Постанова № 64260461, 24.01.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
804/1851/16
Номер документу
64260461
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

24 січня 2017 року

справа № 804/1851/16

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Кругового О.О.

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Дніпропетровської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року у справі №804/1851/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-торгстрой» до Дніпропетровської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и л а:

У березні 2016 року ТОВ «АТБ-торгстрой» (далі по тексту – позивач) звернулося до суду з позовом до Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту – відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 19.11.2015 року №0009892203.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року позовні вимоги задоволено.

З постановою суду першої інстанції не погодилась Дніпропетровська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувала тим, що судом неповно з’ясовано обставини, які мають значення для справи, судом порушено норми матеріального та процесуального права. Апелянт вказував, що судом першої інстанції не було враховано той факт, що відповідно до листа відділу Держкомзему Дніпропетровського району №810 від 04.02.2011 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок в межах смт. Ювілейне не проведена. 26.12.2012 року Ювілейною селищною радою було прийнято рішення №856-20/ІV «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель сел. Ювілейне», норми якого застосовуються з 01.01.2014 року. Відповідно до листа відділу Держкомзему у Дніпропетровському районі №0-403-0.4-3604/2-15 від 13.10.2015 року, станом на 01.01.2012 року, 01.01.2013 року та 01.01.2014 року нормативно-грошова оцінка 1 га ріллі становила 21701,35 грн. Відповідно до листа податковим органом здійснено розрахунок земельного податку: за жовтень-грудень 2012 року – 8198,22 грн. та за 2013 рік – 32792,91 грн. Позивачем сплачено земельний податок за жовтень – грудень 2012 року – 4463,79 грн. за 2013 рік – 17853,09 грн., загальна сума занижених податкових зобов’язань за період 2012 року та 2013 року складає 22316,88 грн.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 року залучено до участі у справі спеціаліста – уповноважену особу Управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач сплачував орендну плату за земельну ділянки в розмірі, що перевищує трикратний розмір земельного податку, а саме 10% та 12%, а, отже, твердження податкового органу про порушення вимог пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України не підтверджені та не спростовані.

Матеріалами справи встановлено, що Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з 26.10.2015 року по 28.10.2015 року була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «АТБ-торгстрой» з питання дотримання вимог податкового законодавства України щодо правильності нарахування і своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, розташовані на території Дніпропетровського району за період з 01.09.2012 року по 31.12.2013 року, за результатами якої 04.11.2015 року складено акт перевірки №153/22-05/32010549. Згідно висновків акту ТОВ «АТБ—торгстрой» порушено пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 та пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за вересень 2012 року – грудень 2013 року на суму 25292,68 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки 19.11.2015 року Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0009892203, яким ТОВ «АТБ—торгстрой» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за основним платежем на суму 22 316, 88 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 5579, 29 грн.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, 07.12.2015 року ТОВ «АТБ-торгстрой» подало скаргу до ГУ ДФС у Дніпропетровській області, рішенням якого 04.02.2016 року за №618/10/04-36-10-07-09 скарга залишена без задоволення.

22.02.2016 року ТОВ «АТБ-торгстрой» подало скаргу до ДФС України. Рішенням ДФС України від 02.03.2016 року №4584/6/99-99-10-01-02-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення 19.11.2015 року №0009892203 та рішення, прийняте ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Матеріалами справи встановлено, що Кіровською селищною радою (орендодавець) та ТОВ «АТБ-торгстрой» (орендар) було укладено договір оренди землі від 11.06.2004 року №3293, згідно умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, площею 0,2820 га, для комерційного використання (обслуговування магазину), яка знаходиться: Дніпропетровська область, смт. Кіровське, вул. Центральна, 39. Строк укладення договору 20 років. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 87 505,33 х 1,2 х 0,1 = 10 500 грн. в тому числі ПДВ 20% - 2100,13 грн.

Як пояснив представник податкового органу у судовому засіданні, під час перевірки ними не було встановлено порушень податкового законодавства зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: Дніпропетровська область, смт. Кіровське, вул. Центральна, 39, а тому в оскаржуване податкове повідомлення-рішення не було включено зобов’язання зі сплати орендної плати за користування цієї земельної ділянки.

Встановлено, що 13.07.2004 року між Дніпропетровською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ «АТБ-торгстрой» (орендар) було укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надав, орендатор прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 10,0740 га, у тому числі 10,0740 га - забудовані землі повітряного транспорту, за рахунок земель державного авіаційного підприємства «Агроавіадніпро», для будівництва розподільного центру (розпорядження голови Дніпропетровської райдержадміністрації №344-р від 21.05.2004 р.). Строк дії договору 15 років. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 95902,76 грн., яка розраховувалася відповідно до Довідки Дніпропетровського районного відділу земельних ресурсів від 13.05.2004 року №1476 грн. Орендна плата була встановлена у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та 20% ПДВ: 95 902,76 х 1,2 х 0,1 = 11508,33 грн.

Згідно з поданими позивачем деклараціями 17.02.2012 року та 05.03.2013 року, сума нарахованої орендної плати за користування у 2012 та 2013 роках земельною ділянкою, загальною площею 10,0740 га, на території Ювілейної селищної ради для будівництва розподільного центру склала - 14938,02 грн. за кожний рік.

Також позивачем до податкового органу було подано уточнюючий розрахунок від 05.03.2013 р., яким визначено суму нарахованої орендної плати за землю за 2013 рік складає -14939,82 грн.

