Справа № 815/2295/16
УХВАЛА
23 січня 2017 року м. Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (від 10.01.2017р. вхід.№528/17) про встановлення способу і порядку виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними акту перевірки, протоколу, припису, наказу №141 від 22.04.2016року, та визнання незаконним та скасування Постанови №108 від 04.05.2016року про накладення штрафу у розмірі 130500грн., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про зупинення будівельних робіт від 21.04.2016року, виданий Публічному акціонерному товариству "Одесагаз" щодо реконструкції адміністративно-побутової будівлі з надбудовою другого поверху без зміни геометричних розмірів фундаментів за адресою м.Одеса, Суворовський район, вул.Одарія, 1. Визнано протиправною та скасувано постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №108 від 04.05.2016року про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" у сумі 130500грн. Визнано незаконним наказ №141 від 22.04.2016року "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" №ОД 083150900754 від 31.03.2015року. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Також, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 присуджено до стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судові витрати у розмірі 7469,50грн.
На виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16, позивачем - Публічним акціонерним товариством "Одесагаз" отримано виконавчий лист щодо стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судових витрат у розмірі 7469,50грн.
10.01.2017р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вхід.№528/17), за підписом начальника Управління Слаута В.П., щодо встановлення способу і порядку виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 шляхом стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судових витрат у розмірі 7469,50грн.
Згідно з ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, з урахуванням того, що учасники судового процесу до суду не з»явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином та своєчасно, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (від 10.01.2017р. вхід.№528/17) про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Так, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на виконанні знаходиться виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. щодо стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судових витрат у розмірі 7469,50грн.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. №845, відповідно до п.2 якого безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів. Боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства. Виконавчі документи - це оформлені у встановленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначається зокрема ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника.
Судом встановлено, що у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. щодо стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судових витрат у розмірі 7469,50грн., боржником є Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 37471912).
Водночас, відповідно до наявного у матеріалах справи Листа Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 17.11.2016р. №40-703-14/11146, за підписом першого заступника голови Філончук В.В., відповідач по справі №815/2295/16 - Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не є юридичною особою, та не має власних рахунків в органах Казначейства.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщених на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) за вказаним у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2016р. кодом ЄДРПОУ 37471912, значиться Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
Таким чином, судом встановлено, що Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83) не обслуговується в територіальних органах Казначейства як розпорядник (одержувач) бюджетних коштів, з рахунків якого можливо було б здійснити безспірне списання грошових коштів в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області або в іншому територіальному органі Казначейства, та не має власних рахунків в органах Казначейства.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця, приватного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що суд може встановити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, зокрема, у разі наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, та в порядку, передбаченому абзацом 1 частини 1 статті 263 УАС України.
Як зазначено в Листі Вищого адміністративного суду України №846/12/13-13 від 13.06.2013року суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання.
Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та з метою уникнення обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд дійшов до висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (від 10.01.2017р. вхід.№528/17), та встановлення способу і порядку виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 шляхом стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" судових витрат у розмірі 7469,50грн.
Керуючись ч.7 ст.9, ч.6 ст.128, ст.ст.160,165,263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (від 10.01.2017р. вхід.№528/17) про встановлення способу і порядку виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними акту перевірки, протоколу, припису, наказу №141 від 22.04.2016року, та визнання незаконним та скасування Постанови №108 від 04.05.2016року про накладення штрафу у розмірі 130500грн., задовольнити.
2. Встановити спосіб і порядок виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2016р. у справі №815/2295/16 шляхом стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки,26, код ЄДРПОУ 37471912) на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" (код ЄДРПОУ 03351208) судових витрат у розмірі 7469(сім тисяч чотириста шістдесят дев»ять)грн. 50коп.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.