Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 року справа №805/3079/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 р. у справі № 805/3079/16-а (головуючий І інстанції Козаченко А.В.) за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту фінансового-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту фінансово-облікової політики, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача виготовити та направити до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; оклад за спеціальним званням - 2000 грн.; надбавка за вислугу років - 35 % (а.с.5-8).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року відмовлено в задоволені позову (а.с.84-86).
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги. В скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та неповне з'ясування обставини, що мають значення для справи (а.с.50-53).
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII) внесено зміни у статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII), а саме доповнено частиною 3 наступного змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач наголошує, що дії відповідача про не виготовлення та не надіслання довідки про грошове забезпечення до Пенсійного фонду згідно із Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 про нові розміри грошового забезпечення для перерахунку його пенсії є неправомірними. Також, апелянт зазначає, що відповідач має обов'язок виготовити та направити Пенсійному фонду України довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45).
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України у період з 1994 року по 31 жовтня 2010 року.
Позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
22 липня 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою щодо перерахування його пенсії у зв'язку із змінами в законодавстві з розрахунку 2000 гривень за спеціальне звання, 2700 гривень за посадовий оклад та 35% надбавки за стаж служби (а.с.12-13).
11 серпня 2016 року Міністерство внутрішніх справ України листом № 15/2-Ш-1097 повідомило позивача, що для направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну розміру грошового утримання підстав немає. Відмова обґрунтована тим, що оскільки Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Закону № 900-VIII, факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Інші акти, якими б змінювались розміри чи вводились нові види грошового забезпечення поліцейських не приймались. Тому на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону, немає достатніх законних підстав (а.с.14-15).
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив, що в даному випадку позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених прав, оскільки відповідач не уповноважений виготовляти та направляти довідку щодо грошового забезпечення до управління Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії останнього, а здійснює лише повідомлення Пенсійного фонду України про існування підстав для перерахунку раніше призначених пенсій.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Згідно абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно частини 18 статті 43 Закону № 2262-XII, із змінами внесеними Законом № 900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 року, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, яка діє з 17.07.2009, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII, яка діє з 29.12.2015 на підставі змін внесених Законом № 900-VIII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З аналізу зазначених норм вбачається, обов'язок перераховувати пенсію у випадку, коли, зокрема, на момент виплати пенсії відбулась зміна грошового забезпечення та/або були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення працівникам, котрі виконують таку ж саму роботу. Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до п. 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку № 45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За пунктом 3 Порядку № 24, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Нормами Порядку № 45 встановлено чіткий порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. Зазначеними нормами передбачено обов'язок МВС повідомляти саме Пенсійний фонд України про інформацію щодо підстав перерахунку пенсій військовослужбовцям, а не подання довідки до територіального органу Пенсійного фонду України. Після чого, Фонд має повідомити головні управління, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Тільки після зазначених дій, органи, які звільняли зі служби осіб, на підставі списків має підготувати та подати до територіальних підрозділів Фонду довідки затвердженої форми щодо кожної особи зазначеної в списку.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про підстави для перерахунку пенсії. Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку готує головне управління Пенсійного фонду, а довідку орган, який звільняв зі служби особу зазначену у списку.
З матеріалів справи вбачається, що МВС України після прийняття Постанови № 988 не повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах названого вище Закону, а Пенсійний фонд України не повідомляв свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі викладеного та беручи до уваги, що чинним законодавством України чітко визначений порядок видачі довідок, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача виготовити та направити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року не відповідають вимогам законодавства, оскільки у відповідача відсутні передбачені законодавством обов'язків щодо виготовлення та направлення до територіального управління Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення конкретного пенсіонера.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Частиною 4 статті 195 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Відповідно до матеріалів справи, позивач не просив суд визнати незаконною бездіяльність відповідача, яка виразилася у не направленні до Пенсійного фонду України відомостей про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262-XII, а тому встановлення обставин щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції не належало встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Крім того, позивачем не заявляли вимоги щодо зобов'язання відповідача направити до Пенсійного фонду України відомостей про підстави перерахунку пенсій у заявку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 або зобов'язання органу, який звільняв зі служби позивача (у разі ліквідації правонаступником, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку встановленому Мінсоцполітики) виготовити та направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні апелянтом фактичних обставин і норм матеріального права.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 р. у справі № 805/3079/16-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 р. у справі № 805/3079/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: Л.А. Василенко
А.В. Гайдар