Встановлено, що позивачем розраховувалась орендна плата за користування земельною ділянкою по договору оренди від 13.07.2004 року відповідно до Довідки Дніпропетровського районного відділу земельних ресурсів від 13.05.2004 року за №1476, згідно якої грошова оцінка визначена згідно з грошовою оцінкою земель сільськогосподарського призначення Дніпропетровської області, погодженою з виконавчим комітетом Дніпропетровської обласної ради народних депутатів від 21.06.1995 року. Згідно листа інституту землеустрою «Про розмір грошової оцінки ріллі по Дніпропетровській області» від 26.06.2003 року за №7004-1/796 вартість одного гектара ріллі по Дніпропетровській області становить 3862 грн. Коефіцієнт індексації становить 2,465. Грошова оцінка земель для комерційного використання становить: 3862х10,0740х2,465=95902,76 грн.

Згідно листа відділу Держкомзему у Дніпропетровському районі від 13.10.2015 року №0-403-0.4-36004-15 нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Дніпропетровського району не проведена, нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01 січня 2012-2013 років становить 21701,35 грн.

Відповідно до цього листа податковий орган розрахував мінімальний розмір орендної плати за земельну ділянку, що надана в оренду позивачу за договором від 13.07.2004 року у 2012-2013 роках, яка становить: 10,0740 га х 21701, 35 грн./га х 5% х 3 = 32792, 91 грн. на рік, по 2732, 74 грн. в місяць (грудень - 2732, 77 грн.).

Матеріалами справи встановлено, що Дніпропетровською МДПІ ДПС Дніпропетровської області у листопаді 2012 року була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «АТБ-торгстрой» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.09.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.09.2012 року, за результатами якої 23.11.2012 року було складено акт №660/222/32010349. Згідно вказаної перевірки за цей період порушень зі сплати земельного податку не встановлено.

Встановлено, що ТОВ «АТБ-торгстрой» подало податкову декларацію з сплати за землю за 2012 рік 17.02.2012 року. Уточнюючий розрахунок до податкової декларації не подавався.

Відповідно до п.102.1 ст.102 ПК України (в редакції, на момент подання позивачем податкової декларації) контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пунктів 286.2, 286.3 ст.283 ПК України (в редакції, станом на момент подання позивачем податкової декларації) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Отже, враховуючи те, що позивачем 17.02.2012 року було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки за 2012 рік, податковий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов’язань, яке містить донарахування за 2012 рік не пізніше 21.02.2015 року. Отже, нарахування податкового зобов’язання зі сплати орендної плати за землю за 2012 рік 19.11.2015 року відповідачем є необґрунтованим та в цій частині податкове повідомлення-рішення є незаконним.

Згідно пояснення Управління Держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області від 29.11.2016 року №9-403-99.5-4927/2-16 та від 16.12.2016 року №99-403-99.4-5357/2-16 земельна ділянка, площею 10,0740 га знаходиться за межами населеного пункту на території Слобожанської (Ювілейної) селищної ради, де грошова оцінка земель не проведена.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Колегія суддів звертає увагу на те, що згідно листа Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі від 13.10.2015 року №0-403-0.4-3604/2-15 орендна плата за користування земельною ділянкою згідно договору оренди землі від 13.07.2004 року була розрахована відповідно до нормативно-грошової оцінки 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.07.1995 року. Отже, виходячи з вище приведених норм законодавства, дана оцінка не є чинною і підлягала перегляду.

Статтею 277 ПК України встановлено ставки податку за земельні ділянки несільськогосподарських угідь та садівницьких товариств, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Відповідно до п.277.1 ст.271 ПК України (в редакції, на момент спірних правовідносин) ставка податку за один гектар несільськогосподарських угідь, зайнятих господарськими будівлями (спорудами), встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Відповідно до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Виходячи з вище приведеного, колегія суддів вважає, що податковим органом обґрунтовано розраховано мінімальний розмір орендної плати за користування земельною ділянкою згідно договору оренди землі від 13.07.2004 року, а саме: 10,0740 га.х21701,35 грн./га.х5%х3%=32792,91 грн. за рік, (2732,74 грн. за місяць).

Згідно податкової декларації з плати за землю за 2013 рік позивачем задекларовано розмір плати за користування землею згідно договору оренди від 13.07.2004 року 14939,82 грн.

Отже, розмір орендної плати, задекларованої ТОВ «АТБ-торгстрой» є нижчим ніж нарахований податковим органом під час перевірки: 32792,91 грн. – 14939,82 грн.= 17853,09 грн.

Колегія суддів вважає, що саме на цю суму слід збільшити податкове зобов’язання позивачу зі сплати орендної плати за землю за 2013 рік.

Згідно пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтями 269, 270 ПК України передбачено, що платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, податкове повідомлення-рішення відповідача від 19.11.2015 року №0009892203 підлягає скасуванню у частині на суму основного платежу: 22316,88 грн. – 17853,09 = 4463,79 грн. та штрафних (фінансових) санкцій на суму 1115,95 грн.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст., ст.206, 207 КАС України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Дніпропетровської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2016 року у справі №804/1851/16 – скасувати.

Прийняти нову постанову.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпропетровської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 19.11.2015 року №0009892203 на загальну суму 5579,74 грн., з яких за основним платежем – 4463,79 грн., штрафні (фінансові) санкції – 1115,95 грн.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог статей 211-212 КАС України.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.О. Круговий