Справа №702/982/16-а
Провадження №2-а/702/2/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2017 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді: Мазай Н.В.,
з секретарем: Ясінською О.А.
з участю представника позивача ТОВ «Газета Зоря»: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2 районної ради Черкаської області: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газета Зоря» до ОСОБА_2 районної ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Позивач 07.09.2016 року звернувся в суд із позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення від 27.07.2016 року №8-1/VII «Про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 року №6-10/ VII «Про вихід зі складу засновників редакції газета «Зоря». Підставою звернення із позовом вважає те, що 27.07.2016 року на засіданні 8-її позачергової сесії ОСОБА_2 районна рада Черкаської області (далі-відповідач) прийняла рішення №8-1 /VII «Про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 №6-10/ VII Про вихід зі складу засновників редакції газети Зоря» (далі-рішення 8-1/VII). Рішення №8-1/ VII оприлюднене на офіційному веб-сайті відповідача за адресою: http://monrada.org.ua. ТОВ «Газета «Зоря» (далі-позивач) вважає, що Рішення №8-1/VII від 27.07.2016 року прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, незаконним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне. В обґрунтування позову посилаються на ст. ст. 19, 140 Конституції України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280 (далі-Закон 1), ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ЗУ від 24.12.2015 року №917 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009, від 13.05.1997 року №1-зп, ст. ст. 6, 17, 94, 162 КАС України. Відповідно до Регламенту ОСОБА_2 районної ради VII скликання (далі Регламент) сесія Ради скликається головою Ради за необхідності, але не менше одного разу на квартал. Згідно ч. 10 ст. 46 Закону 1, п.15.5. Регламенту розпорядження про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів Ради і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках-не пізніше як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд Ради. Відповідно до приписів п.15.6. Регламенту інформація про скликання сесії Ради публікується в районній газеті «Зоря», оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради за aдpecoю: http://monrada.org.ua. Оголошення про скликання сесії районної ради, запланованої на 27.07.2016р., до порядку денного якого включено питання щодо призупинення рішення №6-10/VII "Про вихід зі складу засновників редакції газети «Зоря» було опубліковано на офіційному веб-сайті Відповідача лише 26.07.2016 року. Також, відповідачем не виконані вимоги щодо публікації такої інформації в газеті «Зоря», тобто відповідачем порушено вимоги ч.10 ст.46 Закону 1 п.15.5 Регламенту щодо строків та способу оприлюднення інформації про скликання сесії райради. Крім цього, ст.16 Регламенту визначено порядок формування порядку денного сесії Ради, згідно якої пропозиції до проекту денного сесії Ради вносяться головою Ради, його заступником, депутатами, постійними комісіями та головою районної держжавної адміністрації не пізніше як за 20 днів до відкриття сесії. Виконавчий апарат Ради забезпечує отримання кожним депутатом Ради проектів рішень та інших матеріалів, необхідних для розгляду питань порядку денного відповідної сесії Ради, не пізніше як за 3 дні до її відкриття, а у виняткових випадках-у день відкриття сесії (п.15.7. Регламенту). Вважає, що зазначені п.16.1. Регламенту особи були позбавлені можливості скористатись правом на своєчасне ознайомлення з порядком денним, проектами рішень та необхідними документами до вказаної сесії райради, та подати до них свої зауваження та пропозиції. Тому, є всі підстави стверджувати, що відповідачем також порушені вимоги п.15.7, ст.16 Регламенту. Пунктом 17 ст.46 Закону 1, ст.3 Регламенту передбачено, що сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Однак, всупереч вищевказаним нормам, за відсутності вчасного повідомлення про проведення 27.07.2016 року сесії райради, позивач був позбавлений можливості бути присутнім на сесії, на якій прийнято спірне рішення. Відповідно до вимог чинного законодавства, органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України (рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009). Жодною статтею Закону 1, Регламенту чи будь-якого іншого нормативно-правового акту відповідач не наділений правом призупиняти дію своїх рішень, а тому при прийнятті Рішення №8-1/VII відповідач вийшов за межі наданих йому чинним законодавством повноважень. Рішення №6-10/VII було прийняте на виконання ст. 4 Закону №917, та у визначений цим законом строк. Прийняття відповідачем оспорюваного рішення, крім вищезазначеного, ставить під сумнів факт виконання останнім вимог ст. 4 Закону №917. Законом №917, передбачено реформування друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування. Одним із передбачених ст.3 Закону №917 способом реформування друкованих засобів є вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у субєкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації. Згідно ст.4 Закону №917 рішення про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції приймається їх засновниками (співзасновниками) за участю трудового колективу. Трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування. Відповідач є засновником КП «ОСОБА_2 редакція районної газети «Зоря». Частиною 2 ст.4 Закону №917 передбачено протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом (з 01.01.2016р.) трудовий колектив редакції на загальних зборах, приймає рішення щодо своєї участі у реформуванні друкованого засобу масової інформації та редакції і подає засновникам (співзасновникам) пропозицію стосовно способу реформування. 