Справа № 745/939/16-а
Провадження № 2-а/745/27/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2017 Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Смаль І.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії та просить суд: визнати неправомірним рішення Сосницького об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсі та зобов'язати Сосницьке об»єднане управління Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01 травня 2016 року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних служдбовців у 2016 році», з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді першого заступника начальника управління, головного зоотехніка Сосницького районного управління сільського господарства і продовольства станом на 01.05.2016 року, яка становить: посадовий оклад -З 963,00 грн., надбавка за ранг (6) - 500,00 грн., надбавка за вислугу років (24 роки - 50%) -1 981 грн. 50 коп., згідно довідки відділу агропромислового розвитку Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області від 22.12.2016 №02-05/704 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Свій позов мотивує тим, що вона з 22.12.1997 року отримує пенсію державного службовця у відповідача відповідно до ЗУ "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітку працюючого державного службовця.
27.12.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.05.2016 року заробітної плати працюючих державних службовців в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Однак відповідач прийняв рішення, яким відмовив у перерахунку пенсії.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення заперечення на позов, з яких вбачається, що позивач просить провести перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році". Проте, вказаною постановою визначено умови оплати праці працюючих державних службовців. Вказана постанова не встановлює ані права проведення перерахунку пенсії державним службовцям, ані порядку (механізму) його проведення. Натомість, вказана постанова прийнята на виконання норм Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIH та встановлює схеми посадових окладів, розмір надбавки за ранг та прирівняння посад державної служби до відповідних груп оплати праці. До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII. У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Пунктом 10-12 цього Закону передбачені норми призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 10 та 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723. Чинним законодавством не визначено ні права, ні порядку (механізму) проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Кабінетом Міністрів України не встановлено ні умов, ні порядку проведення перерахунку пенсії, натомість, узгоджено підзаконні нормативно - правові акти таким чином, що вказують на відсутність права на перерахунок пенсії. З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. На час звернення позивача до Управління постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії-" втратила чинність. Таким чином, посилання Позивача на нормативні акти, які втратили чинність жодним чином не обґрунтовує законність заявлених позовних вимог.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Ухвалою Сосницького районного суду від 05.01.2017 року позовну заяву частині позовних вимог про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії з 01.05.2016 року по 29.06.2016 року залишено без розгляду. Встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію у розмірі 90% від заробітку працюючого державного службовця, відповідно до Закону України «Про Державну службу» від 16.12.1993 року (розпорядження 109578 від 18.01.2017 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», яка набрала чинності з 01.05.2016 року, визначено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
27.12.2016 року позивач звернулася до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.05.2016 року з більшого заробітку.
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 28.12.2016 року № 2170/04, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Згідно статті 90 "Пенсійне забезпечення" Закону України " Про державну службу' від 10 грудня 2015 року № 889VIII (далі Закону) вступив в дію з 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону зазначено, що державні службовці, які на день набрання (01.05.2016) чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р.,№ 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", який діяв до 01.05.2016 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено пункт 4. З 01.05.2016 набрав чинності Закон України " Про державну службу ", яким не передбачено перерахунки пенсії державним службовцям.
Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень».
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок -не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно зі ст.37- 1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VII. У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року№ 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», на яку посилається позивач, врегульовано саме розміри посадових окладів та надбавок державних службовців, і не регулює питання встановлення та перерахунку пенсії державним службовцям.
В зв"язку з цим, на даний час чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
При вирішенні спірних правовідносин враховується також й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 р. N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З врахуванням викладеного,суд дійшов висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є вихідними від позовної вимоги щодо протиправності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.
Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VII, Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122 ,158 - 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні ді - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя І.А.Смаль