ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
24 січня 2017 рокусправа № 804/4703/16 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Кругового О.О.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі № 804/4703/16 за позовом ОСОБА_2 до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, про скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и л а:
У липні 2016 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Криворізької південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення № 383-17 від 30.06.2015 року форми «Ф» прийняте відповідачем.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2016 року позовні вимоги задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення № 383-17 від 30.06.2015 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач Криворізька південна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, викладені висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року, однак, принцип стабільності застосовується лише у разі внесення змін до елементів податків та зборів, а не при прийнятті нових податків. Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» не вносились зміни до елементів податків та зборів, ним запроваджено новий вид податку - транспортний податок, оскільки вказаний Закон набув чинності з 01.01.2015 року та ним не передбачено особливих умов сплати транспортного податку у 2015 році, то у спірному випадку базовим податковим періодом для сплати транспортного податку є 2015 рік. Апелянт вказував, що позивач, яка є власником транспортного засобу - легкового автомобіля, який використовується до 5 років і має об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб см, з огляду на володіння таким транспортним засобом повинна сплачувати транспортний податок. Податковою інспекцією відповідно до вимог ПК України було сформовано та направлено на адресу ОСОБА_2 податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 року.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у власності позивача перебуває автомобіль марки Lexus модель RX 350, 2008 року випуску, об'ємом двигуна 3456 куб. см. Так, згідно приписів п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувались до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб см, однак щодо такого оподаткування існують певні особливості, а саме відповідні міські, селищні ради повинні у місячний термін з дня опублікування змін до ПК України щодо транспортного податку, прийняти та оприлюднити рішення про встановлення у 2015 році податку на майно в тому числі і в частині транспортного податку. Рішення Криворізької міської ради про встановлення транспортного податку було прийнято 31.01.2015 року, однак відповідно до податкового та бюджетного законодавства регулює сплату транспортного податку на 2016 рік а не на 2015 рік. Суд першої інстанції вказував, що зміни до ПК України відносно транспортного податку були прийняті 28.12.2014 року, тому відповідно до Бюджетного кодексу України такі зміни повинні розповсюджуватись не раніше 2016 року.
Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 підтверджується дата реєстрації транспортного засобу 05.04.2013 року Lexus модель RX 350, рік випуску 2008, реєстраційний номер НОМЕР_1, власником є ОСОБА_2
Криворізькою південною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 30.06.2015 року було винесено податкове повідомлення-рішення № 383-17, яким ОСОБА_2 нараховано транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000 грн.
Як встановлено судом, транспортний податок ОСОБА_2 нараховано на підставі інформації Управління ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області, відповідно до листа від 24.01.2015 року № 14/4ЦНП/118, згідно якого у власності ОСОБА_2 перебуває автомобіль Lexus RX 350, 2008 року випуску, об'єм двигуна 3456 кубічних сантиметрів, дата першої реєстрації 01.02.2011 року.
Судом встановлено, що рішенням Криворізької міської ради від 31.01.2015 року № 3316 встановлено транспортний податок в м. Кривому Розі на 2015 рік відповідно до Податкового кодексу України.
Встановлено, що 02.06.2016 року ОСОБА_2 звернулась до начальника Криворізької південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з заявою про зняття обмеження з рухомого майна накладеного за запитом податкової інспекції, оскільки відповідно до акту опису майна № 65 від 04.12.2015 року проведено опис автомобіля номерний знак НОМЕР_1, марка Lexus RX 350, 2008 року випуску.
Листом від 30.06.2016 року № 11452/10/04-82-13-03 Криворізька південна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомила ОСОБА_2 про неможливість зняття обмеження на автомобіль, вказано, що датою першої реєстрації та початку експлуатації автомобіля є 01.02.2011 року.
Відповідно до п.п. 267.1 - 267.6 ст. 267 ПК України (у редакції дійсній на час виникнення спірних правовідносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів. Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку. З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Поряд з тим, згідно п. 10.1, п. 10.2 ст. 10 ПК України, до місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до п. 12.3, пп. 12.3.4 п. 12.3, п. 12.5 ст. 12 ПК України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Колегія суддів зазначає, що транспортний податок є місцевим податком, розмір та порядок сплати якого встановлюється місцевою радою, у даному випадку Криворізькою міською радою. Рішенням Криворізької міської ради від 31.01.2015 року не визначено розмір транспортного податку, установлено, що транспортний податок відповідно до Податкового кодексу України на 2015 рік. Відповідно до норм ст. 12 ПК України рішення міської ради підлягає застосуванню у наступному періоді що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). Отже, 2015 рік є плановим періодом, 2016 рік є бюджетним періодом.
Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Нові податки практично не можуть бути визнані обов'язковими до сплати принаймні в 2015 році, адже місцеві ради не приймали і не могли прийняти станом на 01.01.2015 року рішення про встановлення місцевих податків і офіційно оприлюднити їх до 15.07.2014 року.
Принцип стабільності закріплений у пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України має на меті встановлення незмінних умов оподаткування, елементів податків протягом певного часу.
Порядок сплати податків повинен бути зрозумілий, неможливо без належного рішення місцевої ради на 2015 рік щодо транспортного податку встановлювати та стягувати такий податок у тому ж 2015 році. Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Відповідно до п. 2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1236 від 28.11.2012 року (дійсного на час винесення податкового повідомлення-рішення), затверджено форму податкового повідомлення-рішення згідно з додатком 1 для платників податків - фізичних осіб (форма «Ф»), якщо відповідно до законодавства орган державної податкової служби самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства. У такому податковому повідомленні-рішенні зазначається найменування органу державної податкової служби та його місцезнаходження.
Варто вказати, що Криворізькою південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області у податковому повідомленні-рішенні від 30.06.2015 року № 383-17 невірно вказано своє найменування та не вказано місцезнаходження у супереч вимогам Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків.
Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з вимог ч. 2 ст. 71 КАС України та вважає, що податковим органом не доведено правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2016 року було відстрочено Криворізькій південній ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення по справі.
Відповідно ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі № 804/4703/16 - залишити без змін.
Стягнути з Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір на користь Державного бюджету України (отримувач: УК в Шевченківському районі м. Дніпра, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код банку отримувача (МФО): 805012, рахунок отримувача: 31217206781004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) в розмірі 606,32 грн. (шістсот шість гривень 32 копійки).
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України відповідно до статей 211 - 212 КАС України.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.О. Круговий