Провадження № 2-а/235/15/17
Справа № 235/7375/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2017 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.
при секретарі Муханової В.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Третьякової Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є отримувачем пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру». З 1 січня 2016 року відповідач повинен був зробити йому перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючих працівників прокуратури, у зв'язку з чим він звернувся до Управління з відповідною заявою.
14 грудня 2016 року він отримав копію рішення Управління про відмову в перерахунку йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 19.07.2016р. Відмова відповідача в перерахунку пенсії обґрунтована тим, що згідно п.5 Заключних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів про пенсійне забезпечення» у випадку неприйняття до 1 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій на загальних підставах скасовуються з 1 червня 2015 року норми про спеціальні пенсії, втому числі норми про пенсії за Законом України «Про прокуратуру», а тому пенсії за Законом України «Про прокуратуру» та іншим законам про спеціальні пенсії не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Позивач вважає таке рішення протиправним та просить його скасувати з тих підстав, що пенсія йому призначена до 1 червня 2015 року, в законі немає заборони на перерахунок пенсій, призначених до 1 червня 2015 року, якщо виходити з відповіді Управління пенсії взагалі не можуть бути призначені.
На підставі наведеного позивач просив визнати оскаржуване рішення протиправним, скасувати його та зобов'язати відповідача зробити йому перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі наданої ним довідки про заробітну плату на підстав постанови КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача Третьякова Ю.С. позовні вимоги не визнала і суду пояснила, що позивачу призначена пенсія відповідно до ст.50-1 Закону України «про прокуратуру».
29 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, до якої додав довідку Прокуратури Донецької області № 18-57-1569 від 19.07.2016р. про заробітну плату.
Рішенням Управління від 02.12.2016р. позивачу було відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше
У відповідності до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» № 213-УШ років у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше від 23.06.2016р. у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Однак з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697, статтею 86 якого врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема, у частині 20 цієї статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, із набранням чинності цим Законом, положення ч.18 ст.50-1 Закону № 1789 щодо перерахунку пенсій втратили чинність.
На час виникнення спірних правовідносин, а саме звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Наведені положення Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697 не були визнані неконституційними у встановленому порядку та є чинними.
У відповідності до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-УШ від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» уразі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Верховною Радою України у період з 1 червня 2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі й спеціальних, на загальних підставах. Такий законодавчий акт відсутній також станом і на сьогоднішній день. Отже, з 1 червня 2015 року скасованими є норми щодо пенсійного забезпечення, які включають в себе як норми про призначення пенсії, так і норми про перерахунок пенсії, передбачені, зокрема, Законом України «Про прокуратуру», є скасованими.
Таким чином, з 1 червня 2015 року пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
На підставі наведеного, представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.
Позивачу призначена пенсія згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 21 серпня 1996 року, з вересня 2016 року перебуває на обліку в Красноармійському ОУПФУ.
29 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Красноармійського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, додавши до заяви довідку, видану Прокуратурою Донецької області від 19.07.2016р. № 18-57-1569, копію довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 07.09.2016р. № 1427032908.
Рішенням Красноармійського ОУПФУ від 2 грудня 2016 року в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі позивачу відмовлено згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213 з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менш 12 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, державної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону № 1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення.
Положенням п.5 Розділу Ш Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. 3 213-УШ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
На момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-УП та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХП, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів, статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 в частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо фінансування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015р.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення ч.17 ст.50-1 Закону № 1789, які визначали умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697, а саме з 15 липня 2015 року. Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі ч.17 ст.50-1 Закону № 1789 зазначена норма втратила чинність.
Статтею 86 Закону № 1697 врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема, у частині 20 цієї статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, із набранням чинності цим Законом положення частини 18 ст.50-1 Закону України № 1789 щодо перерахунку пенсії втратили чинність.
На час виникнення спірних правовідносин, а саме звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Наведені положення Закону України «Про прокуратуру» віл 14 жовтня 2014 року № 1697 не були визнані неконституційними у встановленому порядку та є діючими.
Отже, суд приходить до висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсій у відповідності до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення якої втратили чинність, тобто він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позову позивачу необхідно відмовити.
Згідно ст.94 КАС України у зв'язку з відмовою в задоволенні позову здійснені позивачем судові витрати по сплаті судового збору відшкодуванню не підлягають.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» № 213-УШ від 23.06.2016р., керуючись ст.ст. 2, 71, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 20 січня 2017 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 25 січня 2017 року.
Суддя Г.В. Назаренко