КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" січня 2017 р. Справа№ 911/2623/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Сітайло Л.Г.
Калатай Н.Ф.
Від позивача - Майданевич Г.А. ( довір. №266/16 від 27.12.16);
Від відповідача - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
на ухвалу Господарського суду Київської області від 16.12.2016р.
за заявою Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловоденергія" про розстрочку виконання рішення
у справі № 911/2623/14 (суддя Колесник Р.М.)
за позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловоденергія"
про стягнення 494792, 69 грн.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.12.2016р. у справі №911/2623/14 заяву Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області від 16.09.2014 у справі №911/2623/14 задоволено частково. Відстрочено виконання рішення господарського суду Київської області від 16.09.2014 у справі №911/2623/14 до 20.02.2017 включно.
Ухвала місцевого господарського суду міста Києва ґрунтується на тому, що проведення примусового виконання рішення суду після набрання чинності Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії", до моменту створення Реєстру та надання боржнику можливості реалізувати свої права, щодо включення його до нього та проведення відповідної процедури списання заборгованості, не є виправданим, адже позбавлятиме боржника законодавчих гарантій, встановлених цим Законом.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати ухвалу Господарського суду Київської області від 16.12.2016р., відмовити в задоволенні заяви відповідача про відстрочення виконання рішення суду.
В апеляційній скарзі та доповненнях до неї, позивач зазначає про те, що боржником не надано належних доказів, які свідчили б про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.01.2017р. розгляд апеляційної скарги призначено на 23.01.2017р.
В судове засідання апеляційного господарського суду не з'явився відповідач.
Враховуючи те, що відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, з урахування думки представника позивача, судова колегія ухвалила розгляд апеляційної скарги у відсутності відповідача.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача судова колегія встановила.
Рішенням Господарського суду Київської області від 16.09.2014 позовні вимоги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволено повністю, стягнуто з Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" 426628,38 гривень 3% річних, 68164,31 гривень інфляційних втрат та 9895,85 гривень витрат по сплаті судового збору.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2014 змінено рішення Господарського суду Київської області від 16.09.2014 та стягнуто з відповідача на користь позивача 389 840,79 гривень 3% річних та 7796,81 гривень витрат по сплаті судового збору.
На виконання вищезазначеного рішення господарським судом Київської області було видано наказ № 911/2623/14 від 20.01.2014.
08.12.2016 Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" (боржник за наказом) звернулося до суду з заявою про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області 911/2623/14.
Пунктом 1 ст. 121 ГПК України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони виконавчого провадження або за власною ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом (пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України").
Як передбачено п. 7.2 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", підставою для відстрочки, виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом
З матеріалів справи вбачається що в обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення відповідач (боржник) посилався на набрання чинності Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", в зв'язку з чим боржник набув право на списання заборгованості, щодо якого державною виконавчою службою здійснюється примусове виконання але оскільки механізм реалізації Закону наразі не запроваджено, Кабінетом Міністрів не створено відповідного Реєстру підприємств, щодо яких застосовуватиметься процедура списання заборгованості, державний виконавець може здійснити примусове виконання наказу № 911/2623/14 від 20.01.2014, тим самим позбавивши боржника законодавчих гарантій встановлених цим Законом.
Доводи позивача в апеляційній скарзі про те, що боржником не надано належних доказів, які свідчили б про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, не можуть бути покладені в основу рішення з огляду на наступне.
Верховною Радою України 03.11.2016 прийнято Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії", який набрав чинності 30.11.2016.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії" дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" є саме таким підприємством, яке здійснює господарську діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до ліцензії, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: № 77 від 21.02.2011, на ведення господарської діяльності із централізованого водопостачання та водовідведення; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з виробництва теплової енергії; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з постачання теплової енергії; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими мережами.
Частиною 3 статті 7 цього Закону передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Наказ Господарського суду Київської області від 20.01.2016 у справі № 911/2623/14, який перебуває в органі ДВС, стосується стягнення саме сум 3 % річних у розмірі 389840,79 гривень, які нараховані саме на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, згідно договору поставки природного газу №06/10-1241-ТЕ-17 від 14.10.2014.
Отже, як обгрунтовано зазначає місцевий господарський суд, нараховані позивачем санкції підлягають списанню згідно наведених приписів Закону.
Зазначеним законом внесені зміни до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до пункту 10 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії") виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).
За змістом статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії" для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються згідно переліку, визначеному Законом. Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Наразі механізм виконання Закону не встановлено, а Наказ Господарського суду Київської області у справі № 911/2623/14 перебуває на виконанні в органі ДВС, що зобов'язує державного виконавця здійснювати передбачені Законом України "Про виконавче провадження" дії, направлені на стягнення заборгованості, що призведе до зупинення роботи об'єктів питного водопостачання та водовідведення, теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення м. Бровари Київської області.
Згідно розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1730-VІІІ, Кабінет Міністрів України зобов'язано прийняти відповідні нормативно-правові акти та привести свої нормативно-правові акти у відповідність у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом.
З урахуванням наведеного, місцевий господарський суд обгрунтовано зазначає що запроваджені Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії" заходи щодо забезпечення інтересів боржника у спосіб припинення стягнення нарахованих штрафних санкцій перед стягувачем та їх реалізація не можуть перебувати в залежності від того коли Кабінет Міністрів України виконає покладені на нього законом обов'язки щодо прийняття необхідних для реалізації цього закону нормативних актів.
Також судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що хоча вимоги стягувача і ґрунтуються на рішення суду, що набрало законної сили, разом з тим проведення його примусового виконання після набрання чинності зазначеним Законом, до моменту створення Реєстру та надання боржнику можливості реалізувати свої права, щодо включення його до нього та проведення відповідної процедури списання заборгованості, не є виправданим, адже позбавлятиме боржника законодавчих гарантій, встановлених цим Законом.
Отже наведені обставини є виключними у розумінні ст. 121 ГПК України, оскільки Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії" змінюється загальний порядок, як застосування штрафних санкцій за неналежне виконання грошових зобов'язань, так і загальний порядок примусового виконання рішень суду, встановивши певні особливості для цих процедур по відношенню до визначеного кола суб'єктів, до яких відноситься і боржник.
З урахуванням обставин, наведених заявником в заяві про відстрочення виконання рішення та в судовому засіданні, з метою врегулювання заборгованості Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія", яке здійснює господарську діяльність із централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, місцевий господарський суд обгрунтовано задовольнив заяву частково та відстрочив виконання рішення господарського суду Київської області у справі №911/2623/14 до 20.02.2017 включно.
Враховуючи викладене, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, ухвала Господарського суду Київської області від 16.12.2016р. не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.101-103, 105-106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"залишити без задоволення.
2.Ухвалу Господарського суду Київської області від 16.12.2016р. у справі №911/2623/14 залишити без змін.
3.Повернути до Господарського суду Київської області матеріали справи №911/2623/14.
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді Л.Г. Сітайло
Н.Ф. Калатай