ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
24 січня 2017 року м. Київ № 815/4463/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Балась Т.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Громадської організації "Громадський рух "Стопхаб",
до
Національної телекомпанії України,
про
визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Громадська організація "Громадський рух Стопхаб" звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Національної телекомпанії України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.10.2016 справу № 815/4463/16 за позовом Громадської організації "Громадський рух "Стопхаб" до Національної телекомпанії України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідно до п.3 ч.1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 7 ст. 22 КАС України, адміністративна справа передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи вищевикладене, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2016 прийнято до свого провадження справу № 815/4463/16 за позовом Громадської організації "Громадський рух "Стопхаб" до Національної телекомпанії України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 16.01.2017 оголошено ухвалу про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження згідно з частиною 6 статті 128 КАС України.
В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, а також з’ясувавши позицію судів вищих інстанцій з приводу вирішення аналогічних спірних правовідносин, Окружний адміністративний суд міста Києва, прийшов до висновку про наявність підстав для залишення адміністративного позову без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно протоколу від 20.11.2015 установчих зборів по створенню громадської організації "Громадський рух "Стопхаб" (а.с. 5) вирішено створити громадську організацію, яка буде здійснювати діяльність без статусу юридичної особи та без статуту з наступною метою: «Здійснення правозахисної діяльності, забезпечення та сприяння зростанню рівня і масової правової самосвідомості громадян, координація їх зусиль для цього».
Зі змісту наказу Головного територіального управління юстиції у Одеській області від 19.01.2016 року № 05-99 (а.с. 5) вбачається, що останнім прийнято повідомлення про утворення громадської організації "Громадський рух "Стопхаб" (а.с. 5).
В той же час, згідно ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Основного Закону юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Приписами ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Зі змісту наведених норм вбачається, що Основним Законом України гарантується право кожного на судове оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. При цьому, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі.
Разом з тим, процесуальний закон, повністю кореспондуючи приписам Конституції України щодо права особи на звернення до суду, містить застереження, що у випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Відтак, однією з умов звернення органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, є статус таких органів, зокрема, як юридичних осіб, а також прямо передбачений законом випадок такого звернення.
Конституційний Суд України у рішенні від 28.11.2013 року №12-рп/2013 вказав, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено її статутними документами та якщо відповідний закон зазначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Відтак, ні положення Кодексу адміністративного судочинства України, ні приписи Закону України «Про громадські об'єднання», не містять норм щодо можливості звернення громадських організацій без створення юридичної особи до суду за захистом прав як своїх членів, так й інших осіб. Крім того установчі документи ГО «Асоціація захисту прав громадян України» права на звернення громадської організації до суду не закріплюють.
Поряд з цим, обов’язковою умовою для звернення до адміністративного суду із позовом є наявність в особи відповідної право- та дієздатності.
Так, в силу ч. 1 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
При цьому відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Отже, в силу прямих приписів процесуального закону адміністративну процесуальну правоздатність та дієздатність мають організації із обов’язковим утворенням юридичної особи. Аналогічний припис щодо суб’єктного складу позивачів в адміністративних справах закріплено і в ч. 2 ст. 50 КАС України.
Захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Однак, лише для зареєстрованих об'єднань надано Законом право виступати учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права, а також виступати позивачем у судових справах.
Відповідно ч. 2 ст. 50 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Отже громадська організація, що діє без статусу юридичної особи не може бути позивачем у суді.
Отже, Громадська організація, що діє без статусу юридичної особи, не наділена адміністративною процесуальною правосуб'єктністю та не наділена здатністю мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.01.2017 у справі К/800/829/17.
Стаття 155 ч.1 п. 1 КАС України передбачає залишення позовної заяви без розгляду, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
За даних обставин, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов Громадської організації "Громадський рух "СТОПХАБ" - без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 155, ст.ст. 160, 165 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Залишити без розгляду позовну заяву Громадської організації "Громадський рух "СТОПХАБ" до Національної телекомпанії України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Т.П. Балась