К О П І Я
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-6589/08/1770
«08» вересня 2009 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача1 Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, відповідача2 Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій протиправними, зобовязання нарахувати, виплатити та стягнути недоплачену суму державної допомоги за період з січня по жовтень 2008 року в сумі 4842,84 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача1 Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, відповідача2 Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з позовом про визнання дій протиправними, зобовязання нарахувати, виплатити та стягнути недоплачену суму державної допомоги за період з січня по жовтень 2008 року в сумі 4842,84 грн.
До початку судового розгляду справи позивач подав заяву, відповідно до якої справу просить розглядати без його участі.
Відповідач1 подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує в повному обсязі, в задоволенні позову просить відмовити. Просить справу розглядати без участі представника.
Відповідач2 заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився, про день, час, місце судового засідання повідомлений належним чином. Як свідчить практика розгляду аналогічних категорій адміністративних справ, вказаний відповідач подає заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує в повному обсязі, в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі, справу просить розглядати без участі його представника. У судове засідання представник не зявляється.
За таких обставин суд вважає, що справа може бути розглянута без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача слід задовольнити частково.
Суд виходив з такого.
Позивач ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини серії 1-ГЮ № 062255 від 30.10.2007 року.
На даний час позивач знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується довідкою № 36 від 06.11.2008 року.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України 28.12.2007 р. N 107-VI (пп. 12 п. 25 розділу ІІ) було внесено зміни до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статтю 43 якого було виключено.
Однак, зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Відповідно до п.п. 6, 7 вказаного рішення, Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» відновила свою дію з 22 травня 2008 року та саме вказана норма закону повинна застосовуватися судами при вирішенні даного спору.
Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області № 03-1-11/1373 від 07.11.2008 року, позивачу у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася у розмірі, що передбачений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції Закону, що діє в 2008 році).
Однак, в період з 22 травня по 31 грудня 2008 року позивач мав право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи те, що зазначеним вище Законом не передбачено з якого саме розміру прожиткового мінімуму слід виходити при обрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, відповідно до п. 7 ст. 9 КАС України, виходить із конституційних принципів та загальних засад права (аналогія права), та застосовує прожитковий мінімум для дітей до 6 років, оскільки догляд здійснюється саме за такою дитиною та вказаний прожитковий мінімум є найменшим.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено розмір прожиткового мінімуму на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч. 2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Відтак, з 22.05.2008 по 31.10.2008 року позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Вимога про стягнення недоплаченої суми державної допомоги з Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не підлягає до задоволення у звязку з викладеним вище а також наступним.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги про народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» з 1 січня 2007 року такі дії покладені на органи праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи.
Довідкою Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області № 03-1-11/1373 від 07.11.2008 року підтверджується, що нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році здійснювалась Управлінням праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області.
Тому, вимога позивача до відповідача2 Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є необґрунтованою та не підлягає до задоволення за її безпідставністю.
Отже, дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 22.05.2008 по 31.10.2008 року є протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Відповідач1 Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області наполягає на застосуванні наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Оскільки порушення щодо невиплати позивачу державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку є триваючим, і неможливо визначити початок перебігу строку звернення до суду, строк позовної давності не застосовується.
Відповідно до статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 22.05.2008 року по 31.10.2008.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області (34500, Рівненська область, Сарненський район, м. Сарни, вул. Демократична, 46, код за ЄДРПОУ 03195398) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (34500, Рівненська область, Сарненський район, м. Сарни, вул. Жукова, 11, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно за період з 22.05.2008 року по 31.10.2008.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис М.І.Юрчук
Постанова законної сили не набрала
«З оригіналом згідно»
Суддя М.І.Юрчук