15.03.2016 року трудовим колективом редакції районної газети «Зоря» (далі-Трудовий колектив) було прийняте рішення про участь Трудового колективу в реформуванні газети «Зоря» шляхом перетворення членами Трудового колективу редакцію газети «Зоря» у субєкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації (протокол №1). Вказаний протокол, згідно вимог Закону №917, був надісланий на адресу відповідача. Згідно приписів ч.3 ст.4 Закону №917 засновники друкованого засобу масової інформації та редакції у місячний строк після надходження пропозиції трудового колективу редакції приймають рішення про реформування та про спосіб реформування, яке доводиться до відома трудового колективу та надсилається центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, для внесення до Зведеного переліку обєктів реформування. В свою чергу, 22.04.2016р. ОСОБА_2 районною радою Черкаської області було прийнято Рішення №6-10/VII Про вихід зі складу засновників редакції газети Зоря. Вказаним рішенням відповідач вирішив: вийти зі складу засновників КП «ОСОБА_2 редакція районної газети «Зоря»; передати безоплатно майно у власність реформованому субєкту господарювання; здійснити організаційно- правові заходи щодо виходу райради з складу засновників газети «Зоря». Вказані рішення були прийняті Трудовим колективом та відповідачем з власної волі та з метою виконання вимог Закону №917. 15.06.2016 р. редакцію ОСОБА_2 районної газети «Зоря» включено до Зведеного переліку друкованих ЗМІ, що підлягають реформуванню на першому етапі. Статтею 8 Закону №917 визначено, що перетворення редакції членами її трудового колективу у субєкт господарювання здійснюється відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України. Трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування друкованого ЗМІ, тобто Трудовий колектив наділений правом вільно обирати спосіб реформування газети та визначати організаційно-правову форму нового субєкта господарювання, на власний розсуд вирішувати питання залучення учасників, співзасновників, інвесторів нового субєкта господарювання тощо. Так, 21.03.2016 року редактором газети «Зоря» на адресу ТОВ «Ойл ОСОБА_4» було направлено лист №5, яким останньому було запропоновано взяти участь у створенні нового субєкта господарювання у формі ТОВ, засновником якого будуть Трудовий колектив та вказане товариство. Листом від 24.03.2016 р. №24/2016 ТОВ «Ойл ОСОБА_4» надало свою згоду на участь у створенні ТОВ. На зборах Трудового колективу 25.03.2016 року прийнято рішення щодо надання згоди ТОВ «Ойл ОСОБА_4» на участь у створенні нового субєкта господарювання ТОВ «Газета Зоря» (протокол №2). 13.07.2016 року, враховуючи наявність спільної мети та згоди щодо її досягнення, на загальних зборах учасників ТОВ «Газета «Зоря» (Трудовим колективом та ТОВ «Ойл ОСОБА_4») було прийнято рішення щодо створення товариства, визначено статутний капітал та його місцезнаходження, затверджено статут і призначено керівника (протокол №1 від 13.07.2016 року), а 19.07.2016 року здійснено державну реєстрацію ТОВ « Газета «Зоря», інформація внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 1 043 102 0000 000353. Тобто, Трудовим колективом, враховуючи Рішення №6-10/VII та вимоги Закону №917, було здійснено подальші дії щодо перетворення редакції газети в суб'єкт господарювання, у передбачений Цивільним та Господарським кодексами України спосіб. Однак, оспорюване рішення позбавляє на даний час здійснювати і надалі реформування редакції газети та досягнути поставленої Законом №917 мети, порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, що виникли в результаті прийняття відповідачем Рішення №6-10/VII Про вихід зі складу засновників редакції газети Зоря. Приймаючи Рішення 8-1/VII, відповідач залишив поза увагою наявність у позивача відповідних правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, що виникли відповідно до Рішення №6-10/ VII. Численні порушення відповідачем вимог законодавства при прийняття Рішення №8-1/VII, відсутність обгрунтованих обставин для його прийняття, на думку позивача, є доказом того, що відповідачем створюються схеми аби залишити газету «Зоря» під своїм впливом з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян. Просить визнати протиправним та скасувати в повному обсязі рішення ОСОБА_2 районної ради Черкаської області від 27.07.2016 р. №8-1/VII «Про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 №6-10/VII Про вихід зі складу засновників редакції газети Зоря» та стягнути судові витрати.
