Постанова № 64266695, 23.01.2017, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
23.01.2017
Номер справи
363/4822/16-а
Номер документу
64266695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"23" січня 2017 р. Справа № 363/4822/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2017 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді: Купрієнка С.І.

при секретарі: Рибки І.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України , 3-а особа Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

15 грудня 2016 року позивач звернувся до суду із названим позовом у якому просив визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо ненадання йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 17.11.2016 року; зобов'язати відповідача видати йому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 17.11.2016 року.

Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що він є пенсіонером та перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та отримує пенсію згідно до Закону України «Про державну службу». Раніше працював на посаді головного інспектора Державної митної служби та у 2007 було звільнено з цієї посади на пенсію при званні радника митної служби 2 рангу та стажу державного службовця 27 років. Дізнавшись про наявність підстав для перерахунку його пенсії у бік збільшення 07.11.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про надання йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1, зі всіма складовими заробітної плати. Листом від 17.11.2016 року № 12257/к/99-99 05-01-04-14 відповідач відмовив йому у видачі вказаної довідки та повідомив про те, що підстави для видачі такої довідки відсутні, оскільки відсутній порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Відмову відповідача у видачі довідки вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову у зв'язку з їх необґрунтованістю, кріт того зазначив, що після 01.12.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій, підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії відсутні.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову. В письмових запереченнях посилається на те, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Законів України, зокрема, Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим, з 01.06.2015 року було скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, а отже з 01.06.2015 року на виконання закону № 213 від 02.03.2015 року, органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року. Крім того, відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов1язкове державне пенсійне страхування», а отже по іншому врегульовані правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців, який не містить в собі такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та отримує пенсію за віком, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1.

7 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Державної фіскальної служби України із заявою, в якій просив видати довідку про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , зі всіма складовими заробітної плати , з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , для її перерахунку.

Листом від 17.11.2016 року № 12257/к/99-99 05-01-04-14 виконуючий обов'язків голови Державної фіскальної служби М.В. Продан повідомив, що після 01.12.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій, підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії відсутні.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідно ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 1статті 6 КАС України закріплено право кожної особи в порядку, встановленим Кодексом адміністративного судочинства, звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права свободи або інтереси.

Відповідно до статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, одержання пенсійних виплат та інших соціальних виплат, допомоги, захисту, пільг, що вказує про належність позивача та правомірність його звернення.

Згідно зі ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У відповідності до статті 37-1Закону України "Про державну службу"( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що пенсія позивачу призначена з 2006 року.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (7.11.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп також наголошує на те, що придбане право не може бути відмінено, звужено.

Згідно з абз.3 п.4, абз.2, 3 п. 7 мотивувальної частини згаданого рішення, конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина України включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина 2), 8, 19 (частина 2), 22, 23, 24 (частина 1) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і зв'язану з ним передбачуваність законодавчої політики в сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин могли завбачати наслідки своєї діяльності та бути впевненими в своїх законних очікуваннях, що придбане ними на основі діючого законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізоване, тобто придбане право не може бути відмінено, звужено.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у видачі відповідної довідки та перерахунку позивачу розміру його пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів.

Водночас, суд не приймає до уваги посилання третьої особи на те, що пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, зокрема, до Закону України «Про державну службу», тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Позивач звернувся із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, по заробітній платі має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення йому пенсії. Право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть прийнятих на себе державою зобов'язань.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII, Конституцією України, статтями71, 158,163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити. Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , зі всіма складовими заробітної плати , з якої сплачені страхові внески або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування , для її перерахунку з 17.11.2016 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , зі всіма складовими заробітної плати , з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , для її перерахунку з 17.11.2016 року.

Постанова на протязі 10 днів з дня виготовлення мотивованої постанови може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя