ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
17 січня 2013 року Справа № 2а/2370/4859/2012
09 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чубар Т.М.,
при секретарі Нестеренко В.О., Дуженко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби до державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася державна податкова інспекція у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби, в якому просить стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Черкаське будівельно-монтажне управління»податковий борг в розмірі 327 845 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 20.01.2005р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 11.12.2012р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується заборгованість зі сплати податку на додану вартість, що з урахуванням переплати за попередні періоди становить 327 845 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не зявився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника інспекції, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 18026, м. Черкаси, вул. Одеська, 1, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач державне підприємство «Черкаське будівельно-монтажне управління»зареєстрований як субєкт господарювання виконавчим комітетом Черкаської міської ради 20.01.2005р., ідентифікаційний код 07848615 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 14.12.2012р.), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби, як платник податків і зборів з 25.02.1992р. за № 310 (довідка про взяття на облік платника податків № 83 від 28.01.2005р.).
Згідно з вимогами п.п. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156 п. 14.1. статті 156 Податкового кодексу України визначає податкове зобовязання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Так, згідно абз. 1 п. 57.1 статті 57 розділу II Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 статті 50 Податкового кодексу України).
Пунктом 57.2 статті 57 розділу II Податкового кодексу України, в свою чергу, визначено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження (набрання судовим рішенням законної сили).
Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку, згідно п. 176.1 статті 176 Податкового кодексу України є одним з обовязків платника податків.
Контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби, є органи державної податкової служби (п. 41.1 статті 41 Податкового кодексу України).
Так, згідно поданих державним підприємством «Черкаське будівельно-монтажне управління»:
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 20.04.2011р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за березень 2011 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 23 128 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_2 від 20.10.2011р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за вересень 2011 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 16 002 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_3 від 21.11.2011р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за жовтень 2011 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 26 466 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_4 від 20.12.2011р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за листопад 2011 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 2 628 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_5 від 20.01.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за грудень 2011 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 132 510 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_6 від 20.03.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за лютий 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 5 694 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_7 від 19.06.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за травень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 99 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_8 від 19.07.2012р., відповідачем самостійно зменшено суму податкового боргу з податку на додану вартість за червень 2012 року в розмірі 6 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_9 від 20.08.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за липень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 65 167 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_10 від 22.10.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за вересень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 38 130 грн.;
уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок № НОМЕР_11 від 21.05.2012р., відповідачем самостійно визначено суму відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду в розмірі 1 250 грн.
Однак, означені вище суми самостійно розрахованих податкових зобовязань з податку на додану вартість відповідачем в установлені чинним законодавством терміни в повному обсязі не сплачено.
Окрім того, 15.11.2011р. державною податковою інспекцією у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби проведено позапланову виїзну перевірку державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління»за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р. в звязку з припинення юридичної особи, за результатами якої встановлено порушення відповідачем, зокрема: п. 4.1 статті 4, п.п. 7.2.1, п.п. 7.2.3 п. 7.2, пп. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого занижено податок на додану вартість на загальну сум 23 383 грн., в т.ч. за липень 2008 року в сумі 5 371 грн., за березень 2009 року в сумі 3 884 грн., за червень 2009 року в сумі 4 228 грн., за березень 2010 року в сумі 33 грн., за червень 2010 року в сумі 7 333 грн., за липень 2010 року в сумі 2 534 грн. (акт № 2595/23-2/07848615). На підставі ч. 1 п. 120.1 статті 120 та ч. 1 п. 123.1 статті 123 Податкового кодексу України відповідачу визначено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 29 229 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 23 383 грн. та штрафними санкціями в розмірі 5 846 грн., оформленого податковим повідомленням-рішенням № 000004392301 від 29.11.2011р., що отримане директором підприємства 29.11.2011р. Відповідне податкове повідомлення-рішення відповідачем в адміністративному порядку оскаржене не було, визначені останнім податкові зобовязання добровільно не сплачені.
Разом з тим, 26 квітня 2012 року державною податковою інспекцією у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку даних державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління», задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2012 року, за результатами якої встановлено порушення відповідачем п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3 статті 200 Податкового кодексу України, а саме: завищення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на 69 грн., що не вплинуло на розрахунки з бюджетом.
Як наслідок, загальна сума боргу державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління»з податку на додану вартість, з урахуванням переплати за попередні періоди та часткової сплати в розмірі 11 208 грн., складає 327 845 грн.
За змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податковою боргу платника податків.
У звязку з несплатою державним підприємством «Черкаське будівельно-монтажне управління»узгодженої суми податкового зобовязання в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/1715 від 22.06.2009р. на суму 30 620 грн. 41 коп. та друга № 2/2068 від 17.08.2009р. на суму 37 668 грн. 41 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 16.07.2009р. та 02.09.2009р. відповідно.
Оскільки відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, передбачено п. 20.1.18 статті 20 Податкового кодексу України, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 327 845 грн.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Черкаське будівельно-монтажне управління», ідентифікаційний код 07848615, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби 327 845 (триста двадцять сім тисяч вісімсот сорок пять) грн. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 18 січня 2013 року.