На адресу суду 22.09.2016 року від відповідача ОСОБА_2 районної ради Черкаської області надійшло заперечення, відповідно до якого відповідач заперечує проти вимог позивача у справі, виходячи з наступного. Посилається на Регламент ОСОБА_2 районної ради, який визначає порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови ради, заступника голови ради, скликання чергової та позачергової сесій ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії ради. Статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що районна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради, що відповідає регламенту ОСОБА_2 районної ради. Сесія скликається головою ради за необхідності, а також за пропозицією не менше 1/3 депутатів від загального складу ради. Згідно з положеннями ст. 15 регламенту розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів, і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках-не пізніше як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд. 26.07.2016 року на адресу голови ОСОБА_2 районної ради надійшла пропозиція третини депутатів про скликання 27.07.2016 року позачергової сесії із питаннями, які пропонуються для включення до її порядку денного. На підставі зазначеної вище пропозиції, дотримуючись вимог регламенту, а також ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні виконавчим апаратом районної ради було підготовлено, а головою районної ради підписано розпорядження від 26.07.2016 №29-р Про скликання позачергової восьмої сесії районної ради". Відразу після підсипання розпорядження про скликання позачергової сесії, виконавчим апаратом районної ради в телефонному режимі було здійснено оповіщення депутатів, тобто не пізніше як за день до сесії, як того вимагає відповідна норма регламенту. Забезпечити опублікування інформації про скликання позачергової сесії на шпальтах районної газети Зоря фізично було неможливим, у зв'язку із тим, що її найближчий випуск планувався 30.07.2016 року, а пропозиція внесена депутатами районної ради встановлювала конкретну дату проведення сесії 27.07.2016 року. З метою відкритості та гласності проведення позачергового засідання районної ради відповідне оголошення про його проведення 26.07.2016 було оприлюднене на офіційному веб-сайті районної ради, що також є додатковим аргументом публічності заходу. Відповідно до п.15.7 регламенту виконавчий апарат ради забезпечує отримання кожним депутатом ради проектів рішень та інших матеріалів, необхідних для розгляду питань порядку денного сесії ради, не пізніше як за 3 дні до її відкриття, а у виняткових випадках-у день відкриття сесії. Під час здійснення реєстрації депутатів, працівниками районної ради їм надавались проекти відповідних рішень та інших документів. Зазначені дії не містять ознак порушень регламенту, оскільки регламентом визначено можливість забезпечення отримання проектів рішень депутатами безпосередньо в день відкриття сесії, а зважаючи на те, що сесія була позачерговою цей випадок відноситься до виняткових. Нормами п.16.1 регламенту визначено, що пропозиції до проекту денної сесії вносяться головою ради, його заступником, дерутатами, постійними комісіями та головою районної державної адміністрації. Пропозиції, як правило, вносяться не пізніше як за 20 днів до відкриття сесії. У випадку виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти рішень ради оприлюднюються негайно після їх підготовки. Відразу після підписання головою районної ради розпорядження про скликання позачергової сесії та здійснення оповіщення депутатів відбулось засідання постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров'я, засобів масової інформації, молоді і спорту рішенням, якої було рекомендовано сесії районної ради призупинити дію рішення районної ради. Пропозиція щодо включення до порядку денного питання про призупинення рішення ОСОБА_2 районної ради від 27.07.2016 року №8-1/VII відбулась належним суб'єктом ініціативи у встановленому законодавством та регламентом ради порядку. Припис, зазначений в рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 року у справі №7- рп/2009 стосується виключно правовідносин, які виникають за умови скасування або внесення змін до рішень ради, які були прийняті раніше. Рішення районної ради від 27.07.2016 №8-1/VII лише призупиняє