
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2017 р.
справа 804/2448/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)
судді Головко О.В. Ясенова Т.І.
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2016 в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську про зобов’язання підготувати висновок про повернення надміру сплаченого податку на прибуток; третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» 28.04.2016 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо неповернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп;
- зобов’язати підготувати висновок про повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп за 2013-2015 роки та направити його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області;
- стягнути з державного бюджету надміру сплачені авансові внески з податку на прибуток в сумі 8’ 160’774гр07коп (ас3,61,93,143,163).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2016 позов задоволений частково:
- визнана протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську щодо неповернення ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп;
- зобов’язано Спеціалізовану державну податкову інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську підготувати висновок про повернення ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» з державного бюджету надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області (ас173).
В апеляційній скарзі податкова інспекція просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на відсутність підстав для повернення надміру сплаченого податку на прибуток (т2ас1).
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового Кодексу України, помилково або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного Кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 Податкового Кодексу України, обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково або надміру сплаченої суми.
Відповідно до пункту 43.4 статті 43 Податкового Кодексу України, платник податків подає заяву про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені в довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення в готівковій формі коштів за чеком в разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 Податкового Кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення коштів з бюджету та подає його для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення сум з бюджету.
Згідно акту звірки №407-20 від 15.03.2016 між ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» та Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську, у підприємства мається переплата податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп (ас19). Переплата виникла внаслідок здійснення авансових платежів, що відображено в деклараціях з податку на прибуток за 2013-2015 роки (ас21-55).
ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» 28.03.2016 подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську заяву про повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп на поточний рахунок (ас14).
Листом №7980/10/28-01-20-03-23 від 18.04.2016 податкова інспекція відмовила в поверненні коштів, вказавши, що згідно інтегрованих карток існує умовно нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом (ас17).
Згідно довідки Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську №8080/10/28-01-20-03-23 від 19.04.2016, ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» не має заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів (ас20).
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового Кодексу України, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1 платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (в тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; 54.3.2 дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених в податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; 54.3.3 згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних санкцій та пені, в тому числі за порушення в сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.3.5 дані перевірок щодо утримання податків до джерел виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, в тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; 54.3.6 результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків в митних деклараціях.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового Кодексу, в разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними в пунктах 54.3.1 - 54.3.6 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. В разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Задовольняючи позов, окружний суд обгрунтовано дійшов висновку, що за обставинами справи, єдиним приводом для відмови у поверненні надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп може бути наявність податкового боргу.
Однак суб’єкт владних повноважень не доказав наявність такого боргу на час звернення про повернення надміру сплаченого податку, зокрема наявності штрафної санкції за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом.
Тільки під час розгляду справи, податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення №0000604000 від 26.07.2016 про нарахування штрафної санкції в сумі 64коп за призначенням: рентна плата за користування радіочастотним ресурсом. Платіжним дорученням №242 від 28.07.2016 підприємство штраф сплатило (ас102,103).
Згідно актів звірок від 15.08.2016 між ПАТ «Дніпропетровський завод з ремонту і будівництва пасажирських вагонів» та Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську, на особовому рахунку підприємства мається переплата по податках, зборах, платежах, в тому числі по податку на прибуток в сумі 8’ 160’ 774гр07коп та по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом в сумі 2гр05коп (ас115-126).
В самій апеляційній скарзі відповідач підтверджує наявність переплати згідно інтегрованої картки платника податків.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно вказав, що податкова інспекція була зобов’язана не пізніше 12.04.2016 підготувати висновок про повернення коштів з бюджету та подати його для виконання до державної казначейської служби.
Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2016 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 24.01.2017.
В повному обсязі ухвала складена 25.01.2017.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова