Ухвала суду № 64230117, 24.01.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
805/2831/16-а
Номер документу
64230117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кравченко Т.О.

ОСОБА_1 - ОСОБА_2

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року справа №805/2831/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2016 року у справі № 805/2831/16-а за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними дії та скасувати вимогу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 06.05.2016 року №Ю-11-23 в сумі 163895,54 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що нарахування відповідачем штрафних санкцій та пені є неправомірними, суперечить нормам матеріального права з огляду на положення ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014, яким введене в дію рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Крім того, Постановами Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2016 року по справі № 805/250/16-а, від 05 липня 2016 року по справі № 805/1588/16-а та від 03 серпня 2016 року по справі № 805/1845/16-а вже були задоволені позовні вимоги КП Компанія Вода Донбасу, щодо скасування вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби від 06 листопада 2011 року № Ю-129-23, вимог Красноармійської ОДПІ від 02 лютого 2016 року № Ю-11-23 та від 07 квітня 2016 року № Ю-11-23.

Таким чином, Красноармійська ОДПІ могла нараховувати недоїмку лише за неоскаржений платником період квітень 2016 року, яка становить 163 895,54 грн. Повторно включати у вимогу від 06 травня 2016 року № Ю-11-23 суми, щодо яких наявні такі, що набрали законної сили, судові рішення, податковий орган права не мав.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2016 року у справі № 805/2831/16-а позов задоволено частково.

Скасовано вимогу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2016 року № Ю-11-23 в частині вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску Центральними ремонтно-механічними майстернями комунального підприємства Компанія Вода Донбасу за березень 2016 року у сумі 163 895 грн 54 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що Закон №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону №2464, а надає можливість платникам ЕСВ на період АТО не виконувати обовязки у встановлені строки та в повному обсязі. Підставою звільнення від сплати єдиного внеску є заява платника, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Апелянт зазначає, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та допустимим документом, на підтвердження настання обставин непереборної сили (форм-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підставі для звільнення відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00191678 (а.с.9).

Центральні ремонтно-механічні майстерні КП Компанія Вода Донбасу (ідентифікаційний код 35397895) є одним із відокремлених підрозділів позивача, знаходяться за адресою 85300, Донецька область, м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, буд. 11. З 03 вересня 2007 року перебувають на обліку, як платник єдиного внеску за №05-16-03-8907 (а.с. 38-45). На час виникнення спірних правовідносин Центральні ремонтно-механічні майстерні КП Компанія Вода Донбасу як платник єдиного внеску перебували на обліку у Красноармійській ОДПІ, про що свідчить картка з Реєстру страхувальників (а.с. 74-75).

06 травня 2016 року відповідачем сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-11-23, згідно з якою станом на 30 квітня 2016 року позивач має заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 4 242 462,57 грн. (недоїмка, за відсутності штрафів та пені)(а.с. 17).

Станом на 30 квітня 2016 року, відповідно до інтегрованої картки платника, у позивача була наявна недоїмка зі сплати єдиного внеску в сумі 4 242 462,57.

Позивачем, самостійно визначене зобовязання по сплаті єдиного внеску у сумі 163 895,54 грн. за березень 2016 року терміном сплати 20 квітня 2016 року (а.с. 56-58, 76-78).

Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2016 року № Ю-11-23, Центральні ремонтно-механічні майстерні КП Компанія Вода Донбасу оскаржили її в адміністративному порядку.

15 червня 2016 року за результатами розгляду скарги Центральних ремонтно-механічних майстерень КП Компанія Вода Донбасу 19 травня 2016 року № 339 (вхідний № 2769/10 від 25 травня 2016 року) на вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2016 року № Ю-11-23 в.о. начальника Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_4 прийняла рішення про результати розгляду скарги № 3265/10/05-99-10-01-12-1, яким скарга платника єдиного внеску залишена без задоволення (а.с. 18-20).

10 серпня 2016 року за результатами розгляду скарги Центральних ремонтно-механічних майстерень КП Компанія Вода Донбасу від 01 липня 2016 року № 445 (вхідний № 17253/6 від 11 липня 2016 року) голова Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 прийняв рішення про результати розгляду скарги № 17325/6/99-99-11-02-02-25, яким скарга платника єдиного внеску залишена без задоволення (а.с. 21-22).

Рішення Державної фіскальної служби України від 10 серпня 2016 року Центральні ремонтно-механічні майстерні КП Компанія Вода Донбасу отримали 16 серпня 2016 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції платника єдиного внеску (а.с. 21).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2016 року у справі № 805/250/16-а скасована вимога СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 06 листопада 2015 року № Ю-129-23 на суму недоїмки 2 997 657,07 грн., яка виникла у позивача за період з 19 вересня 2014 року по 15 жовтня 2015 року (а.с. 23-25).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, по справі № 805/1588/16-а скасована вимога Красноармійської ОДПІ від 02 лютого 2016 року № Ю-11-23 на суму недоїмки 3 777 486,59 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП Компанія Вода Донбасу за період з вересня 2014 року по грудень 2015 року (а.с. 26-29, 139-141).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року, по справі № 805/1845/16-а скасована вимога Красноармійської ОДПІ від 07 квітня 2016 року № Ю-11-23 на суму недоїмки 4 078 567,03 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП Компанія Вода Донбасу за період з грудня 2015 року по лютий 2016 року (а.с. 31-34, 142-144).

На підставі п.2 ч.1 статті 1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладений обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669 (далі Закон №1669).

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, яке втратило чинність 02 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Донецьк та Красноармійськ Донецької області були віднесені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» зазначені міста Донецької області знову віднесені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Згідно із ст.2 Закону №1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобовязань юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 9-3 такого змісту (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.

Станом на день розгляду справи антитерористична операція триває.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.01.2016 року за вихідним № 59 позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою. (а.с.15)

Крім цього, позивачем отримані сертифікати від 25.11.2014 року № 5270/05-4 та № 5268/05-4 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчені настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійснення господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів, а також для продовження граничного строку подачі податкових декларацій. (а.с.13-14)

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неможливості застосування до спірних правовідносин п. 28 розділу І Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі Закон № 911), з огляду на наступне.

На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.

Закон № 911 набрав чинності з 01 січня 2016 року, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

В п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно правових актів зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З огляду на положення ч. 1 ст. 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від лютого 1999 року у справі № 1-7/99 п. 28 розділу І Закону № 911 не має зворотної дії.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2016 року у справі № 805/2831/16-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2016 року у справі № 805/2831/16-а залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Судді А.А. Блохін

ОСОБА_5