Постанова № 64256180, 11.01.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
808/3530/16
Номер документу
64256180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 року Справа № 808/3530/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., за участю секретаря судового засідання Фесик А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 30.06.2016 № 1737-13, -

ВСТАНОВИВ:

21.11.2016 ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 30.06.2016 № 1737-13.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає нормам чинного законодавства та податкове повідомлення - рішення № 1737-13 від 30.06.2016 винесене відповідачем в порушення положень діючого законодавства України, у звязку з чим повинно бути визнано протиправним та скасованим, оскільки середньоринкова вартість зареєстрованого за нею транспортного засобу є меншою, ніж зазначено у п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, тому він не є обєктом оподаткування. Позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Через канцелярію суду позивач надала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача до судових засідань не зявився. Був повідомлений судом належним чином. Будь-яких заперечень або клопотань до суду не надавав.

Відповідно до ст.41 КАС України, у звязку із неявкою у судове засідання сторін фіксація судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд вважає позов позивача таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач є власником транспортного засобу - автомобіля марки VOLKSWAGEN TOUAREG, державний номер НОМЕР_1. об'єм двигуна - 2967 куб.м., колір - чорний, рік випуску - 2014, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії СХХ №160836. Дата першої реєстрації транспортного засобу - 24 липня 2014 року.

Наприкінці серпня 2016 року позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення №1737-13 від 30.06.2016 р., яким визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000.00 грн., прийняте ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII (далі - Закон №71-VIII), яким викладено у новій редакції статтю 267 Податкового кодексу України, та введено в Україні новий місцевий податок на майно - транспортний податок.

У п.8.3 ст.8 Податкового кодексу України зазначено, що до місцевих податків належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст. 10 Податкового кодексу України, до місцевих податків належить податок на майно. Транспортний податок є складовою частиною податку на майно (п.п. 265.1.2 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України).

Згідно з п.10.2 ст. 10 Податкового кодексу України, місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів (п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України).

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (п.п.12.3.2 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України).

Згідно з п.12.4. Податкового кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать:

12.4.1 встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом;

12.4.2 визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу.

15 січня 2015 року Запорізькою міською радою, на підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII було затверджено Положення про податок на майно (в частині транспортного податку) у м. Запоріжжі, що викладено у рішенні Запорізької міської ради від 15.01.2015р. №8.

Рішенням Запорізької міської ради №31 від 26.02.2016р. «Про внесення змін до Положення про податок на майно (в частині транспортного податку), затвердженого рішення Запорізької міської ради від 15.01.2015р. №8», були внесені зміни до Положення про податок на майно (в частині транспортного податку), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 15.01.2015р. №8.

Так, підпункт 2.2.1 пункту 2.2 розділу 2 зазначеного Положення викладений у наступній редакції: «Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіціальному веб-сайті».

Отже, податкові зобов'язання з місцевого податку можуть визначатися контролюючим органом лише у разі, якщо міська рада прийняла рішення про встановлення місцевого податку.

Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування (п.п.267.1.1 п.267.1. ст. 267 Податкового кодексу України).

З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015р. №909-VIІІ, яким внесені зміни стосовно об'єкту оподаткування транспортним податком в Україні.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.п.267.1.1. п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи, з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України).

Вартісний критерій об'єкту оподаткування транспортним податком визначається з урахуванням статті 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 р. №928-VIІІ, якою установлена мінімальна заробітна плата у місячному розмірі, зокрема, на 01 січня 2016 року у сумі 1378 гривень. Таким чином, середньоринкова вартість -об'єкту оподаткування - легкового автомобіля, повинна дорівнювати або бути більшою 1033500,00 гривень.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 Податкового кодексу України).

Згідно з п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період у відповідності до п.п.267.5.1 п.276.5 ст.267 Податкового кодексу України дорівнює календарному року, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком проводиться відповідно до п. 267.2 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесеними змінами у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. № 66 (далі за текстом - Постанова КМУ №66).

ОСОБА_2 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого Постановою КМУ від 10 квітня 2013 року №403, де за ціну нового транспортного засобу береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач ( п.2 Постанови КМУ №66).

До розрахунку середньоринкової вартості автомобіля застосовуються коефіцієнти коригування ринкової вартості залежно від строку експлуатації та залежно від пробігу.

Відповідно до пунктів 11 та 12 Постанови КМУ №66, коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобіля залежно від строку експлуатації визначається як середнє значення співвідношення ціни автомобілів, що були у використанні, до ціни аналогічних нових автомобілів.

Коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.

З врахуванням вказаних норм та додатків 1 та 2 до Постанови КМУ №66 «Коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів»:

1.Коефіцієнт коригування ринкової ціни залежно від строку експлуатації для легкового автомобіля, власником якого є позивач, складає 50 (понад 2 років до 3 років).

2.Коефіцієнт коригування ринкової ціни з урахуванням різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом для легкового автомобіля, власником якого є позивач, складає 6 (до 27 тис. км).

Відповідно до п.14 Постанови КМУ №66, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Згідно замовлення - наряду від 28.01.2016 р. №СПН0056798, виданого позивачу ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Автомобільний Дім Соллі-Плюс», пробіг транспортного засобу - автомобіля марки VOLKSWAGEN TOUAREG, який є власністю позивачки, станом на 28 січня 2016 року складає 21 926 км.

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщено банер «Розрахунок середньоринкової вартості транспортних засобів», за допомогою якого можливо здійснити розрахунок вартості автомобіля для цілей сплати транспортного податку (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).

Дані для розрахунку середньоринкової вартості автомобіля VOLKSWAGEN TOUAREG, державний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна - 2967 куб.м., колір - чорний, рік випуску - 2014, власником якого є позивач :

Вартість нового транспортного засобу 1663758,00 грн.

Строк експлуатації транспортного засобу - 2 роки.

Коефіцієнт за строком експлуатації - 50.

Коефіцієнт за середньорічним пробігом - 6.

За даними «Розрахунку середньоринкової вартості транспортних засобів», розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість транспортного засобу - автомобіля марки VOLKSWAGEN TOUAREG складає 827319,93 грн.

Оскільки вирахувана середньоринкова вартість транспортного засобу, власником якого є позивачка, є меншою, ніж зазначена у п.п.267.1.1. п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України, зазначений транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, досліджених документів, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено порушення позивачем податкового законодавства України, як то зазначено в податковому повідомленні - рішенні № 1737-13 від 30.06.2016.

Оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №1737-13 від 30.06.2016р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000,00 грн., прийняте відповідачем з порушенням норм п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України та без врахування коефіцієнтів, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. №66, а отже, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 86, 94, 122,158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 1737-13 від 30 червня 2016 року, прийняте ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області відносно ОСОБА_1.

Присудити на користь ОСОБА_1 (Р.Н.О.К.П.П. НОМЕР_2) з бюджетних асигнувань Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у вигляді судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривень 21 копійка.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЛ.О. Нестеренко