Cправа № 127/209/17-а
Провадження № 2-а/127/178/17
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
Іменем України
24 січня 2017 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Прокопчук А.В.,
при секретарі - Поливаній Ю.В.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області до приватного нотаріуса ОСОБА_2, Департаменту адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ТОВ «Венчур Ком'юніті», про скасування реєстраційної дії змін до установчих документів юридичної особи,-
В С Т А Н О В И В:
В судовому засіданні з ініціативи суду вирішується питання про передачу вищезазначеної справи за підсудністю до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність надіслати дану справу за підсудністю до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду, з огляду на наступне.
Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області звернулася до суду з вищезазначеним позовом.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви позивачеві, враховуючи наступне.
Відповідно до частини першої ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (надалі - Закон), чинної на час виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення, факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Статтею 1 цього ж Закону визначено, що державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Отже, Законом чітко визначено, що питання пов'язані з реєстрацією є безпосереднім виконанням державних функцій, які делеговані державному реєстратору, як уповноваженій особі.
Та обставина, що державна реєстрація проводиться у виконавчому комітеті міської ради не є підставою для розгляду справи за предметною підсудністю у загальному місцевому суді, як адміністративному, оскільки питання державної реєстрації є делегованими державними функціями, а відтак розгляд даної справи належить до компетенції окружного адміністративного суду.
Таким чином, виходячи з повноважень державного реєстратора, визначених ст.6 вищевказаного Закону, спори з приводу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змін до установчих документів юридичних осіб та зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців, зміни мети, тощо підлягають розгляду саме окружними адміністративними судами, що кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;
6) адміністративні справи щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;
продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;
затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
7) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень.
Норма п. 1, п. 2, ч. 2 ст. 18 КАС України визначає, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:
1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;
2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Згідно ч. 1 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
На підставі наведеного, враховуючи, що позивач - є органом державної влади, при цьому позивач звертається до суду реалізовуючи свої повноваження як контролюючого органу в площині належного здійснення заходів реагування щодо державного нагляду у сфері господарської діяльності юридичної особи, зокрема, в частині дотримання юридичною особою законодавства відносно надання достовірних відомостей про її податкову адресу, які позивач може застосувати виключно за судовим рішенням, що виключає в розумінні ст. 18 КАС України підсудність даної справи місцевому загальному суду як адміністративному, в тому числі Вінницькому міському суду Вінницької області.
За таких обставин вважаю, що дана справа не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області як місцевому адміністративному суду, а підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 18, 19, 22 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Передати справу за позовом ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області до приватного нотаріуса ОСОБА_2, Департаменту адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ТОВ «Венчур Ком'юніті», про скасування реєстраційної дії змін до установчих документів юридичної особи за підсудністю до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 5 днів з дня її проголошення, а особами, у відсутність яких вона постановлена, - протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя: