Головуючий у 1 інстанції - Владимирська І.М.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 року справа №242/4412/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 листопада 2016 року у справі № 242/4412/16-а за позовом ОСОБА_2 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 26.09.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016 року було проведено підвищення заробітної плати працівникам Державної Фіскальної служби у Донецькій області. 05.08.2016 року вона звернулась до відповідача з відповідною заявою про надання їй довідки про заробітну плату, що надається для проведення перерахунку пенсії державним службовцям станом на 01.05.2016 року, на що отримала письмову відповідь, в якій зазначено про відсутність підстав для видачі такої довідки.
Просила суд: визнати неправомірними та протиправними дії Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 року і зобов'язати Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 року.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 07 листопада 2016 року у справі № 242/4412/16-а позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови в наданні ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року.
Зобов'язати Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 05.08.2016 року про видачу довідки про заробітну, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Вирішено питання про відшкодування судових витрат.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом не було враховано, що між позивачем і Красноармійською ОДПІ існують правовідносини, які випливають з трудових відносин, а саме: між роботодавцем і колишнім працівником, тому відповідно до ст. 15 Цивільно-процесуального кодексу України розгляд цієї справи повинен відбуватись за нормами цивільного судочинства.
Крім того, відповідач посилається на норми постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зазначає, що на час звернення позивача до контролюючого органу відсутні положення норм чинного законодавств, якими передбачено надання довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Позивачем на адресу суду скеровано письмові заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких остання просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги та розглянути справу без її участі.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області, як отримувач пенсії за віком (а.с. 5).
05.08.2016 року позивач звернулась до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з заявою, в якій просила надати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії не працюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 року (а.с. 12).
19.08.2016 року на зазначену заяву відповідачем надано відповідь, в якій він повідомив позивача про те, що порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до постанови № 1013 виключено, зокрема, пункт 4 постанови № 865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також відповідно до постанови № 1013 внесено зміни до пункту 5 постанови № 865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом. З огляду на викладене, з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та відповідно, видачі довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні (а.с. 13-14).
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову правомірним, з огляду на наступне.
Проблемою даного спору є наявність у податкового органу підстав для невидачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).
Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» була затверджена та введена в дію форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містила у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
На момент подання позивачем заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено норму, що визначала порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Проте, п. 5 вказаної Постанови передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Тобто, вказана постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не виключала права позивача на отримання довідки про заробітну плату, яку одержує державний службовець на відповідній посаді.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у видачі довідки про складові заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
Що стосується твердження податкового органу в частині відсутності права позивачки на перерахунок пенсії, то таке твердження є оціночним судженням, яке не має для позивачки юридичного значення, оскільки питання перерахунку пенсії є компетенцією пенсійного органу.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 листопада 2016 року у справі № 242/4412/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко