Постанова № 64288710, 20.01.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2017
Номер справи
818/1635/16
Номер документу
64288710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2017 р. Справа № 818/1635/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М. М.,

за участю секретаря судового засідання - К. Є. Цабеки,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1635/16 за позовом Північно-східного офісу Держаудитслужби до Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" про стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - позивач) просить стягнути з Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" (далі - ОКП "Аеропорт Суми, відповідач") кошти в сумі 8310,96 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що ревізією з питань дотримання законодавства при використанні бюджетних коштів встановлено, що відповідач у 2013 році вніс до реєстрів бюджетних фінансових зобовязань завищені суми зобовязань по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на фактично нараховану заробітну плату працівникам підприємства, чим порушено п.п. 1.4, 1.5 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобовязань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України. Зазначене порушення призвело до відображення недостовірних даних у Звіті про надходження та використання коштів загального фонду за 2013 рік, а також завдано обласному бюджету матеріальних збитків на загальну суму 8310,96 грн. З метою усунення виявлених порушень відповідачу предявлено вимогу про усунення порушень, але на момент звернення до суду лист-вимогу не виконано.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, підтримали доводи, викладені у письмових запереченнях на позов (а.с. 37-38а, т. 1), та стверджували, що за 2013 рік бюджетні кошти в повному обсязі використані. Дійсно було сплачено ЄСВ на 8310,96 грн. в грудні 2013 р. більше, але ці кошти потім зараховані були у сплату ЄСВ за січень 2014 року. Виплата заробітної плати та перерахування єдиного соціального внеску на неї за 2013 рік проводилась за рахунок власних коштів підприємства, так і за рахунок коштів обласного бюджету. Звіт про надходження та використання коштів загального фонду за 2013 рік прийнятий Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області без заперечень. Підприємством не надавалися до реєстрів бюджетних фінансових зобовязань, платіжних доручень на оплату бюджетних фінансових зобовязань завищені суми по сплаті єдиного соціального внеску на нараховану заробітну плату. Отже переплата єдиного соціального внеску була за рахунок коштів підприємства, а не за рахунок бюджетних коштів.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що апаратом Держфінспекції в Сумській області з 30.03.2016 по 16.06.2016 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ОКП "Аеропорт Суми" за період з 01.01.2012 по 29.02.2016, якою виявлені фінансові порушення, що викладені в акті від 21.06.2016 № 05-08/03 (а.с. 105-237, т. 1). На сторінках 121-122 акта ревізії (а.с. 225-226, т. 1) зазначено, що одержувачем бюджетних коштів ОКП "Аеропорт Суми" в 2013 році внесено до реєстрів бюджетних фінансових зобовязань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, платіжних доручень на оплату бюджетних фінансових зобовязань завищені суми зобовязань по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на фактично нараховану заробітну плату працівниками підприємства протягом бюджетного періоду 2013 року, чим не дотримано п.п. 1.4, 5.1 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 (далі - Порядок № 309). Вищезазначене є порушенням вимог ч. 6 ст. 22, ч. 12 ст. 23, ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI та призвело до неперерахування до закінчення бюджетного періоду 2016 року до доходів загального фонду обласного бюджету коштів у сумі 8310,96 грн, внаслідок чого обласним бюджетом не отримано надходження на відповідну суму. Відповідно до записів субрахунку 651 "Розрахунки за страхування, ЄСВ загальний", звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік станом на 01.01.2014 внаслідок перерахування за рахунок бюджетних коштів ЄСВ в завищеному розмірі утворилася кредиторська заборгованість по розрахункам з ЄСВ у сумі 8310,96 грн.

З метою усунення порушень та на підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.02.1993 № 2939-ХІІ директору ОКП "Аеропорт Суми" направлено лист-вимогу від 04.07.2016 № 18-05-14-14/2485 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" та надано строк для усунення недоліків - до 03.08.2016 (а.с. 11-16, т. 1). Але в установлений строк відповідач не усунув зазначені в акті ревізії порушення.

Бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження (п. 6 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету (п. 47 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів

Частиною 12 ст. 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що всі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того ж року.

Згідно з копіями Реєстру платіжних доручень, бюджетних фінансових зобовязань використання бюджетних коштів за 2013 рік по КТКВК 171000 "Діяльність і послуги, не віднесені до інших категорій" за КЕКВ 2610 "Субсидії та поточні трансферти підприємствах (установам, організаціям)" по ОКП "Аеропорт Суми" (а.с. 17-18, т. 1), витягу з журналу-книги по субрахунку 651 "Розрахунки за страхування, ЄСВ загальний" (а.с. 19, т. 1), звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за 2013 рік (а.с. 21-26, т. 1) мається кредиторська заборгованість по розрахункам єдиного соціального внеску в сумі 8310,96 грн внаслідок перерахування за рахунок бюджетних коштів єдиного соціального внеску в завищеному розмірі.

Згідно з п. 23 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Казначейства України;

Згідно пунктів 5.1-5.3 Порядку № 309 5.1 "Зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім зобов'язань щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (у частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

У разі якщо за даними річного звіту про виконання державного та місцевих бюджетів у головного розпорядника бюджетних коштів є кредиторська заборгованість, яка виникла за рахунок взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з порушенням норм, установлених Бюджетним кодексом України, законодавчими та іншими нормативно-правовими актами в частині перевищення повноважень, органи Казначейства надають інформацію щодо наявності такої кредиторської заборгованості у розрізі розпорядників бюджетних коштів до органів Державної фінансової інспекції України для вжиття заходів згідно з вимогами законодавства України".

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Частиною 2 ст. 15 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939-ХІІ передбачено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Отже, органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність з вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Відповідно до висновків Верховного Суду України у постановах від 15.04.2014 №21-40а14, 21-63а14, від 28.10.2014 №21-462а14, що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Висновки Верховного Суду України згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в аналогічних спорах в рішеннях від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13, від 02.04.2015 у справі К/800/31620/13, від 09.04.2015 у справі К/800/49620/13, від 14.04.2015 у справі К/9991/80908/12, від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13 відшкодування збитків, завданих державі, тобто фактично захист права держави, порушеного діями об'єкта контролю, може відбуватись лише в порядку позовного провадження шляхом подання ним позову до винних осіб про стягнення, під час якого суд перевіряє і оцінює всі обставини, необхідні для встановлення наявності підстав для стягнення збитків.

Оскільки відповідач є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів бюджету, суд вважає доведеним порушення сплати єдиного соціального внеску за грудень 2013 року на 8310,96 грн. більше від необхідної суми і у зв'язку із закінченням бюджетного року послідуюче зарахування у січні 2014 року цієї суми таким фактом, що не спростовує вказане порушення і тому суд визнає необхідним стягнути суми збитків у розмірі 8310,96 грн. оскільки на момент розгляду справи зазначену суму коштів відповідач добровільно не сплатив.

Таким чином, враховуючи, що відповідачем вимоги про усунення порушень фінансового законодавства, викладених в листі від 04.07.2016 № 18-05-14-14/2485, не були оскаржені у встановленому законом порядку та доказів на підтвердження сплати в дохід обласного бюджету коштів в сумі 8310,96 грн до суду не надано, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Північно-східного офісу Держаудитслужби до Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" про стягнення коштів задовольнити

Стягнути з Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" (40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 221, код ЄДРПОУ 31014118) до бюджету Сумської обласної ради (код надходження 21080500, розрахунковий рахунок 31117090700002 в УК м. Суми, код ЄДРПОУ 37970593, МФО 837013) кошти в сумі 8310,96 грн (вісім тисяч триста десять грн 96 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 25.01.2017.

Суддя М.М. Шаповал