Ухвала суду № 64309967, 25.01.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
821/394/15-а
Номер документу
64309967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/394/15-а

Категорія: 3.7.2 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,

при секретарі Жигайлової О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Херсонській області на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року за заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі ліквідатора-арбітражного керуючого ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження по справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі ліквідатора - арбітражного керуючого ОСОБА_2 до управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними дії управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області щодо зняття з обліку автомобілю HYUNDAI H1, державний номер НОМЕР_1, 2001 р. випуску, № двиг. НОМЕР_6, № шас. 0, № куз. НОМЕР_4, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_5 від 25.05.2007 р.; скасувати запис про зняття з обліку зазначений автомобіль; зобов`язати управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області внести відомості про скасування зняття з обліку зазначеного автомобіля.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2015 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2016 року, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області щодо зняття з обліку автомобілю HYUNDAI H1, державний номер НОМЕР_2, 2001 року випуску, № двигуна НОМЕР_6, № шасі 0, № кузова НОМЕР_4, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_5 від 25 травня 2007 року. Скасовано запис про зняття з обліку вказаного автомобілю. Зобов'язано Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області відновити державну реєстрацію автомобілю HYUNDAI H1, державний номер НОМЕР_2, 2001 року випуску, № двигуна НОМЕР_6, № шасі 0, № кузова НОМЕР_4, за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3).

14 листопада 2016 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі ліквідатора-арбітражного керуючого ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить здійснити заміну управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області на Регіональний сервісний центр МВС в Херсонській області у виконавчому провадженні № 52046250 по примусовому виконанню виконавчого листа № 821/394/15-а, виданого 16.08.2016 р. Херсонським окружним адміністративним судом про зобов`язання управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області відновити державну реєстрацію автомобілю HYUNDAI H1, державний номер НОМЕР_2, 2001 року випуску, № двигуна НОМЕР_6, № шасі 0, № кузова НОМЕР_4, за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3). Заяву обґрунтовано тим, що управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області ліквідовано та утворено Регіональний сервісний центр МВС в Херсонській області. Заявник вважає вказаний Регіональний сервісний центр правонаступником відповідача, який може виконати постанову суду.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року клопотання про заміну сторони виконавчого провадження задоволено. Замінено сторону виконавчого провадження за виконавчим листом № 821/394/15-а, виданого 16 серпня 2016 року з управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області на Регіональний сервісний центр МВС в Херсонській області.

Не погоджуючись з таким рішенням, Регіональний сервісний центр МВС в Херсонській області надали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просять скасувати ухвалу суду першої інстанції, постановити нову ухвалу, якою у задоволенні заяви відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Херсонській області знаходиться виконавчий лист №821/394/15-а від 16.08.2016 р., що виданий Херсонським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області відновити державну реєстрацію автомобілю HYUNDAI H1, державний номер НОМЕР_2, 2001 року випуску, № двигуна НОМЕР_6, № шасі 0, № кузова НОМЕР_4, за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3).

Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що клопотання про заміну сторони виконавчого провадження обґрунтоване та підлягає задоволенню.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 730 "Про утворення територіальних органів поліції та ліквідацію територіальних органів внутрішніх справ" ліквідовано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.11.2015 р. № 1532 "Про ліквідацію Департаменту державної автомобільної інспекції МВС України, Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС, управлінь Державної автомобільної інспекції ГУМВС, УМВС Україні в Автономній Республіці Крим, областях" ліквідовано Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області.

Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Частиною третьою вказаної статті передбачено, що порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади врегульовано статтею 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 р. № 3166-VI (далі - Закон № 3166-VI).

Утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і недопущення дублювання повноважень (ч. 3 ст. 5 Закону № 3166-VI).

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох центральних органів виконавчої влади (ч. 4 ст. 5 Закону № 3166-VI).

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації (ч. 5 ст. 5 Закону №3166-VI).

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України (ч.7 ст. 5 Закону №3166-VI).

Актом Кабінету Міністрів України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується (ч. 8 ст. 5 Закону № 3166-VI).

Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 5 Закону № 3166-VI).

Відповідно до частини дев'ятої статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" Кабінет Міністрів України 20.10.2011 р. прийняв постанову № 1074, якою затвердив Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок № 1074), що визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.

За приписами пунктів 4-6 Порядку № 1074 орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.

Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Системний аналіз наведених вище норм Цивільного кодексу України, Закону № 3166-VI та Порядку № 1074 дає підстави для висновку, що порядок утворення та припинення юридичних осіб публічного права є відмінним від порядку утворення та припинення юридичних осіб приватного права. Тобто, у разі ліквідації органу виконавчої влади, держава відповідним актом Кабінету Міністрів України передає його завдання та функції новоствореному центральному органу виконавчої влади, забезпечуючи у такий спосіб безперервне виконання функцій держави. Таким чином, територіальні органи міністерств не можуть діяти інакше, ніж це передбачено актами Президента України чи Кабінету Міністрів України, виданими для забезпечення виконання відповідними міністерствами своїх функцій.

Таким чином, законодавством встановлена можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. № 889 "Про утворення територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ" утворено Регіональний сервісний центр МВС в Херсонській області.

Відповідно до Положення про територіальний сервісний центр МВС , затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ № 1646 від 29.12.2015 р., територіальний сервісний центр проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі ліквідатора-арбітражного керуючого ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження є доведеною та обґрунтованою, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що ухвала Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній ухвалі, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Херсонській області - залишити без задоволення.

Ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів. Особи, які брали участь у справі, однак не були присутні у судовому засіданні апеляційної інстанції, мають право подати касаційну скаргу протягом 20 днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст рішення виготовлено 27.01.2017 року.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик