Ухвала суду № 64253291, 24.01.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
520/11075/16-а
Номер документу
64253291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/11075/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Калашнікова О.І.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Танасогло Т.М.,

суддів Бойка А.В.,

ОСОБА_1,

при секретарі - Осавуляк О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення неправомірним та зобовязання вчинити певні дії -,

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2016 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним рішення УПФ України в Київському районі м. Одеси №823974 від 30 серпня 2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії з більшого заробітку, скасувати це рішення та зобовязати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 1 вересня 2016 року відповідно до вимог ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції що діяла на момент призначення пенсії) та довідки державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №19385/М/15-53-05-41 від 30 серпня 2016 року, виходячи з розрахунку 80% суми всіх складових заробітної плати 14 864,25 грн. для перерахунку пенсії за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії зі збереженням існуючої фіксованої індексації та з урахуванням проведених виплат.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, УПФ України в Київському районі м. Одеси звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги УПФ України в Київському районі м. Одеси, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 з липня 2008 року перебуває на обліку в УПФ України в Київському районі м. Одеси і отримує пенсію за віком.

У серпні 2016 року позивач звернулась до УПФ України в Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до ЗУ «Про державну службу України» в редакції 1993 року і на підставі довідки державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №19385/М/15-53-05-41 від 30 серпня 2016 року.

Рішенням УПФ у Київському районі м. Одеси №823974 від 30 серпня 2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивач не погоджуючись з вищевказаним рішенням відповідача звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивачці неправомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та з того, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата позивачки, по посаді, на якій працювала позивачка, що було підставою для перерахунку.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним та таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про державну службу», Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет» та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

В апеляційної скарзі вказується на те, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у звязку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Київського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2016 року та ухвалення нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Колегія суддів не погоджується з такими доводами апелянта з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери .

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року № 76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п. 5 змінений.

Відповідно до положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалася у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Дослідивши матеріали справи, колегією суддів встановлено, що в матеріалах справи міститься Довідка про заробітну плату№19385/м/15-53-05-41 від 30 серпня 2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, згідно якої вбачається, що позивачці з 01 грудня 2015 року було підвищено заробітну плату головного державного ревізора-інспектора ДПІ у Приморському районі м. Одеси.

Відповідно вищевказаної статті 37 Закону України "Про державну службу ", яка була чинною на момент призначення позивачці пенсії, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 % від суми їх заробітної плати на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи на державній службі понад 10 років/пенсія збільшується на 1 відсоток, але не більше 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України ''Про державну службу" існувала після визнанння неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 змін внесених підпунктами " а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-УІ.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права па пенсій забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно, здійснюється перерахунок ранє призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, станом на момент призначення позивачці пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно Закону України "Про державну службу" на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників податкової служби/тобто до набрання чинності Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність де законодавчих актів України".

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін визнання таким, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" згідно із пунктом 11 якого, статті 37-1 Закону України "Про державну службу" викладений в такій редакції: "Умови та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України".

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна 15 грудня 2015року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу» визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працю державного службовця на підставі поданої заяви та довідки, виданої державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1Закону України «Про державний бюджет» не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Тому, на думку колегії суддів, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

З урахуванням викладеного, та того, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працювала позивачка, що було підставою для перерахунку, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку щодо обґрунтованості та доведеності позовних вимог ОСОБА_2

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

До того ж, колегія суддів вважає за необхідним зазначити, що не може бути знівельоване право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям внаслідок того, що органи влади України не встановили порядку, не прийняли відповідного нормативного документу, який регулює умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Тобто, не може бути знівельована гарантія пенсійного забезпечення в Україні, яка є правовою державою, в якій визначається і діє принцип верховенство права, Конституція України має найвищу юридичну силу.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

До того ж, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у пункті 23 Р "Кечко проти України" від 08 листопада 2005року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України, закони т нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшую скасовують відповідальність особи.

Аналізуючи вищевикладене колегія суддів дійшла до висновку про те, що відповідачем неправомірно було прийнято оскаржуване рішення №823974 від 30 серпня 2016 року, яким позивачці відмовлено в перерахунку пенсії, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2016 року залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: Т.М.Танасогло

Суддя: А.В.Бойко

Суддя: О.В.Яковлєв