 23 лютого 2016 року звернувся із відповідною заявою до Херсонського обласного військового комісаріату.
Херсонським обласним військовим комісаріатом було складено висновок відносно позивача про наявність у нього права на отримання одноразової грошової допомоги. Вказаний висновок разом з пакетом документів було відправлено супровідним листом від 23.02.2016 за № 6/2/123 до Міністерства оборони України для прийняття рішення про нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги.
Підставою звернення позивача до суду став лист Херсонського обласного військового комісаріату від 31.05.2016 № 6/2/370, яким ОСОБА_2 було повідомлено, що Міністерством оборони України документи направлено на доопрацювання, оскільки відсутні документи про те, що його поранення (контузія) не пов'язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень. До вказаного листа додано витяг з протоколу комісії Міністерства оборони України від 20.05.2016 № 36.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивач має право на отримання грошової допомоги у відповідності до чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, та вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. 4 ч. 2 статті 16 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Також, відповідно до статті 23 Закону фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до п. 13 вказаного Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до пункту 11 Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
З матеріалів справи вбачається, що підставою для повернення документів позивача на доопрацювання стало ненадання ним документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Проте, колегія суддів критично ставиться до такої підстави, як повернення відповідачем документів на доопрацювання, оскільки останнім не зазначено, якими саме конкретними документами дані обставини мають бути підтверджені та що саме необхідно позивачу надавати.
Колегія суддів також зазначає, що витягом з протоколу № 878 від 27.03.2014 року засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв було встановлено, що поранення, контузія, захворювання ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. При цьому, в даному документі не зазначається, що дані поранення пов'язані із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач неправомірно повернув подані позивачем документи на доопрацювання. А тому, Міністерство оборони України повинно повторно розглянути подані позивачем документи для призначення одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду.
Враховуючи усе наведене, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Херсонського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 20 вересня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 січня 2017 року.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова