ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2016 р. справа № 804/2057/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Дніпропетровський завод прокатних валків» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська №0004442201 від 25 грудня 2015 року визнати протиправним та скасувати.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі акту перевірки відповідачем було винесене податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська №0004442201 від 25 грудня 2015 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Дніпропетровський завод прокатних валків» за платежем: орендна плата з юридичних осіб, 18010600, триста двадцять п'ять тисяч шістсот сорок гривень 22 копійки, у тому числі сума грошового зобов'язання за основним платежем +217093,48 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 108546,74 гривень, застосованих за порушення пп 288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України. Із вказаним рішенням позивач не погоджується, оскільки вважає, що ним було вірно обчислено та сплачену суму орендної плати за землю за 2012 рік.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив задовольнити. Не заперечував проти розгляду справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача надіслав письмові заперечення, в обгрунтвання яких зазначено, що оскаржуване повідомлення рішення було винесено на законних підставах.
Частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 29 липня 2015 року по 31 липня 2015 року Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області була проведена документальна невиїзна перевірка Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський завод прокатних валків» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та своєчасності сплати плати за землю за період січень 2012 року - грудень 2012 року
За результатами перевірки було складено акт від 31 липня 2015 року №107/04-61-22-5/00187375. Вказаний акт був отриманий позивачем 18 грудня 2015 року із супровідним листом №11561/10/04-61-22-1 від 17.12.2015.
За висновками перевірки встановлено порушення пунктів пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 розділу XIII Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження розміру податкового зобов'язання по орендній платі за землю всього у сумі 836849,70 грн., у тому числі за 2012 рік у сумі 836849,70 грн.
На підставі вказаного акту, відповідачем було винесене податкове повідомлення-рішення №0004442201 від 25.12.2015 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на суму 325640,22 грн., у тому числі сума грошового зобов'язання за основним платежем 217093,48 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями 108546,74 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням, 05.01.2016 року позивачем була направлена скарга до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка була залишена без задоволення рішенням про результати розгляду первинної скарги №1290/10/04-36-10 -07-09 від 26.02.2016.
Повторна скарга від 10.03.2016 на оскаржуване податкове повідомлення-рішення та рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області була направлена до Державної фіскальної служби України 10 березня 2016 року, й також була залишена без задоволення рішенням про результати розгляду скарги №6679/6/99-99-10-01-02-52 від 28.03.2016 (отримане позивачем 01 квітня 2016 року).
Судом встановлено, що 08 листопада 2000 року між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Дніпропетровський завод прокатних валків" (орендар, було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 6,6765 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, вул. Комінтерну, 2 і зареєстрована в державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63636001 згідно з планом земельної ділянки.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 21.09.2000 року № 2372.
Цільове призначення ділянки фактичне розміщення заводу.
За умовами вказаного договору розмір орендної плати складає 86621,07 грн./рік або 7218,42 грн./міс.
Зі змісту Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ та Закону України від 06.10.1998 №161-XIV "Про оренду землі" убачається, що користування землею в Україні є платним.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який підлягає до застосування у редакції на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI плата за землю справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст пп.14.1.73 п.14.1 ст.14 цього Кодексу це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI). Подібне визначення міститься й у статті 21 Закону №161-XIV.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно п.288.2. ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Пунктом 288.3. цієї ж статті Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
У відповідності до п. 288.4. цієї статті Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
При цьому, п. 288.5. даної статті Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою (пп.288.5.1.): для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Разом з тим суд зазначає, що питання оподаткування землі регулюється Податковим кодексом України і не може встановлюватися або змінюватися договором або іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
З 01.04.2014 набули чинності зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 27.03.2014 року №1166VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", зокрема, до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, згідно яких річна сума орендної плати не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
При цьому суд зазначає, розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами, що означає здійснення адміністрування орендної плати за такі ділянки відповідно до приписів Податкового кодексу України.
Проаналізувавши вищенаведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що з 01.04.2014 з набранням чинності змінами до Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI в частині зміни розміру орендної плати, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
Згідно листа Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області від 18.01.2013р. № 11/11-33 нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки (кадастровий номер 63636001) площею 6,6765 га для земель промисловості складає за 2011 р.- 718,00 грн., за 2012 р.-718,00 грн.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.12.07 №5/26 «Про затвердження проекту «нормативна грошова оцінка земель м. Дніпропетровська» затверджено базову вартість 1 квадратного метра землі у м. Дніпропетровськ, яка склала у 2008 році - 237,36 грн. Також, коефіцієнти індексації до нормативної грошової оцінки землі наступні: у 2008 році - 1,028, у 2009 році - 1,152, у 2010 році - 1,059, у 2011 році 1,0, у 2012 році - 1,0, у 2013 році 1,0, у 2014 році 1,0. Відповідно базова вартість одного квадратного метра землі у м. Дніпропетровськ у 2009 році становить 281,10 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1,028 та 1,125, базова вартість одного квадратного метра землі у м. Дніпропетровськ у 2010 році становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1028, 1,152, 1,059, та 1,0 базова вартість одного квадратного метра землі у м. Дніпропетровськ у 2012 році становить 297,68 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1028, 1,152, 1,059,1,0 та 1,0 Коефіцієнт індексації до нормативної грошової оцінки землі у 2013 році та 2014 році - 1,0».
Таким чином, позивачу на 2012 рік визначена у сумі 1438118,1 грн., а саме:
- 47937270грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки) х 1% (ставка земельного. податку) = 479372,7грн. (річна сума земельного податку);
- 479372,7грн. (сума земельного податку) х 3 (коефіцієнт згідно з пунктом 288.5 ст.288 ПКУ) = 1438118,1грн. (річна сума орендної плати);
- 1438118,1грн. (річна сума орендної плати) / 12 = 119843,18грн. (місячна сума орендної плати).
Наданою 30.08.2012 уточнюючою декларацією по орендній платі за землю на 2012 рік ПАТ «ДЗПВ» задекларувало податкове зобов'язання за вказаний період в сумі 601268,40 грн.
За умовою пункту 123.1 статті 123 ПКУ у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, на платника податків накладається штраф у розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПКУ контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої договором, при тому, що умовами укладеного ПАТ «ДЗПВ» із Дніпропетровською міською радою договору оренди земельної ділянки (пункти 3.3, 3.4, підпункт 7.4.2 пункту 7.4) передбачена можливість збільшення розміру орендної плати.
Щодо строку позовної давності стосовно періодів, зі які податковою інспекцією донараховано спірні суми орендної плати за землю - листопад, грудень 2012 року слід зазначити наступне. Податкова декларація з орендної плати за землю надається платниками цього платежу один раз на рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Податкові зобов'язання по наданій декларації нараховуються на відповідному особовому рахунку платника щомісячно 30 числа. Таким чином, граничний термін нарахування та сплати податкових зобов'язань ПАТ «ДЗПВ» з орендної плати за землю за листопад 2012 року припадає на 30 грудня 2012 року, за грудень 2012 року - на 30 січня 2013 року. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте ДПІ 25 грудня 2015 року, тобто до закінчення встановленого законодавством терміну давності для визначення контролюючим органом грошового зобов'язання платника податків за вказані періоди.
Розмір застосованих штрафних санкцій за донарахованою сумою орендної плати за землю також визначений контролюючим органом вірно, оскільки грошові зобов'язання скаржника із зазначеного платежу вже визначались податковим повідомленням-рішенням №0000102201 від 19 січня 2015 року (статус - сплачено).
Отже, відповідачем правомірно збільшено грошове зобовязання підприємства з орендної плати за землю в сумі 217093,48 гривень та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 108546,74 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський завод прокатних валків" до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.12.2015 року № НОМЕР_1 - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1