КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/24684/15 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
25 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Пилипенко О.Є.,
за участю секретаря судового засідання Понсе Кашоіди О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом Асоціація «Бюро кредитних історій України» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві про скасування рішення №139 від 18.06.2015 року про виключення з реєстру неприбуткових організацій, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Асоціація «Бюро кредитних історій України» звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві в якому просить суд скасувати рішення № 139 від 18.06.2015 року про виключення з реєстру неприбуткових організацій та зобов'язати відповідача внести зміни до облікових даних позивача як платника податків, що стосуються скасування рішення про виключення з Реєстру неприбуткових організацій.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення № 139 від 18.06.2015 року про виключення з реєстру неприбуткових організацій, винесене Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Судові витрати в розмірі 1218 грн. присуджено на користь Асоціації «Бюро кредитних історій України» за рахунок асигнувань Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням № 98 від 09.10.2014 року відповідача Асоціацію «Бюро кредитних історій України» було внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій і присвоєно ознаку неприбутковості - 0011.
24 липня 2015 року позивачем було отримано рішення від 18.06.2015 року № 139 відповідача про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ і організацій.
30 липня 2015 року позивачем було подано скаргу до ГУ ДФС у м. Києві. Рішенням від 20.08.2015 року № 12928/10/26-15-15-03-11 ГУ ДФС у м. Києві, а також рішенням ДФС України від 22.10.2015 року №14162/10/26-53-15-02-08 скарги позивача було залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Враховуючи вищенаведене, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з п. 56.8 ст. 56 Податкового кодексу України та п. 7.2. Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Згідно абз. 2 п. 56.9. ст. 56 Податкового кодексу України та п. 7.4. Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів, якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20 денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Відповідно до п. 7.5. Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів у разі коли останній день строків припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Так, колегією суддів встановлено, що скаргу від 30.07.2015 року № 01/37, подану позивачем до ГУ ДФС у м. Києві, зареєстровано 03.08.2015 року в податковому органі.
Останнім днем надсилання ГУ ДФС у м. Києві рішення про результати розгляду скарги відповідно до п. 56.8 ст. 56 Податкового кодексу України є 23.08.2015 року, а враховуючи, що 23.08.2015 року є вихідним днем, а 24.08.2015 року - святковим днем, останнім днем строку для надсилання рішення про результати розгляду скарги є 25.08.2015 року.
Однак, вбачається, що рішення від 20.08.2015 року № 12928/10/26-15-15-03-11 ГУ ДФС у м. Києві про результати розгляду скарги позивача було відправлено 26.08.2015 року, про що свідчить відмітка поштового штемпеля на конверті, в який було вкладено оскаржуване рішення.
Таким чином, суд першої інстанції вірно вказав, що скарга позивача вважається повністю задоволеною, а рішення № 139 від 18.06.2015 року про виключення з реєстру неприбуткових організацій - скасованим.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII прийнятим 28.12.2014 року, було внесено зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування податком на прибуток діяльності асоціацій.
Так, п. 1 Прикінцевих положень Закон Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII набирав чинності 01.01.2015 року.
Зокрема, Законом було викладено п.п. 133.1.1 ст. 133 Податкового кодексу України у новій редакції, яка не включає асоціації до переліку суб'єктів господарювання, діяльність яких не оподатковується податком на прибуток. Отже, наведеним Законом на позивача покладався обов'язок зі сплати податку на прибуток.
Згідно п. п. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України одним із принципів, податкового законодавства України є принцип стабільності, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
З огляду на те, що Закон України «Про державний бюджет України на 2015 рік» прийнято 28.12.2014 року, а набрав він чинності 01 січня 2015 року, бюджетний період розпочався 01 січня 2015 року і закінчився 31 грудня 2015 року.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII було прийнято 28.12.2014 року.
З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до п. п. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України зміни, внесені Законом № 71-VIII щодо виключення асоціацій з переліку суб'єктів, діяльність яких не оподатковується податком на прибуток, могли застосовуватися лише з наступного бюджетного періоду, тобто з 2016 року.
З огляду на викладене, рішення № 139 від 18.06.2015 року про виключення з реєстру неприбуткових організацій підлягає скасуванню.
Також, колегія суддів повністю погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що позовна вимога про зобов'язання відповідача внести зміни до облікових даних позивача як платника податків, що стосуються скасування рішення про виключення з Реєстру неприбуткових організацій не підлягає задоволенню, оскільки адміністративний суд не має повноважень на захист права, яке не порушене (тобто на майбутнє).
Відповідно до ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м.Києві залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
О.Є.Пилипенко
(Повний текст ухвали складений 25 січня 2017 року).
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Пилипенко О.Є.
Глущенко Я.Б.