дію свого попереднього акту локальної дії, а не скасовує чи змінює його. КП ОСОБА_2 редакція районної газети Зоря, тобто субєкт відносно якого було прийнято рішення не вносить жодних заперечень щодо прийняття оскаржуваного рішення. Матеріали справи не містять жодних доказів, які б засвідчували здійснення утисків чи недотримання районною радою чинного законодавства України по відношенню до ТОВ «ГАЗЕТА ЗОРЯ. Районна рада своїм рішенням від 22.04.2016 року № 6-10 "Про вихід зі складу засновників редакції газети Зоря вийшла із засновників свого комунального підприємства. Відповідно до вимог ЗУ Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації прийняте рішення було надіслано до Державного комітету телебачення та радіомовлення України, а також до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області. Норми вищезгаданого закону чітко встановлюють, що процедура реформування (перетворення) друкованого засобу масової інформації не може розпочатись раніше, ніж буде прийнято постанову Кабінету Міністрів України, яка б визначала зведений перелік учасників першого етапу реформування. Проте, станом на 22.09.2016 року вона так і не прийнята. Будь-які дії позивача спрямовані начебто на прийняття участі в реформуванні газети є виключно показовими та такими, що мають ознаки плагіату. Новостворений субєкт господарювання ТОВ Газета Зоря жодного відношення до реформування комунального друкованого засобу масової інформації не має, він не був утворений в процесі реорганізації та не є правонаступником КП "ОСОБА_2 редакція районної газети Зоря. Просить позовні вимоги позивача залишити без задоволення у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача ТОВ «Газета «Зоря» ОСОБА_1 позов підтримав повністю, надав пояснення аналогічні обставинам, викладеним у позовній заяві та додатково пояснив, що ТОВ «Газета Зоря», як суб»єкт господарювання, хоча і не створений в процесі реформування друкованого засобу масової інформації, але згідно волевиявлення та пріоритетного права трудового колективу редакції газети «Зоря». В подальшому, створене ТОВ має намір укласти договір з власником реформованого засобу масової інформації стосовно певних прав. Оспорюване рішення прийняте з порушенням норм діючого законодавства та порушує право позивача на подальше укладення договору з радою стосовно прав реформованого ЗМІ. Просить позов задоволити повністю.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 районної ради Черкаської області ОСОБА_3 позов не визнав повністю, підтримав подане заперечення та додатково пояснив, що при прийнятті оспорюваного рішення Рада діяла виключно в межах наданих їй повноважень, відповідно до норм діючого законодавства. Підтримав заперечення в частині того, що позивач не довів суду, що оспорюване рішення порушує права позивача. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення та виходить з наступного.
Згідно ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 року, позов у якому ОСОБА_2 районна рада Черкаської області є відповідачем, має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом, як адміністративним судом із додержанням встановлених ст. 19 КАС України правил територіальної підсудності ( а.с.27).
Відповідно до ст.19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади-жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста-самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно ч.1 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР від 21.05.1997 року ( із змінами та доповненнями) правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР від 21.05.1997 року (із змінами та доповненнями) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР від 21.05.1997 року (із змінами та доповненнями) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Механізм реформування друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування визначає Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» № 917-VIII від 24 грудня 2015 року (далі Закон № 917).
Відповідно до ст.1 Закону № 917 дія цього Закону поширюється на друковані засоби масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування (далі-друковані засоби масової інформації), і редакції друкованих засобів масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування (далі-редакції).
