Постанова № 64288031, 24.01.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
806/2859/16
Номер документу
64288031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року м.Житомир справа № 806/2859/16

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гуріна Д.М., суддів: Нагірняка М.Ф., Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання - Мазур О.О.,

позивач, представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

21 грудня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказав, що є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ України. На даний час є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантоване право на перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Звернувшись до МВС України з проханням повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії, позивач отримав відмову, яку вважає протиправною. Крім того позивач також звертався із заявою до Національної поліції України МВС України, яка була направлена за належністю до ГУ Національної поліції в Житомирській області про прийняття рішення про перерахунок пенсії згідно з правовими нормами які вступили у законну силу, у задоволенні вказаної заяви позивачу також було відмовлено. Просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року, па підставі пункту 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 з врахуванням частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка вступила в дію згідно із Законом №900-VIІІ від 23 грудня 2015 року.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду 22 грудня 2016 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.17). 24 січня 2017 року через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подав заяву про розгляд справи без його участі, у заяві вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві. При розгляді, поданих МВС України клопотань про передачу справи за підсудністю та залучення третьої особи ПФУ покладається на розсуд суду (а.с.37).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.16). 24 січня 2017 року електронною поштою на адресу суду надіслав заперечення, у яких відповідач проти заявлених вимог заперечував з підстав, що викладені у запереченнях на адміністративний позов (а.с.30-33). В обґрунтування заперечень зазначив, що як вбачається із матеріалів справи позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як працівнику органів внутрішніх справ. Разом із тим, представник відповідача вважає, що з 29 грудня 2015 року не приймалося будь-яких рішень щодо зміни чи введення нових видів грошового забезпечення поліцейських. Вважає, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII, та не має зворотної дії у часі. Окрім того, постанову Кабінету Міністрів України №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки цим нормативно-правовим актом було встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції. До 7 листопада 2015 року такої категорії працюючих, як «поліцейські» в Україні узагалі не існувало, отож грошове забезпечення поліцейських встановлювалось в Україні вперше. Отже, постанову КМУ №988 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену у пункті 1 Порядку №45, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських. Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, а інших підстав для перерахунку пенсій Порядок №45 не передбачає, то у МВС України відповідно до пункту 2 Порядку №45 відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.18). 16 січня 2017 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надіслав письмові заперечення на адміністративний позов, у яких вказав, що проти позовних вимог заперечує у повному обсязі з підстав, викладених у запереченнях (а.с.19-21). В обґрунтування заперечень зазначив, що у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, визначених частиною 4 статті 63 Закону України №2262, у МВС України наявна компетенція про направлення повідомлення до Пенсійного фонду України про виникнення таких підстав. У свою чергу, при надходженні відповідного повідомлення (в разі наявності таких підстав) Пенсійний фонд України повідомляє про їх виникнення своїм головним управлінням, в останніх у свою чергу виникає обов'язок щодо направлення відповідних списків до уповноважених структурних підрозділів МВС. Лише при надходженні відповідних списків, в уповноважених структурних підрозділів МВС виникає обов'язок щодо надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій із зміненим розміром. Оскільки, підстави для перерахунку пенсій не виникли, у МВС України відсутня компетенція для реалізації Порядку №45. На думку представника третьої особи встановлення вперше розмірів грошового забезпечення для працівників Національної поліції не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції. Пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають права на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення національних поліцейських, які відбулися за рішенням Кабінету Міністрів України виключно після 29 грудня 2015 року. Оскільки, після 29 грудня 2015 року, за рішенням Кабінету Міністрів України жодних змін у грошовому забезпеченні працівників Національної поліції України не відбулося, видача довідки для перерахунку пенсії суперечить вимогам чинного законодавства.

Суд, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України. Останнє місце роботи - Коростенський МРВ України в Житомирській області, старший дільничний міліції.

З 2002 року є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ України.

На даний час перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області та згідно посвідчення від 14 листопада 2013 року Серія НОМЕР_1 отримує пенсію як інвалід війни 2 групи, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-XII) (а.с.8).

12 жовтня 2016 року на підставі пункту 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), ОСОБА_1 звернувся до МВС України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, на підставі прийнятих Верховною Радою України: Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (з змінами та доповненнями) (далі - Закон України №580-VIII), доповнень до статей 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ (зі змінами та доповненнями), внесеними Законом України від 23 грудня 201-5 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та члени їхніх сімей" і Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988).

МВС України позивачу було відмовлено у направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії.

Крім того, позивач звернувся до Національної поліції України із заявою про надання довідки для перерахунку його пенсії згідно правових норм які вступили у законну силу, яка була направлена до Головного управління Національної поліції в Житомирській області за належністю до виконання.

3 листопада 2016 року Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом №2031/29/05-2016 повідомило ОСОБА_1 про те, що згідно з підпунктом 49 пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №877, Національна поліція, відповідно до покладених на неї завдань, взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення лише поліцейських та членів їх сімей. У зв'язку із зазначеним вище, Головне управління Національної поліції в Житомирській області не має повноважень видавати довідки колишнім співробітникам міліції про грошове забезпечення поліцейських за аналогічними посадами (а.с.12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України №2262-XII, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон України №900-VІІІ) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України №2262-XII (у редакції Закону з 7 листопада 2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №580-VIII зі змінами, внесеними Законом України №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України №580-VIII закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що станом на 1 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і що розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме Постановою №988.

Законом України №900-VIII статтю 63 Закону України №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме Постановою №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

При цьому, суд вважає помилковими доводи представників відповідача та третьої особи про те, що Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, а тому не має зворотної дії в часі, відповідно, правових підстав для перерахунку позивачеві не має.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача та третьої особи про те, що Закон України №900-VIII набув чинності після прийняття Постанови №988, а тому не має зворотної дії в часі. Представниками відповідача та третьої особи трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим та безпідставно довільним.

Так, загально - відомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, на день набрання чинності Законом України №900-VIII Постанова №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.

При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

За приписами пункту 2 Порядку №45, вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Пунктом 24 Порядку №45 визначено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз наведених правових норм щодо правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не направленні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України №2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, на підставі статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Д.М. Гурін

Судді М.Ф. Нагірняк

С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 26 січня 2017 р.