Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М
ОСОБА_1 - ОСОБА_2
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2017 року справа №812/1063/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління національної поліції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №812/1063/16 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління національної поліції в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просила визнати неправомірними дії/бездіяльність відповідача щодо не нарахування їй винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 на суму 17318,57 грн; зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016.
В обґрунтування позову зазначила, що з 02.08.1993 проходила службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2016 в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області. 30.05.2016 Позивача звільнено зі служби в поліції.
В період з 07.11.2015 по 30.05.2016 позивач безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою.
Проте, за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 винагорода їй за безпосередню участь в АТО не нараховувалась та не виплачувалась.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року позов задоволено частково.
Зобов'язано ГУ Національної поліції в Луганській області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць в сумі 17318,57 грн з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що в національній поліції відсутні такі спеціальні звання, як особи рядового та начальницького складу, а тому норми постанови КМУ від 31.01.2015 № 24 до спірних правовідносин не застосовується.
Відповідно до статті 80 Закону України «Про Національну поліцію» види спеціальних звань поліцейських розділені та три категорії: молодшого, середнього, вищого складу поліції.
Поняття особи рядового та начальницького складу міститься в Положенні про проходження служби особами рядового та начальницького складу ОВС, яке в свою чергу регламентує порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліціонерів) та не яким чином не застосовується до поліцейських.
Таким чином, постанова КМУ від 31.01.2015 № 24 на поліцейських не поширюється.
Порядок виплати винагороди за участь в АТО поліцейським регулюється постановою КМУ №18 від 20.01.2016 року, яка набрала чинності 27.01.2016 року, та Інструкцією про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення АТО, затвердженою наказом МВС України №259 від 06.04.2016 року.
Тобто порядок виплати винагороди за участь в АТО в період з 07.11.2015 по 19.01.2016, за який позивач просить зобовязати виплатити винагороду, для поліцейських був неврегульований.
Позивачу здійснена виплата винагороди за участь в АТО за період з 20.01.2016 по день звільнення тому заборгованість перед позивачем по виплаті винагороди за участь в антитерористичній операції у відповідача відсутня.
В частині відмови в задоволенні позову судове рішення не оскаржується.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач ОСОБА_3 з 07.11.2015 по 30.05.2016 проходила службу в поліції, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці (а.с. 21).
Наказом Головного управління національної поліції в Луганській області від 30.05.2016 № 341 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч.1 п.2 (через хворобу) з 30.05.2016 (а.с. 22).
Відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 13.06.2016 № А-4281 ОСОБА_3 наказами АТЦ при СБУ від 07.12.2015 № 341, від 10.06.2016 № 162дск, з 07.11.2015 по 30.05.2016 безпосередньо брала участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області (а.с. 10).
Статтею 13 Закону України від 20 березня 2003 року №638-IV «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції, чинної у спірний період) визначено, що при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону.
За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.
Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
На виконання наведеної постанови Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 719 від 23 липня 2014 року, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 8 серпня 2014 р. за №939/25716 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України» яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року, винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень у розрахунку на місяць.
Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), за останньою займаною штатною посадою на час участі в зазначених операціях і заходах.
У п.2 цього наказу визначено, що винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ.
З 03.02.2015р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 р. №24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» у п.1 якої встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Пунктом 3 постанови № 24 затверджений розмір винагороди особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у антитерористичній операції, який становить 100% місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 наказом Міністерства оборони України від 02 лютого 2015 року № 49 «Про особливості виплати винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичної операції», зареєстр.в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2015 року за № 135/26580, затверджено Порядок виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі Порядок № 49).
У п. 4 розділу І Порядку № 49 визначено, що виплата винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) наказами вищих командирів (начальників, керівників).
За приписами п.3 розділу 2 Порядку №49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції виплачується тільки за час фактичної участі у відповідних заходах, які зазначені у п.1 додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 р. № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».
Відповідно до п.5 розділу ІІ Порядку №49 військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучені до проведення АТО; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України); перебувають у районі проведення АТО.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження безпосередньої участі позивача у проведенні антитерористичної операції, за яку постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014р. № 158 встановлено виплату грошової винагороди.
Судова колегія не приймає до уваги довідку від 13.06.2016 № А-4281, оскільки вона не містить в собі відомостей щодо перебування позивача у підпорядкуванні (виконання завдання) керівництва штабу АТО у спірний період.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 року по 19.01.2016 року.
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що порядок виплати винагороди поліцейським за участь в АТО регулюється тільки постановою КМУ від 20 січня 2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», а виплати винагороди за участь в АТО в період з 07.11.2015 по 21.01.201 для поліцейських був неврегульований, з огляду на наступне.
Правоохоронні органи - державні органи, що на підставі законодавства держави здійснюють правоохоронну (правозастосовну та правозахисну) діяльність.
Діяльність правоохоронних органів спрямована на забезпечення законності і правопорядку, захист прав та інтересів громадян, соціальних груп, суспільства і держави, попередження, припинення правопорушень, застосування державного примусу або заходів громадського впливу до осіб, які порушили закон та правопорядок.
Відповідно до ч.1. ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580) Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно частини другої статті 2 Закону № 580 завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Таким чином, Національна поліція є правоохоронним органом, тому на її працівників, які беруть безпосередню участь в АТО, розповсюджувалися норми постанови КМУ від 31.01.2015 року № 24 до втрати нею чинності в звязку з прийняттям 20.01.2016 року постанови КМУ України №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських».
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для часткового скасування постанови в частині задоволення позовних вимог та прийняття в цій частині нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 24, 196, 198, 202, 205, 207, 211-212, 254 КАС України суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління національної поліції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №812/1063/16 задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №812/1063/16 - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління національної поліції в Луганській області про зобовязання Головного управління Національної поліції в Луганській області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць в сумі 17318,57 грн з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
Відмовити ОСОБА_3 марині Володимирівні в задоволенні позовних вимог до Головного управління національної поліції в Луганській області про зобовязання Головного управління Національної поліції в Луганській області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць в сумі 17318,57 грн з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №812/1063/16 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
ОСОБА_1 ОСОБА_2
Судді А.А. Блохін
ОСОБА_4