Рішення № 64270705, 20.01.2017, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
20.01.2017
Номер справи
127/15790/16-ц
Номер документу
64270705
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 127/15790/16-ц

Провадження № 2/127/879/17

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

20 січня 2017 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі: головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Бедрак М.М.,

за участі представника позивача: ОСОБА_1,

відповідача: ОСОБА_2О

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. Позовні вимоги мотивовано тим, що згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» громадянці ОСОБА_2 була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям з квітня 2015 року по березень 2016 року здійснювалась виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.

Однак згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань від 18.04.2016 року №1000852235 за запитом Виконавчого комітету Вінницької міської ради громадянин ОСОБА_4, який є чоловіком відповідачки ОСОБА_2, зареєстрований як фізична особа-підприємець з 06.09.2005 року.

Відповідачем в розділі VI декларації «Відомості про наявність додаткових джерел існування» у пункті розділу «Інші види додаткових джерел існування» жодних відомостей не зазначено.

Таким чином внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних за періоди з 01.04.2015 року по 31.03.2016 рік їй без законних підстав була нарахована та виплачена державна соціальна допомога в сумі 55156, 62 грн.

ОСОБА_3 соціальної політики від 13.05.2015 року №08-00-019-11505, громадянка ОСОБА_2 була проінформована про надміру сплачені кошти і про необхідність повернути всю суму незаконно отриманої нею допомоги на рахунок департаменту соціальної політики Вінницької міської ради у термін до 01.06.2016 року.

Станом на 10.06.2016 р. ОСОБА_2 добровільно кошти не відшкодувала, що стало підставою для звернення до суду.

На підставі викладеного позивач просить стягнути з ОСОБА_2 переплату коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 55156, 62 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав за обставин викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнала, суду пояснила, що вона не знала, що її чоловік зареєстрований як ФОП, окрім того додаткових доходів чоловік не отримував, просила відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 неодноразово зверталась до Управління соціального захисту населення ОСОБА_3 соціальної політики Вінницької міської ради як уповноважений представник сімї із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї в період з 01.04.2015 року по 31.03.2016 р. До заяв додавались декларації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сімї від 09.04.2015 року та від 21.10.2015 року, а також інші необхідні документи, визначені законом (а.с. 7-10).

На підставі вищевказаних документів відповідачу було призначено соціальну допомогу на період з 01.04.2015 року по 30.09.2015 року у розмірі 3675,43 грн. а згодом на період з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року у розмірі 5427, 13 грн. (а.с. 11-12).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.04.2016 року зареєстрвоаний як фізична особа-підприємець (а.с. 13).

ОСОБА_3 соціальної політики від 13.05.2015 року №08-00-019-11505, громадянка ОСОБА_2 була проінформована про надміру сплачені кошти і про необхідність повернути всю суму незаконно отриманої нею допомоги на рахунок департаменту соціальної політики Вінницької міської ради у термін до 01.06.2016 року (а.с. 14).

Згідно розрахунку переплати ОСОБА_2, переплата становить 55156, 62 грн. (а.с.15).

Згідно опису документів, що надаються фізичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням, ОСОБА_4 надав реєстраційну карту на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням або за судовим рішенням, що не повязано з банкрутством 24.05.2016 року.

На сьогоднішній день зазначені кошти не повернені.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначаєтьсяЗаконом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III(Закон №1768-III).

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченоїЗаконом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250(Порядок № 250).

Згідност. 1 Закону №1768-IIIмалозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону №1768-IIIзаява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї;декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цьогоЗакону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).

Місцеві державні адміністрації для мети цьогоЗаконумають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5ст. 4 Закону №1768-III).

Статтею 7 Закону №1768-IIвстановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: зясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Як встановлено з матеріалів справи, з 06.09.2005 року чоловік відповідача ОСОБА_4 зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Відповідачем в судовому засіданні зазначалось, що вона не знала про те, що її чоловік зареєстрований як ФОП. Окрім того повідомила, що чоловік жодних додаткових доходів від підприємницької діяльності не отримував. Однак факти вказані відповідачем у судовому засіданні не були належним чином підтверджені.

Крім того, з декларації поданої відповідачем для призначення усіх видів соціальної допомоги вбачається, що відповідач не зазначає жодних відомостей у розділі VI декларації у пункті розділу «інші види додаткових джерел існування».

Отже, оскількиЗаконом №1768-IIта Порядком №250 передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, то у даному випадку, факт подання недостовірних даних про доходи сімї ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні.

Таким чином, аналізуючи вище викладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку про те, що позов ОСОБА_3 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів підлягає до задоволення.

Суд, керуючись ст.ст. 1, 4, 7 Закону України"Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям"п.п. 6, 10, 12, 27, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженогоПостановою КМУ № 250 від 24.02.2003 р., ст.ст.10,11,15,60,209,212,214,215 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 переплату коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у сумі 55156 грн. 62 коп., на користь департаменту соціальної політики Вінницької міської ради: ЄДРПОУ 38782790 КФК 090401, код банку 802015 УДКСУ у Вінницькій області, р/р 35414005086230.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 1378,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.О. Жмудь