Згідно ч.1 ст.2 Закону №917реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший-протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом та другий-протягом наступних двох років.
Відповідно до ст.3 Закону № 917-VIII реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у такий спосіб: вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції - у разі відсутності у майні редакції державного (комунального) майна; вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у субєкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації; вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з подальшою приватизацією майна редакції, що перебуває у державній чи комунальній власності, відповідно до законодавства з питань приватизації, якщо трудовий колектив редакції не подає протягом установленого цим Законом строку пропозиції про свою участь у реформуванні друкованого засобу масової інформації; перетворення друкованих засобів масової інформації, заснованих центральними органами виконавчої влади, в офіційні друковані видання.
Судом встановлено, що Рішенням ОСОБА_2 районної ради Черкаської області від 22 квітня 2016 року № 6-10/VII вирішено вийти зі складу засновників комунального підприємства «ОСОБА_2 редакція районної газети «Зоря». Висвітлення роботи районної ради (публікація офіційних документів та іншої публічної інформації) забезпечити на засадах договору, укладеного з редакцією реформованого засобу масової інформації. Майно комунального підприємства «ОСОБА_2 редакція районної газети «Зоря», яке на момент набрання чинності Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» перебувало на балансі редакції ( майно, надане редакції засновниками (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації у користування, та майно придбане трудовим колективом редакції), відповідно балансу станом на 01.04.16 передати у власність реформованому суб»єкту господарювання безоплатно, за умови забезпечення функціонування друкованого засобу масової інформації, збереження його назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості ( а.с. 6).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 917 рішення про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції приймається їх засновниками (співзасновниками) за участю трудового колективу. Трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування.
Згідно ч.2 ст.4 Закону № 917 протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом трудовий колектив редакції на загальних зборах, на яких присутні не менш як три чверті загальної кількості штатних працівників, приймає рішення щодо своєї участі у реформуванні друкованого засобу масової інформації та редакції і подає засновникам (співзасновникам) пропозицію стосовно способу реформування.
За матеріалами справи встановлено, що згідно протоколу № 1 зборів трудового колективу редакції районної газети «Зоря» від 15.03.2016 року прийнято рішення про участь у реформуванні друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» та редакції газети «Зоря», подання ОСОБА_2 районній раді, як засновнику, пропозицію стосовно пріоритетного права редакції на визначення способу реформування та заяву колективу, направлення відповідного звернення до ОСОБА_2 районної ради, як засновника газети «Зоря», взяття участі у реформуванні друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» та редакції газети «Зоря» у першому етапі реформування, звернення з клопотанням до Державного комітету телебачення і радіомовлення України щодо внесення подання до КМУ друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» та редакції газети «Зоря» у першому етапі реформування відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» ( а.с.86-87).
Згідно ч.3 ст.4 Закону № 917 засновники (співзасновники) друкованого засобу масової інформації та редакції у місячний строк після надходження пропозиції трудового колективу редакції приймають рішення про реформування та про спосіб реформування, яке доводиться до відома трудового колективу та надсилається центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, для внесення до Зведеного переліку обєктів реформування та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
На першому етапі здійснюється реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій згідно зпереліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, організовується підвищення кваліфікації працівників таких редакцій, а також складається Зведений перелік обєктів реформування. (ч. 2. ст. 2 Закону № 917).
До переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, що підлягають реформуванню на першому етапі, порядок формування якого визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, включаються друковані засоби масової інформації та редакції, що звернулися з відповідними клопотаннями до зазначеного органу (ч. 3. ст. 2 Закону №917), до якого додаються, зокрема, копія рішення засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції та про спосіб їх реформування (далі рішення про реформування).
Таким чином, друкований засіб масової інформації та редакція, що звернулися у порядку, встановленому Держкомтелерадіо, з відповідними клопотанням про включення до переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, що підлягають реформуванню на першому етапі, та були включені цим органом до проекту акту Кабінету Міністрів України, після набрання чинності відповідного акту Уряду мають приступити до реалізації рішення засновників (співзасновників) про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції згідно з обраним способом реформування.
Згідно протоколу № 2 зборів трудового колективу редакції районної газети «Зоря» від 25 березня 2016 року, трудовим колективом фактично визначено спосіб реформування, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 917, а саме вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у субєкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації( а.с. 11, 92-96).
Так, згідно з частиною першою статті 8 Закону № 917 перетворення редакції членами її трудового колективу у субєкт господарювання здійснюється відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України.
Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників ( ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України далі ЦКУ).
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи (у т. ч. перетворення), зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію (ч. 1. ст. 105ЦКУ).
Протоколом № 1 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Газета «Зоря» проголосовано та прийнято рішення ( з посиланням на прийняття Закону № 917), про створення ТОВ з метою здійснення господарської діяльності та отримання прибутку і надати йому назву Товариство з обмеженою відповідальністю «Газета Зоря» ( а.с. 12-15).
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, реформування яких здійснюється на першому етапі» прийнята 23 листопада 2016 року за № 848 ( далі Постанова № 848). Відповідно до затвердженого переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, реформування яких здійснюється на першому етапі, що додається до Постанови № 848 за № 213 зазначено Газета « Зоря» ЧС 211 № 02475820 ОСОБА_2 редакція районної газети «Зоря» ( а.с. 127-137).
Вищеописана Постанова КМУ від 23.11.2016 року № 848 не є рішенням про припинення конкретної юридичної особи (редакції) у розумінні ст. ст. 104, 105 ЦКУ, а є юридичним фактом, з настанням якого розпочинається практична реалізація реформування друкованих засобів масової інформації та редакції, включених до переліку учасників першого етапу реформування.
Тобто, суд вважає, що саме з 02.12.2016 року ( дата публікації Постанови № 848 в газеті Урядовий кур»єр № 227) розпочинається практична реалізація реформування друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» та редакції газети «Зоря», включених до переліку учасників першого етапу реформування.
Судом встановлено, що позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газета Зоря», зареєстровано 19.07.2016 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1043102 0000 000353 ( а.с. 16), Статутом ТОВ «Газета «Зоря» ( а.с. 79-83), тобто до початку настанняюридичного факту з якого розпочинається практична реалізація реформування друкованих засобів масової інформації та редакції, включених до переліку учасників першого етапу реформування.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач ТОВ «Газета Зоря» не було утворено в процесі реорганізації (реформування), врозрізі вимог Закону № 917, не є правонаступником КП "ОСОБА_2 редакція районної газети Зоря.
Згідно Рішення ОСОБА_2 районної ради № 8-1/VII від 27.07.2016 року « Про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 року № 6-10/VII «Про вихід зі складу засновників редакції газети «Зоря», дію рішення районної ради від 22.04.2016 року № 6-10/VII «Про вихід зі складу засновників редакції газети «Зоря» призупинено ( а.с. 5).
Оспорюване рішення прийнято відповідно процедури його прийняття ( а.с. 33-54, 60-76), до вступу в силу постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 року № 848 «Про затвердження переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, реформування яких здійснюється на першому етапі», тобто допочатку фактичного процесу реформування ЗМІ.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач не надав суду доказів порушення його прав чи законних інтересів в силу прийняття оспорюваного рішення, яке в свою чергу прийнято в ході виконання Закону № 917.
Крім цього, суду не надано доказів порушення прав трудового колективу КП "ОСОБА_2 редакція районної газети Зоря (суб"єкт відносно якого прийнято оспорюване рішення), після початку фактичного реформування друкованого засобу масової інформації ( з 02.12.2016 року), а тому суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст. 94 КАС України і за даних обставин стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають.
На підставі викладеного ст. ст. 104, 105 ЦК України, Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» № 917-VIII від 24 грудня 2015 року, Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР від 21.05.1997 року ( із змінами та доповненнями) та керуючись ст. ст. 6-12,41, 71,69, 86,94,158-163,185-186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Газета Зоря» до ОСОБА_2 районної ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 районної ради Черкаської області від 27 липня 2016 року № 8-1/VII - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту копії постанови.
Суддя Н.В. Мазай
Повний текст постанови складено 25.01.2017 року.